Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

Tatranské rozprávkové putovanie

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Múzeum je opäť otvorené

Visit Tatry
  • 02.12.2019

Tatranská Lomnica, 26. novembra 2019

Po dvojtýždňovej odstávke z dôvodu každoročných profylaktických a modernizačných prác je Múzeum TANAP-u v Tatranskej Lomnici od dnešného dňa opäť otvorené. Pri vchode pribudla nadrozmerná drevená lebka šabľozubého tigra, ktorá má byť pozvánkou na netradičnú výstavu plánovanú na začiatok budúceho roka.

Počas dvoch týždňov stihli pracovníci Výskumnej stanice a Múzea TANAP-u vymeniť stopäťdesiat položiek rastlinných exponátov, ku ktorým tento rok pribudli aj dva nové, akrylátové exponáty zaliate v polyesterovej živici. „Ide o prvosienku najmenšiu a lomikameň protistojnolistý. Sú to vysokohorské trvalky s nízkym vzrastom osídľujúce skalné štrbiny, avšak kým prvosienku možno pozorovať aj v blízkosti turistických chodníkov, lomikameň rastie v lokalitách, ktoré sú pre návštevníkov Tatranského národného parku spravidla nedostupné,“ hovorí Zuzana Homolová botanička Štátnych lesov TANAP-u, ktorá je zároveň aj vedúcou Výskumnej stanice a Múzea TANAP-u.

Každoročné odborné ošetrenie majú za sebou i zoologické exponáty, revíziu stavu zbierkových predmetov, ich údržbu a úpravu vykonali výskumníci aj v etnografickej a historickej expozícii. Ako posledná prišla na rad fumigácia, teda plynovanie, ktorou sa zabezpečuje ochrana muzeálnych zbierok proti plesniam a roztočom.

V týchto dňoch pribudla pri vstupe do múzea nadrozmerná drevená lebka tigra šabľozubého, ktorá je pozvánkou na budúcoročnú výstavu drevených lebiek z dielne rezbára Šimona Chylu, absolventa Školy úžitkového výtvarníctva v Ružomberku. „Lebky sa bežne nevystavujú, aj preto sme sa rozhodli našim návštevníkom ponúknuť niečo menej tradičné. Keďže ide o niekoľkonásobne zväčšené modely, sú na nich dobre viditeľné detaily. Zakomponovať ich chceme priamo do výstavných priestorov, takže výstava bude v podstate doplnkom stálej expozície,“ upresňuje vedúca Výskumnej stanice a Múzea TANAP-u. Vernisáž je naplánovaná na 30. januára 2020.

Múzeum TANAP-u v Tatranskej Lomnici je otvorené celoročne, s výnimkou vianočných a novoročných sviatkov a tiež obdobia každoročnej modernizácie jeho expozícií. Vlani ho navštívilo viac ako 45-tisíc ľudí. Od svojho založenia v roku 1957 zhromaždilo v depozitároch vyše 62-tisíc zbierkových predmetov. Jeho prevádzkovateľom sú Štátne lesy TANAP-u.

Spracovala: Mgr. Martina Petránová, koordinátor vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAP-u

Tel.: 0902 130 778, 0903 987 594, e-mail: [email protected]

www.lesytanap.sk