Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Medzinárodné trienále textilu / Božena Augustínová-Rochovanská

11. februára - 06. apríla 2022
Tatranská galéria

Medzinárodné trienále textilu / Božena Augustínová-Rochovanská v Tatranskej galérii v Poprade.

Tatranská galéria v Poprade po troch rokoch opäť prináša už tradičný medzinárodný projekt Textile Art of Today. V rámci šiesteho ročníka sa pod Tatrami predstaví 83 umelcov z celého sveta. Výstava mala premiéru v Danubiane Bratislava, pokračovala reprízou v Budapešti, v týchto mesiacoch je v Poprade a ďalej poputuje do Poľska a Českej republiky. Leitmotívom 6. ročníka je ENVIRO. Textilná tvorba v jej aktuálnej podobe, ktorej nechýba invenčná vizuálnosť, prekračovanie tradičných hraníc umenia, kladenie znepokojujúcich otázok a dôraz na súčasné technológie.

Odborná výberová komisia vybrala finálnu skladbu umelcov na 6. ročník festivalu Textile Art of Today. Komisia v zložení – Anna Ondrušeková (Tatranská galéria, Poprad), Júlia Sabová (Vysoká škola výtvarných umení, Bratislava), Ria Treppo (členka prípravného výboru Textile Art of Today, Rakúsko), Vladimír Beskid (Galéria J. Koniarka, Trnava), Andrej Augustín (riaditeľ Textile Art of Today), Ľudovít Petránsky (člen prípravného výboru Textile Art of Today) – vyberala z celkového počtu 312 prihlásených umelcov, pričom študentskú sekciu oboslalo svojimi prácami 40 talentovaných autorov. Komisia pozorne posúdila každé dielo prihláseného autora a po náročnom zvážení sa rozhodla pre
6. ročník medzinárodného festivalu vybrať celkovo 83 autorov pochádzajúcich zo všetkých kontinentov sveta a do študentskej sekcie z tohto počtu zaradila 17 autorov.

„Priznám sa, boli sme príjemne prekvapení veľkou účasťou umelcov, ktorí sa aj napriek nepriaznivej situácii súvisiacej s globálnou pandémiou prihlásili na šiesty ročník festivalu,“ hovorí riaditeľ projektu Textile Art of Today Andrej Augustín. „Nebolo ľahké urobiť selekciu z toho množstva kvalitných diel. Verím, že tento výber sa opäť stretne s pozitívnym ohlasom u odbornej i laickej verejnosti a výstava bude hojne navštevovaná, tak ako počas uplynulých ročníkov.“

Súčasťou projektu je samostatná komorná výstava Boženy Augustínovej-Rochovanskej. BOŽENA AUGUSTÍNOVÁ-ROCHOVANSKÁ (1939 – 2005) bola všestranná umelkyňa v rôznych oblastiach umenia, výsostne však najmä tvorkyňa netkanej tapisérie artprotis a arttex. Bola jednou zo zakladajúcich členiek Klubu textilných výtvarníkov Arttex (SK). Bohatou zahraničnou výstavnou činnosťou sa pričinila o šírenie jej jedinečnosti vo svete. Jej 40-ročný program monumentálnej tvorby netkaných tapisérií, artprotisov a arttexov (ide o československú a slovenskú ochrannú známku, registrovanú textilnú techniku prešívania a vpichovania vlneného rúna, ktoré umožňuje maľovať textilným vláknom) je dodnes unikátny. Najmä vstupovanie do vlneného rúna ďalšími prvkami, aplikáciami, drapériami, výšivkami, obrazovými či fotografickými citátmi prispelo k tomu, že Boženu Augustínovú možno považovať za prekurzora dovtedy netušených možností týchto techník v európskom kontexte. To je napokon dôvod, že dnes sa udeľuje Hlavná cena BOŽENY AUGUSTÍNOVEJ na festivale Textile Art of Today ako hold jej životu a tvorbe.

Výstava potrvá od 11.2.-6.4. 2022.

Mapa

Plagát

Najbližie podujatia

27.

február 2024 (Ut) - 27.február 2024 (Ut) Denné centrum Dolný Smokovec

Beseda s Evou Černou o jej knihe Žiť život s vášňou

28.

február 2024 (St) - 28.február 2024 (St) Kaštieľ Strážky

Popoludnie so seniormi – Život šľachty na Spiši

28.

február 2024 (St) - 28.február 2024 (St) Medvedí brloh Strachan

Goralská zábava s DINDA BAND

29.

február 2024 (Št) - 29.február 2024 (Št) Kaviareň a čajovňa U Vlka

Čajový večer – BIELY SNEŽNÝ DRAK – BAI XUE LONG

16.

november 2023 (Št) - 29.február 2024 (Št) ÚĽUV

Línie v tvorbe Jany Majerskej

Rezervujte si ubytovanie