Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Tatranský ľadový dóm

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Na Podtatranskom polmaratóne po piatich rokoch získali titul Bežecký kráľ a kráľovná Tatier Mihoková a Orolín

• 03.09.2019

Poprad, 2.9.2019

Námestie Svätého Egídia v Poprade opäť žilo športom a na piaty ročník prišlo viac ako 750 športovcov. 1. septembra 2019 vyvrcholila aj bežecká séria Tatry v pohybe Prestige Tour 2019.

Predpovede o závere letného počasia sa naplnili a v horúcom slnečnom počasí do Popradu pricestovali pretekári z Rakúska, Kanady, Českej republiky, Holandska, Poľska, Ruska, Ukrajiny a zo všetkých kútov Slovenska.

Presne o 11. hodine vyštartovali spoločne bežci z centra Popradu na trasu Podtatranského polmaratónu a na Primátorskú desiatku. Polmaratónska trať prechádzala cyklochodníkom do Svitu a cestou späť viedla ulicami Spišskej Teplice. 21 kilometrovú trať najrýchlejšie odbehli Miroslav GAD (01:19:49, ŠK COPY-SERVIS Liptovský Mikuláš), Martin BÁLINT (01:24:13, alsbeh.sk) a Jozef PAŽITNÝ (01:24:19, Spišský Štiavnik). Ženskú najrýchlejšiu trojicu na najdlhšej trati so siedmymi občerstvovacími stanicami tvorili Tereza ĎURDIAKOVÁ (01:29:34, AK Olymp Brno), Tímea HOBOROVÁ (1:35:05, Košice) a Andrea GRENDOVÁ (01:40:08, Revúca).

Pekný súboj sa odohral na 10 kilometrovej trati medzi bežeckými kráľmi Tatier z posledných dvoch ročníkov. Víťaz z 2017 Marián ZIMMERMANN (33:14, SVK Pro-body sport team Košice) zvíťazil nad minuloročným kráľom Jozefom DUBAŠÁKOM (34:53, AK Steeple Poprad), ktorý sa stal zároveň najrýchlejším Popradčanom na Primátorskej desiatke. Tretí dobehol Marek MALČEK (36:17, ŠK TRIAN Banská Bystrica), ktorý pochádza zo Svitu a z pretekov si odniesol cenu za najrýchlejšieho Sviťana. Ženskú desiatku najrýchlejšie odbehla Romana KOMÁRŇANSKÁ (37:44, BMSC). Druhá dobehla domáca pretekárka Tímea MIHOKOVÁ (40:30, Bežecký klub Poprad) a tretia Mária RUŠINOVÁ (42:45, Štefko Running Team). Najrýchlejším bežcom zo Spišskej Teplice bol Tomáš ŠVAGERKO.

Polmaratónska a 10 kilometrová trať bola súčasťou bodovanej série Tatry v pohybe Prestige tour. Okrem toho, že každý účastník získal medailu zo série, ktorá tvorí panorámu Tatier sa súťažilo aj o tohtoročné víťazné tituly. Bežeckým kráľom Tatier sa stal Pavol Orolín z Bežeckého klubu Poprad, ktorý tohtoročné finálové preteky neabsolvoval, no súčet bodov ho v rebríčku zaradil pred druhého Martina Bálinta z klubu BehamSrdcom.sk a tretieho Jozefa Pažitného zo Spišského Štiavnika. Aj titul Bežecká kráľovná Tatier putoval do Bežeckého klubu Poprad vďaka Tímei Mihokovej. Druhá skončila Danka Faltičková zo Starej Ľubovne a tretiu priečku obsadila skúsená pretekárka Danica Božová zo Svitu.

Výborná atmosféra bola od rána aj vo Svite. Tesne pred štartom prebiehala súťaž Svitská vareška, ktorú pripravili Centrum voľného času a Mládežnícky parlament mesta Svit. Zároveň so štartom v Poprade sa zo Svitu vydali na 9,5 km trať do Popradu priaznivci Nordic walkingu. Najrýchlejší boli Ľubomír GAŠPAR (1:00:46) a Silvia KUBÁNYOVÁ (1:05:49).

Pre najmladších bežcov bola pripravená súťaž Beh budúcich prvákov na 300 metrovej trati po námestí, ktorá prebehla tesne pred hlavným štartom. Po hlavnom štarte sa na minipolmaratónsku trať v dĺžke 2,1 kilometra vydali ďalší mládežníci a menej skúsení bežci. Preteky sú obľúbené aj medzi domácimi športovými klubmi a tie najpočetnejšie boli basketbalové tímy BAM Poprad (67 pretekárov) a ISKRA Svit (52 pretekárov) a 12 bežcov zastúpilo aj Karate klub SHIHAN Poprad. Všetci pretekári získali v cieli účastnícku medailu a na internetovej stránke si môžu pozrieť cieľové videá a stiahnuť účastnícky list. Pre pretekárov boli pripravené občerstvovacie stanice, na ktoré organizátori rozviezli viac ako 1500 litrov minerálnej vody, jontové nápoje a viac ako 300 kilogramov ovocia a ďalších surovín.

Súčasťou podujatia bol bohatý sprievodný program, v rámci ktorého sa uskutočnil už piaty ročník rodinnej súťaže Mama, tato športujte s nami, ktorú zorganizovali Mesto Poprad, MsÚ Poprad – odbor školstva, mládeže a športu v spolupráci so športovým klubom Sport Club For All a jazykovou školou Happy School. Zapojené rodiny súťažili v troch disciplínach, tzv. lapač svetla, upratovanie a hádzanie penovými raketami na cieľ. V konkurencii jedenástich rodinných tímov sa najlepšie darilo Leščinským dievčatám. Druhé miesto obsadila rodina Dubášakových – Dubi team a tretí skončil tím Slimák family, ktorí porazil o jediný bod rodinu Skokanovcov – Žabky. Pretekárov aj tentokrát burcovala k skvelým výkonom populárna bubnová show BATIDA a po vyhlásení výsledkov pokračoval program vystúpením hudobnej skupiny Girls from the moon.

Podtatranský polmaratón zorganizovalo občianske združenie ACB Slovensko s podporou OOCR Región Vysoké Tatry a v spolupráci s mestami Poprad, Svit a obcou Spišská Teplica. Aj vďaka desiatkam dobrovoľníkov z Popradu, Svitu, Spišskej Teplice, Tatranskej Lomnice, Novej Lesnej, Kežmarku, Športového klubu Štrba, spolupráce Mestskej polície vo Svite, Mestskej polície v Poprade a Okresnému riaditeľstvu policajného zboru v Poprade prebehli preteky bez problémov.