Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Múzeum kinematografie a fotografie

Kalvária na Peknú vyhliadku

Festival VIVA ITALIA 27. – 30. JÚNA 2018 V POPRADE

  • 13.06.2018

Po minuloročnej prestávke sa festival Viva Italia v júni opäť veľkolepo vráti do centra Popradu. A oslávi už svoje šieste narodeniny.

Záštitu nad festivalom, ktorý organizuje občianske združenie PRE MESTO v spolupráci s Mestom Poprad, prevzali okrem Veľvyslanectva Talianskej republiky na Slovensku a Taliansko-Slovenskej obchodnej komory aj ďalšie inštitúcie ako Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme, honorárny konzulát v Miláne, a najmä Prešovský samosprávny kraj.

Tradičné aktivity ako gastronomické stánky, taliansky kinofestival, street bandové hudobné vystúpenia, konferencie, workshopy a záverečnú Italian Party na námestí v sobotu večer organizátori tohto roku doplnili o zaujímavé novinky. Do Popradu sa vráti dobrovoľný záchranársky zbor a mužský spevácky zbor v jednom Alpini, ktorí u nás vystupovali v roku 2013. „Som veľmi rád, že sa nám podarilo skĺbiť program a prídu práve Alpini, pretože tohto roku si pripomíname 100. výročie konca Prvej svetovej vojny. Vtedy Slováci a Taliani bojovali proti sebe, dnes žijeme v spoločnej Európe. V sobotu 30. júna si v Spišskej sobote toto výročie pripomenieme pietnym ceremoniálom, ktorého sa okrem zástupcov rôznych inštitúcií zúčastnia aj rodiny bývalých slovenských bojovníkov na Piave,“ uviedol hlavný organizátor festivalu Fabio Bortolini. Víkend na námestí spríjemní aj pochod Alpínskych fanfár.

Novinkou bude aj takzvaný „mercato italiano“ – taliansky trh, kde návštevníci nájdu široký výber jedál a produktov, ktorých neodmysliteľná vôňa po stáročia charakterizovala talianske námestia. Festival oficiálne otvorí koncert klasickej hudby – tento rok organizátori pripravili unikátny zážitok v podobe koncertu komorného orchestra Musica Cassovia, zloženého z popredných hráčov sláčikových skupín Štátnej filharmónie Košice, ktorí v Evanjelickom kostole sv. Egídia zahrajú 4-ročné obdobia Antonia Vivaldiho.

„Špeciálnu pozornosť sme tohto roku venovali susedským vzťahom, a v mene prezentácie nášho festivalu vo vedľajšom regióne spolupracujeme aj s organizátormi známej súťaže krásy Miss Liptov 2018. Finalistky budú mať v piatok poobede v OC Forum vlastnú módnu prehliadku spojenú s autogramiádou známych slovenských športovcov, a v sobotu večer si s nimi budete môcť zatancovať na Italian Party,“ vymenúva F. Bortolini.

Ďalším zaujímavým podujatím s „vôňou“ Talianska bude Manuel Caffe Latte Art Cup, v ktorom si sily zmerajú najlepší art baristi zo Slovenska i zahraničia. Bojovať budú o cenu Kráľ Severu 2018.

Už po šiestykrát teda v Poprade zavládne talianska atmosféra so všetkým, čo k nej patrí. Veľká vďaka organizátorov patrí všetkým sponzorom a organizáciám, ktoré festival podporujú, najmä však miestnej talianskej podnikateľskej komunite, ktorá patrí k najväčším na Slovensku.