Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

Tatranské rozprávkové putovanie

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Iniciatíva #niesomprasa podporila v Tatrách Svetový deň čistenia

  • 22.09.2020

Bratislava, 19. septembra

Posledná letná sobota patrí Svetovému čistiacemu dňu – World Cleanup Day. Milióny ľudí sa dnes vyberú do prírody s jediným cieľom: vyzbierať odpadky a smeti, ktoré do nej nepatria. Motivovať turistov a výletníkov, aby sa k životnému prostrediu správali ohľaduplne a predovšetkým ho neznečisťovali, chce aj iniciatíva #niesomprasa. Jej zakladatelia preto nesedeli počas Svetového čistiaceho dňa – World Cleanup Day zo založenými rukami a vybrali sa vyčistiť okolie Zeleného plesa vo Vysokých Tatrách. V boji s neporiadkom im pomáhala aj speváčka Zuzana Smatanová.

Po letnej sezóne si príroda môže aspoň čiastočne oddýchnuť od množstva výletníkov, avšak po neporiadnikoch, ktorí v lesoch a na horách odhodili odpadky, zostali na mnohých miestach stopy. O tom sa presvedčili aj iniciátori kampane #niesomprasa, ktorí sa na Svetový deň čistenia – World Cleanup Day vo Vysokých Tatrách pustili do upratovania trasy vedúcej k Zelenému plesu. ,,Pripojili sme sa dnes ku všetkým, ktorí sa rozhodli využiť sobotu aj inak, ako len na klasické domáce upratovanie. Takmer 160 krajín je nohách s cieľom vyčistiť či už svoje bezprostredné okolie, alebo prírodu, ktorá si v tomto prípade nedokáže pomôcť sama,“ hovorí Michaela Grendelová, jedna z iniciátorov kampane #niesomprasa. ,,Od začiatku trasy na Zelené pleso sme natrafili na rôzny odpad, najmä na plastové fľaše, šokolovala nás pohodená železná tyč. Dominovali však papierové vreckovky. Ľudia si myslia, že sa rozložia rýchlo, ale opak je pravdou, kým sa papierová vreckovka rozloží, trvá to takmer rok,“ doplnila Michaela Grendelová.

S odpadom v prírode majú svoje skúsenosti aj členovia Slovenského klubu turistov. ,,Evidujeme, že dovolenka a relax na Slovensku sú vzhľadom na okolnosti, ktoré spôsobila pandémia korona vírusu, ako sa hovorí in. Naši členovia sa snažia byť príkladom, nestarajú sa len o to, aby boli dobre označené a pripravené chodníky a chaty, ale dbajú aj na čistotu chodníkov či vyhľadávaných trás. Rozhodne podporujeme každú aktivitu, ktorá pomáha chrániť naše životné prostredie,“ povedal Drahoslav Dúbravský, predseda Regiónu Klubu slovenských turistov Poprad.

Upratovacia akcia pod taktovkou #niesomprasa prilákala do Vysokých Tatier aj speváčku Zuzanu Smatanovú. ,,Táto iniciativa sa mi veľmi páči a chcem prispieť svojim hlasom k tomu, aby si ľudia uvedomili, že žiadna planéta B neexistuje a život na nej si tvoríme my sami. Na prechádzkach lesom neviem ignorovať odpadky a neohľaduplnosť ľudí, chcem, aby sa to prirodzene v ľuďoch zmenilo,“ povedala Zuzana Smatanová. Ako poznamenala, tento rok bol pre ňu výrazne turistický. ,,Najviac ma šokoval v Slovenskom Raji vyhodený detský kočík, ktorý bol dotrhaný, premočený, evidentne už nepoužiteľný. Nerozumiem tej drzosti ľudí, ktorí ho tam nechali,“ dodala hudobníčka. Zuzanin príspevok ku kampani nájdete tu.

Po vyše dvoch mesiacoch od spustenia od spustenia kampane #niesomprasa sa jej iniciátori tešia, že osud znečistenej prírody nie je verejnosti ľahostajný. „Na sociálnych sieťach sme na Slovensku a v Čechách zasiahli takmer 2,4 milióna užívateľov. Máme cez 3000 zdieľaní našich príspevkov a promo videá si pozrelo viac ako 500 tisíc ľudí. Cítime, že sme na dobrej ceste. A životné prostredie si našu pozornosť zaslúži, preto chceme v osvete pokračovať aj budúci rok,“ hovorí Michaela Grendelová.

K šíreniu osvety iniciatívy #niesomprasa napomáhajú i známe osobnosti, napríklad spisovateľka a herečka Kristína Tormová, hudobník Ondrej Kandráč, vodný slalomár Michal Martikán či zjazdár Adam Žampa. Záštitu jej poskytujú Národná asociácia horských vodcov SR, OZ Živica, Národná asociácia Nordic walking, Klub slovenských turistov, Národný park Muránska planina.

Viac informácií:

www.niesomprasa.sk

Facebook: www.facebook.com/niesomprasa/

Instagram: www.instagram.com/niesomprasa/

 

O iniciatíve #niesomprasa

Kampaň #niesomprasa vysvetľuje návštevníkom slovenských, českých a moravských krajov, ktorí nemajú stopercentné znalosti o pohybe a pobyte v prírode, ako sa v tomto prostredí správať. Iniciatívu #niesomprasa môže podporiť každý – zodpovedným vzťahom k prírode, šírením myšlienok o jej ochrane na sociálnych sieťach či registráciou na webe www.niesomprasa.sk.

Kontakt pre médiá:

Magdaléna Koreny

mail: [email protected]

+421 918 879 067