Top udalosti

Múzeum kinematografie a fotografie

JAZDA HISTORICKÝMI ELEKTRIČKAMI

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

Putovanie za históriou

Kalvária na Peknú vyhliadku

Letná sezóna a Tatranské informačné kancelárie

  • 10.10.2019

Starý Smokovec, 10.10.2019

Letná sezóna vo Vysokých Tatrách dopadla, ako vždy, veľmi nadštandardne z pohľadu cestovného ruchu vôbec. Ako po minulé roky, tak aj tento, sa v našich informačných kanceláriách od júla do septembra zastavilo najviac českých (18 073), slovenských (10 305), poľských (3335) a nemeckých (1973) turistov. Nechýbali však ani návštevníci z Veľkej Británie (869), USA (146), Francúzska (31), Holandska (8) či Japonska (7). Najmenej zahraničných záujemcov evidujeme zo Švajčiarska, kedy sa u nás zastavili len dvaja zvedavci za celé letné obdobie. Najväčší záujem bol o predajné suveníry, mapy, informácie o lanovkách a o uzatvorenie horského poistenia, ktoré ponúkame. V mesiaci september sa tiež viac ľudí zaujímalo o informácie kam v daždi a to predovšetkým v Tatranskej Lomnici. Celkovo sme s úsmevom na tvári obslúžili úžasných 37 714 návštevníkov Tatier z toho v Starom Smokovci celkom 17 432 a v Tatranskej Lomnici 20 282.

V Tatranských informačných kanceláriách to však nie je len o číslach. Cez leto sme zažili i veľa vtipných či úsmevných situácií. Jeden pán sa napríklad raz opýtal ako sa dostane na Hrozienok, iná skupina zase chcela vedieť či namiesto lanovky v údržbe premáva náhradná doprava. Francúzsky občan sa dožadoval presného harmonogramu kde a o koľkej navštevuje medveď Starý Smokovec a jedna pani po strate kľúčov v snehu pátrala kde zoženie detektor kovov. Iným zaujímavým príbehom bola aj návšteva turistov, ktorí si po pešej túre na Lomnické sedlo chceli pohodlne prestúpiť na lanovku smer Lomnický štít, ktorá mimochodom premáva v tomto úseku niekoľko metrov nad zemou.

Informačné kancelárie na území mesta Vysoké Tatry všeobecne fungujú nielen pre turistov, ale i domácich už niekoľko rokov. Ľudia sem zavítajú predovšetkým kvôli všeobecným informáciám, či suvenírom. Okrem toho si však vedia kúpiť i pekné knihy, môžu sa oboznámiť s druhmi ubytovania, aktuálnymi podujatiami či počasím. Rovnako si u nás môžu jednoducho vytlačiť či prekopírovať dokumenty. V Starom Smokovci sa tiež dozvedia čo to o Horskej záchrannej službe, keďže sídlia spoločne s informačnou kanceláriou.

ZCR – Danka, Zorica, Lenka, Dominika