Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

EĽRO 2022

08. júla - 10. júla 2022
Kežmarok

Festival Európskeho  ľudového remesla v Kežmarku. Tradičnými ľudovými remeslami ožije Kežmarok od piatku 8. júla do nedele 10. júla.

Festival Európske ľudové remeslo (EĽRO) sa po dvoch rokoch vráti do svojej pôvodnej podoby. Hlavné a Hradné námestie v Kežmarku sa premení na uzatvorený festivalový areál, kde sa predstavia ľudové súbory a remeselníci z celého Slovenska a susedných európskych krajín. Stabilné miesto medzi remeselníkmi majú Králi remesiel, ktorým bude 30. ročník venovaný.

“EĽRO je o európskom remesle, tradíciách, hudbe, speve a hlavne o ľuďoch. A preto sme sa rozhodli tento jubilejný ročník venovať všetkým ľuďom a všetkým remeselníkom. Celý festival bude o zábave, bude sa niesť v priateľskom duchu a vráti sa k oslave tradícií a remesiel. Obyvatelia a návštevníci Kežmarku sa môžu tešiť predovšetkým na domáce súbory, mnohé veľmi známe, ale obrátili sme sa aj na našich susedov – Česko, Poľsko a Maďarsko a budeme sa snažiť do mesta pritiahnuť aj ich významné súbory,” priblížil primátor Ján Ferenčák.

Mesto pod Tatrami bude počas troch festivalových dní žiť okrem remesiel a folklóru aj modernou hudbou a bohatým sprievodným programom pre všetky vekové kategórie. Históriu, cechové zvyky a rytierske súboje priblížia návštevníkom divadelné súbory, skupiny historického šarmu a bojového umenia. Deti sa budú môcť tešiť na predstavenia divadla, zábavné hry a pouličné atrakcie.

Súčasťou ponuky kultúrnych podujatí bude aj prehliadka expozícií na Kežmarskom hrade a podujatie Krvavé dejiny, o ktoré je každoročne veľký záujem. “Prehliadky hradu budú tento rok počas dňa bez obmedzení. Počas dňa sa návštevníci budú môcť voľne pohybovať po expozíciách a večery budú patriť tradičným a vyhľadávaným divadelným predstaveniam. Nebudú chýbať ani obľúbené Krvavé dejiny, ktorých témou bude odsun karpatských Nemcov. Vieme, že je to ťažká téma, no napriek tomu si myslíme, že o týchto príkoriach a ľuďoch, ktorí si odtrpeli svoje, treba nahlas rozprávať. Pokiaľ nepoznáme dobre naše vlastné dejiny, nevieme reálne ohodnotiť to, čo sa teraz v súčasnosti deje okolo nás,“ ozrejmila riaditeľka kežmarského múzea Erika Cintulová.

O tom, že EĽRO je jedným z najobľúbenejších letných festivalov, svedčí aj jeho návštevnosť. Počas 29. ročníka v roku 2019 prešlo historickými bránami mesta počas troch dní celkovo 65-tisíc návštevníkov. V priebehu rokov sa stal súčasťou globálneho hnutia, ktorého cieľom je chrániť a propagovať nehmotné kultúrne dedičstvo.

Lístky si môžete zakúpiť aj u nás – v Tatranskej informačnej kancelárií v Starom Smokovci alebo v Tatranskej Lomnici.

Mapa

Plagát

Najbližie podujatia

22.

máj 2024 (St) - 22.máj 2024 (St) Thermal park Vrbov

Kvíz večer s Thermal parkom Vrbov

20.

máj 2024 (Po) - 24.máj 2024 (Pi) Podtatranské múzeum, Poprad - Spišská Sobota, Sobotské námestie 33

Týždeň dobrovoľníctva

24.

máj 2024 (Pi) - 24.máj 2024 (Pi) OC Forum Poprad

Autogramiáda jazdcov Rallye Tatry 2024

25.

máj 2024 (So) - 25.máj 2024 (So) Thermal park Vrbov

Dychové a relaxačné cvičenia vo vode

25.

máj 2024 (So) - 25.máj 2024 (So) OC Forum Poprad

Tancuj s TŠ ONE

Rezervujte si ubytovanie