Top udalosti

Organizované cvičenia

vysoke tatry liek cvicenie podujatie leto jul august joga

Medovníková chalúpka

tatry divadlo pre deti 2021 rozpravky

Putovanie za históriu tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka program júl

Igor Cvacho -Na úteku k anjelom

Messnerovo múzeum v kontroverznej veži vraj bude. Tvrdí to investor aj spoločnosť zastupujúca Messnera

  • 05.02.2021

Vysoké Tatry, 05.02. 2020

Nedávno medializované informácie o zmene pôvodného plánu tesne pred kolaudáciou, ktorým sa rozširuje plocha reštaurácie a kuchyne na úkor plochy múzea oprávnene vyvolali ďalšie emócie s touto kontroverznou stavbou. Nasledovala kolaudácia obcou Štrba napriek obsahu stanoviska Okresného úradu Poprad, no účastníci konania sa plánujú odvolať, dokonca hrozí protest prokurátora.

Nedávno spustená stránka tatrastower.sk a propagácia na sociálnych sieťach múzeum či spoluprácu s legendárnym Messnerom vôbec nezmieňuje ani náznakom. Obrátili sme sa preto na spoločnosť zastupujúcu p. Messnera a jeho sieť múzeí Messner Mountain Heritage aby nám objasnili prečo z tejto spolupráce zišlo. Odpoveď nás zaskočila. Nikdy sme neuvažovali o ukončení tohto projektu a preto sme prekvapení, že investor nespomína Reinholda ani múzeum. Chceme podporovať horské múzeá. O tomto vývoji situácie sme nevedeli, momentálne máme menej kontaktu s investorom. V prípade, že by sme zistili, že projekt nie je v súlade s hodnotami p. Messnera aby Tatras Tower fungovala ako múzeum pre milovníkov hôr, sme pripravení túto spoluprácu ukončiť objasnila Diane Schumacher zo spoločnosti.

Trochu všeobecnejšiu informáciu poskytla samotná spoločnosť High Tatras Tower, ktorá vynechanie múzea a spolupráce s p. Messnerom z verejnej komunikácie obhajuje komplikovanou situáciou s pandémiou. Nič menej na plánovanej spolupráci s p.Messnerom sa z našej strany nič nezmenilo a informácie budeme dopĺňať priebežne.

Prečo potom táto zásadná vec – múzeum chýba v kolaudačnom rozhodnutí? Ako bude p. Messner vnímať to, že múzeum bude v skutočnosti len súčasť reštaurácie? Messner Mountain Museum je unikátny projekt, ktorý má v pláne expandovať. Vybral si Vysoké Tatry, a my ho umiestnime do reštaurácie? Dúfajme že sa to čoskoro vysvetlí a obidve strany splnia svoje sľuby.

Viac o projekte múzeí:

Reinhold Messner už v roku 2003 začal pracovať na unikátnom projekte Messner Mountain Museum – sústave múzeí zameraných na hory, pričom každé sa zaoberá inou témou: stretnutie človeka s horami, svet večného snehu a ľadu, história dobývania Dolomitov, mýtická stránka hôr, horské národy a teraz aj príbeh alpinizmu a horolezectva. Postupne chce pokryť aj iné pohoria, Vysoké Tatry si vraj vybral preto aby vzdal úctu horolezcom z Česka, Slovenska a Poľska, s ktorými sa počas svojich výprav často stretával. V múzeu by tak mali byť vystavené nielen artefakty z Messnerových výstupov, ale aj od horolezcov zo spomínaných krajín.

Zdroj: High Tatras Tower s.r.o., Messner-mountain-movie.it

Foto: Súkromný archív ZCR, High Tatras Tower s.r.o., Instagram Reinhold Messner


regiontatry   sacr_footer

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky