Top udalosti

Skialpinizmus Tatranská Lomnica a Štrbské Pleso

Lavínové kurzy

Tatranský ľadový dóm zatvorený

Kalvária na Peknú vyhliadku

Na Tatranskom pohári v behu na lyžiach odštartujú sezónu pretekári zo šiestich krajín

  • 14.12.2018

Štrbské pleso, 14.12. 2018

Na Štrbskom Plese sa 15.-16. decembra 2018 uskutoční prvé kolo kontinentálneho pohára FIS Slavic Cup a prvé kolo Slovenského pohára v behu na lyžiach. Svoju účasť potvrdilo 142 pretekárov zo Slovenska, Poľska, Českej republiky, Maďarska, Ukrajiny a Litvy.

V sobotu o 9:30 hodine sa uskutočnia individuálne preteky žien na 7,5 km a mužov na 10 km klasickou technikou s intervalovým štartom a súčasťou pretekov bude aj prvé kolo Slovenského pohára v behu na lyžiach staršieho dorastu a dospelých. V nedeľu program pokračuje pretekmi v šprinte voľnou technikou. Kvalifikácia je naplánovaná na 9:30 hod. a finálové rozbehy začnú o jedenástej hodine. V sobotu sa na štart postaví aj zlatá olympijská medailistka zo Sochi 2014 a Vancouvera 2010 Justyna Kowalczyk, ktorá je favoritkou pretekov a zároveň vedúcou 77 člennej poľskej výpravy. Prihlásená je aj minuloročná víťazka Slavic Cupu Eliza Rucka z Poľska. V ženskej kategórii sa predstaví 12 Sloveniek vrátane Barbory Klementovej, Lucii Michaličkovej a domácej dorasteneckej reprezentantky Márii Danielovej. O víťazstvo medzi mužmi zabojuje strieborný medailista z tohtoročného Svetového pohára na kolieskových lyžiach vo Val di Fiemme Ján Koristek, víťaz Svetového pohára v behu na kolieskových lyžiach 2016 v chorvátskej Pile Peter Mlynár a víťaz predchádzajúceho Slavic Cupu Andrej Segeč. Slovensko bude reprezentovať 19 mužov.

Spolu s oceňovaním víťazov prvého dňa Tatranského pohára bude prebiehať aj Otvorenie lyžiarskej sezóny a pokrstenie snehovej vločky. V sobotu 15. decembra o 12:00 hodine lyžiarski inštruktori zložia sľub a prevádzkovateľom areálu bežeckého lyžovania bude odovzdané nové snehové pásové vozidlo. Začiatok zimnej lyžiarskej sezóny umocní kapela Country duo Weteráni.

Podujatie si vyžiada aj niekoľko obmedzení na tratiach pre beh na lyžiach, ktoré budú počas oficiálneho tréningu a jednotlivých pretekov úplne uzatvorené. Organizátori prosia všetkých návštevníkov o rešpektovanie pokynov organizátorov a pracovníkov strediska, ktorí už štvrtý týždeň takmer nonstop pracujú na úprave tratí. Vďaka náročnej práci a mrazivému počasiu sa podarilo zasnežiť 2,5 kilometrový okruh na ktorom sa súťažilo aj počas Svetovej zimnej Univerziády 2015. Dlhšie okruhy bude možné pripraviť až po väčšej nádielke prírodného snehu.

Tatranský pohár v behu na lyžiach organizujú rozhodcovia zo Športového klubu Štrba, ktorí pozývajú všetkých fanúšikov bežeckého lyžovania aj na januárové Verejné preteky v behu na lyžiach Štrbské bežky. Štrbiani v marci zorganizujú aj Majstrovstvá Slovenskej republiky a podieľať sa budú aj na organizácii Zimnej Kalokagatii pre žiakov základných škôl.

Obmedzenia v Areáli bežeckého lyžovania Štrbské Pleso:
14. december 2018 (piatok)
trate otvorené od 9:00 do 13:00
trate uzatvorené od 13:00 z dôvodu prípravných prác a oficiálneho tréningu

15. december 2018 (sobota)
trate uzatvorené do 14:00 z dôvodu konania pretekov
trate otvorené od 14:00 do 18:00

16. december 2018 (nedeľa)
trate uzatvorené do 13:00 z dôvodu konania pretekov
trate otvorené od 13:00 do 18:00

Aktuálne informácie o areáli bežeckého lyžovania sú dostupné na www.abl.sk.


regiontatry zakopane  sacr_footer logo-nostalgicketatry

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR