Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

Tatranské rozprávkové putovanie

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

NAJ v cestovnom ruchu – poznáme ocenených!

najlepsi v cestovnom ruchu ceny 2020
  • 05.02.2021

Víťazi ankety Najlepší v cestovnom ruchu Prešovského kraja za rok 2020 sú známi. Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska ocení tri organizácie a jednu osobnosť. 7.ročník ankety Najlepší v cestovnom ruchu sa výrazne líšil od predchádzajúcich a to najmä v dôsledku šírenia pandémie ochorenia COVID-19. Kým v ostatných ročníkoch mohli byť jednotlivé subjekty, organizácie, združenia a osobnosti, nominované v piatich kategóriách (Osobnosť cestovného ruchu, NAJ produkt, NAJ zariadenie, NAJ zamestnanec cestovného ruchu, Remeslo má zlaté dno), v tomto ročníku ankety vyhlásila KOCR Severovýchod Slovenska len dve kategórie:

  • Celoživotný prínos v oblasti cestovného ruchu
  • AntiCovid

Ocenenia za celoživotný prínos v oblasti cestovného ruchu patrí v tomto ročníku ankety známemu značkárovi turistických chodníkov Ernestovi Rusnákovi, ktorý je okrem iného autor a spoluautor mnohých publikácií a tiež staviteľ rozhľadne v Levočských vrchoch. Menovaný je vyškoleným značkárom od roku 1989. So značkovaním turistických chodníkov začal ešte niekoľko rokov predtým. Každoročne obnoví turistické značky na takmer 100 km peších chodníkoch a na viac ako 100 kilometroch cyklotrás na území Spiša, ale hlavne v regióne Levoče.  Za roky pôsobiace v cestovnom ruchu napísal tiež viac ako 250 rôznych príspevkov o cestovnom ruchu a turistike v odborných časopisoch, dennej a periodickej tlači. V rámci rôznych projektov zabezpečil spracovanie, montáž a osadenie takmer stovky trojrozmerných turistických máp. Jeho najväčším projektom v súčasnosti je výstavba 35 metrov vysokej vyhliadkovej veže na vrchole Javoriny – Marčuliny.


Ocenenie Najlepší v cestovnom ruchu v kategórii AntiCovid získava: 

1.OOCR „Šariš“ – Bardejov za zveľaďovanie a investície do turistickej infraštruktúry v regióne – Výsledkom činnosti OOCR „ŠARIŠ“- Bardejov.

2.Oddelenie kultúry a športu mesta Vysoké Tatry!

Tím vedený Jánom Bendíkom za realizáciu, prispôsobenie a transformáciu podujatí v podmienkach Covid-19 pre návštevníkov Vysokých Tatier.

Ján Bendík spolu so svojim tímom sa ani počas prvej vlny nevzdali a sériu veľkých, každoročných podujatí rozdelili na niekoľko menších, komornejších, ktoré sa odohrávali prevažne vonku v každý jeden letný víkend – Tatranské kultúrne leto – komorne 2020. Okrem úžasných PRÍBEHOV TATIER, kde dvaja moderátori (Michal Novák a Dušan Kubáň) čítali rozprávky naprieč celými Tatrami, od Vyšných Hágov až po Tatranskú Kotlinu,  prelínané hudobnými vstupmi miestnych hudobníkov to bolo i LETNÉ KINO či DIVADLO PRE DETI v Tatranskej Lomnici. V závere leta sa stihli uskutočniť tiež, odložené, DNI MESTA VYSOKÉ TATRY v Starom Smokovci spoločne s udeľovaním výročných cien mesta za rok 2019 – a to všetko vždy podľa aktuálnych hygienických opatrení. I napriek všetkých očakávaniam sa však i kultúrna jeseň musela niesť v inom duchu ale ani tu sa oddelenie KULTÚRY A ŠPORTU nevzdalo a zorganizovalo niekoľko, pre domácich i turistov, zaujímavých podujatí prispôsobené na mieru, stále sa meniacim, hygienickým opatreniam pod názvom Tatranské babie leto. Sériu podujatí spustilo najväčšie podujatie roka – HÁGY FEST spolu so Spomienkovým volejbalovým turnajom vo Vyšných Hágoch či ALTANFEST v lomnickom parku. Zvyšné naplánované podujatia sa však už uskutočniť nepodarilo, ale i napriek tomu sa Vysoké Tatry v roku 2020 stali nepochybne opäť centrom skvelej a bohatej kultúry. Minulý rok bola za Mesto Vysoké Tatry ocenená Ing. Darina Žembová za rozvoj CR v samospráve.

3. Vihorlatská hvezdáreň v Humennom– za realizáciu pútavých produktov CR pre návštevníkov svojich zariadení najmä Astronomického observatória na Kolonickom sedle, ktoré zaznamenalo v roku 2020 rekordnú návštevnosť.

„Odvetvie cestovného ruchu zažíva v dôsledku pandémie najťažšie obdobie v histórii Slovenskej republiky. Množstvo ubytovacích a stravovacích zariadení muselo svoje prevádzky zavrieť, pričom o prácu prichádzajú stovky zamestnancov. Roky 2020 a aj 2021, sú pre cestovný ruch krízové. Stále sa však nájdu ´hrdinovia´ dnešnej doby, ktorí svojimi aktivitami naďalej prispievajú k rozvoju turizmu v Prešovskom kraji. Najradšej by sme odmenili každého zamestnanca pôsobiaceho v tomto odvetví, ktorý je živiteľom svojich rodín. Každý jeden z nich si zaslúži ocenenie Najlepší v cestovnom ruchu Prešovského kraja. Výhercov sme však vybrali z nominácii, ktoré nám boli doručené na adresu do konca roka 2020, aby bol zachovaný štatút súťaže. Všetkým pracovníkom, organizáciám, subjektom, prajeme v tomto období veľa síl do ďalších dní, aby nestrácali vieru v lepšie zajtrajšky,“ opisuje priebeh súťaže a hodnotenia výkonný riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska Martin Janoško.

V prípade konania najväčšej slovenskej výstavy cestovného ruchu – ITF Slovakiatour 2021, ktorá je predbežne naplánovaná na 13. mája 2021, si víťazi svoje ocenenia prevezmú na tomto podujatí v Bratislave.

Ocenenie Najlepší v cestovnom ruchu Prešovského kraja organizuje Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska už od roku 2014. Hlavnou úlohou je oceniť a motivovať ľudí, ktorí pracujú v cestovnom ruchu v Prešovskom kraji, pomáhajú pri jeho rozvoji a môžu byť vďaka svojim kvalitám vzorom pre ostatných.


Celý článok zo www.severovychod.sk nájdete TU!


Text: KOCR Severovýchod Slovenska, ZCR VT

Foto: KOCR Severovýchod Slovenska, Ján Bendík, ZCR VT