Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

Tatranské rozprávkové putovanie

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Kam za kultúrou v upršanom počasí? – 2. časť Podtatranský región

Visit Tatry
  • 26.05.2020

Starý Smokovec, 26.5.2020

Aj v druhej časti nášho článku vám prinášame prehľad expozícií v múzeách a galériách, ktoré je možné v tomto období navštíviť. Takto nemusíte daždivé dni tráviť iba doma, ale uvidíte a istotne sa aj naučíte niečo nové, čo náš podtatranský región ponúka.

Podtatranské múzeum v Poprade

Podtatranské múzeum momentálne ponúka dve výstavy:

Herbár – farebná cesta za poznaním

Herbár prezentuje genézu obsahovej náplne pojmu herbár spojením zbierkových fondov botaniky a knižničného fondu Podtatranského múzea v Poprade. Prezentovaný rastlinný materiál dopĺňajú pracovné pomôcky a odborná literatúra, ktorú používala botanická verejnosť na prelome 19. a 20. storočia. Výstavu môžete navštíviť vo výstavnej sále Podtatranského múzea v Poprade na 2. nadzemnom podlaží do 31. mája 2020.

Sélection / Výber

Multimediálna výstava predstavuje výber z tvorby výtvarníka Mareka Ružinského. Jedná sa o video, inštalácie a objekty. Autor sa v širokej miere venuje fenoménu absencie a prázdnoty a to v rôznych podobách a významoch, či už v sociálnej alebo „formálnej“ rovine. Výstava je určená nielen širokej verejnosti, ale aj školským zariadeniam. Výstavu je možné navštíviť do 31. augusta 2020.

Okrem výstav si v múzeu môžete pozrieť stálu expozíciu Poprad a okolie v zrkadle vekov.

Otvorené je každý deň, okrem pondelka, od 9:00 – 12:00 a 13:00 – 17:00.

Vstupné na výstavy je zahrnuté v cene vstupenky do múzea: 4 €/dospelí; 2 €/deti, žiaci, študenti, ŤZP; deti do 6 rokov bezplatne.

Galéria u Anjela, Kežmarok

Balada o zvláštnom živote

V galérii sa môžete pokochať výstavou Nikolaja Fedkovica.

Otvorené je od utorka do piatka 12:00 – 18:00 a v sobotu 10:00 – 13:00

Tatranská galéria Poprad

Magické svety – Dušan Kállay, Kamila Štenclová

Výstava Magické svety predstavuje tvorbu autorskej dvojice výtvarníkov, manželov Dušana Kállaya a Kamily Štanclovej. Diela vychádzajú z viacerých inšpiratívnych prameňov – príbehov z kníh, udalostí života, radostí i starostí, poznatkov z ciest, záznamov denníkového charakteru. Výstavou predstavuje komplexnú tvorbu týchto autorov – maľbu, grafiku, ilustrácie, známkovú tvorbu a bibliofíliu.

Veľký majster drobného emailu – Výstava originálnych diel Jána Silašiho (1707 – 1782).

Tatranská galéria v tomto období v rámci nového projektu Podporujeme mladých SZČO umelcov pripravila výnimočnú dvojvýstavu, v ktorej spája súčasný a minulý pohľad na zaujímavé umelecké odvetvie zlatníctvo a umelecký šperk, v ktorom sa používa pradávny materiál smalt.

Ján Siláši sa ako významný barokový zlatník preslávil najmä maliarskym emailom a monofigurálnymi emailovými miniatúrami. Svoje kalichy, cibóriá, oltárne kríže i monštrancie zdobil emailovými medailónmi. Námety čerpal zo Starého a Nového zákona, zo života svätých, z prežitých udalostí. Je druhým umelcom po majstrovi Pavlovi z Levoče, ktorého dielo bolo na Slovensku vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku.

Výstava potrvá do 31.7.2020.

Annamária Mikulíková – Éternelle

Táto výstava predstavuje súčasné umelecké šperky, ktorých autorkou je Mgr.art. Annamária Mikulíková (1984). Táto kolekcia emailových šperkov je inšpirovaná dielom už spomínaného  významného spišského zlatníka Jána Silašiho nadväzujúca na bohatú tradíciu výroby smaltu na Spiši.

Výstava potrvá do 31.7.2020.

Tatranská galéria má otvorené od pondelka do piatka od 9:00 – 17:00 a v nedeľu 13:00 – 17:00.

Vstupné: dospelí  3,00 €, študenti, dôchodcovia 1,50 €, deti do 15 r. 1,00 €, žiaci v skupinách (ZŠ,SŠ) 1,00 €, rodinná vstupenka 5,00 €.