[et_social_share]

Festival Jeden svet v Kaštieli Strážky

12. marca - 22. marca 2019
[:sk]Kaštieľ Strážky[:]

Už po deviatykrát dostanú v Kaštieli Strážky priestor dokumentárne filmy domácej a zahraničnej produkcie, ktoré usporadúva SNG Kaštieľ Strážky v spolupráci s organizáciou Človek v ohrození.
Medzinárodný festival Jeden svet predstaví aj tento rok dokumenty, ktoré sa dotknú ľudských práv, sociálnych tém, environmentálnych otázok, ako aj rôznych životných štýlov. 19. ročník festivalu Jeden svet nesie tému SHUT UP!, ktorá práve naopak vyzýva spoločnosť aby nebola ticho.

12.3.2019 Bojovníčka s nenávisťou

The Hate Destroyer/ Fabrizio Lussu, Vincenzo Caruso / Nemecko, Taliansko/ 2017/52 min./české titulky
10:00 / 1 € osoba

Svojrázna sedemdesiatročná Berlínčanka Irmela už tridsať rokov každý deň neúnavne vyráža do boja s nenávistnými symbolmi, vyzbrojená sprejom, škrabkou a čistiacimi prostriedkami. Žiadne antisemitské plagáty, hákové kríže v podchodoch či homofóbne heslá na električkových zastávkach nie sú pred ňou v bezpečí. Irmela premaľuje, zoškrabe a zničí všetko, čo súvisí s akoukoľvek diskrimináciou. Nezľakne sa ani vyhrážok neonacistov či dokonca konfliktu so zákonom. Film sa týka nemeckej ultrapravicovej scény a zároveň je psychologickým portrétom hlavnej hrdinky.
Je potrebné nahlásiť sa vopred:
jarmila.griglakova@sng.sk

15.3.2019 PROJEKT BABIČKA

Granny Project/ Bálint Révész/ Maďarsko, Spojené kráľovstvo/ 2017/93 min/české titulky
13:00/ 1 € osoba

Ako ovplyvňuje rodinná história náš prístup k druhým i k sebe samým? K vážnej téme druhej svetovej vojny pristupujú traja mladí filmári zo Spojeného kráľovstva, z Nemecka a z Maďarska s príjemnou ľahkosťou. Každý z nich si dáva za úlohu vyspovedať svoju vlastnú starú mamu. Vďaka ochote  týchto dám pristúpiť na hru ich vnukov sa obnažujú čisto osobné príbehy žien, ktoré – každá na inej strane frontu – zažili druhú svetovú vojnu. Mladíci prostredníctvom príbehov svojich babičiek spoznávajú históriu svojich rodín, ale aj to podstatné o sebe samých.
Je potrebné nahlásiť sa vopred:
jarmila.griglakova@sng.sk

19.3.2019 13.00 Bez identity

Stateless/ Michael Drop/ USA/ 2014/96 min./anglicky,rusky/slovenské titulky
13:00/ 1 € osoba

Tesne pred pádom Sovietskeho zväzu, ku koncu osemdesiatych rokov 20. storočia, dostali desaťtisíce Židov konečne možnosť opustiť ho. Nečakali však, že ich vysnívaná krajina, Spojené štáty americké, ich už nebude vítať s otvorenou náručou. V roku 1988 Spojené štáty odrazu zmenili podmienky a tisíce sovietskych Židov ostalo bez štátnej príslušnosti 16 uviaznutých v Taliansku. Dokumentárny film Bez identity zobrazuje tento unikátny kúsok histórie z pohľadu migrantov a prináša odborné zhodnotenie situácie zo strany vplyvných židovských lídrov.
Je potrebné objednať sa vopred:
jarmila.griglakova@sng.sk

22.3.2019 11.00. Aktivistka

Activist/ Petteri Saario/ Fínsko/ 2017/57 min/ české titulky
11:00 / 1 € osoba

Riikka žije v malom meste na severe Fínska, ktorého okolitá príroda, začlenená do siete chránených lokalít Natura 2000, mala zostať navždy nedotknutá. Keď jedna z najväčších medzinárodných ťažobných spoločností prejaví záujem o ťažbu kovov na mieste národného parku, v tesnej blízkosti jej rodiska, mladá študentka sa rozhodne konať. Pre svoj postoj musí získať nielen svojho otca, ale aj niekoľko členov mestského zastupiteľstva, ktorí v ponuke vidia príležitosť na miestny rozvoj. Riikka márne vysvetľuje, že ústupky priemyselnej ťažbe a migrácii početnej pracovnej sily predstavujú pre región naopak hrozbu a pre ďalšie generácie tak už nezostane z voľnej prírody vôbec nič. Dokument sleduje príbeh motivovaného dievčaťa, ktoré medzi dospelými zakúša prvé prehry, ale sebavedome pokračuje v boji.
Je potrebné objednať sa vopred:
jarmila.griglakova@sng.sk

Mapa

Plagát

Najbližie podujatia

03.

marec 2021 (St) - 03.marec 2021 (St)

Webinár Petra Daniša – Učenie v prírode

06.

marec 2021 (So) - 06.marec 2021 (So) Skalnaté Pleso

Večera pod hviezdami – ZRUŠENÉ

19.

marec 2021 (Pi) - 19.marec 2021 (Pi) Dom kultúry

MAFIÁNSKE HISTORKY 2 – PRESUNUTÉ

21.

marec 2021 (Ne) - 21.marec 2021 (Ne) Hotel International Veľká Lomnica

Yoga Tatry v Hoteli International

09.

január 2021 (So) - 27.marec 2021 (So) Horská reštaurácia na Štarte

Tatranská večera zážitkov – ZRUŠENÉ

Rezervujte si ubytovanie


regiontatry zakopane  sacr_footer logo-nostalgicketatry

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR