Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

Tatranské rozprávkové putovanie

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Bojujeme o prežitie – Vysoké Tatry

bojujeme o prezitie
  • 03.12.2021

Bojujeme o prežitie alebo stanú sa Tatry zase čisto letným strediskom?

Nie je to až tak dávno, keď Tatry fungovali naplno len v lete. V zime tu zostávalo len pár odvážlivcov a až vďaka Dr. Szontághovi sa začala história celoročného využívania vysokohorského prostredia – najprv na liečenie, neskôr aj na bežnú rekreáciu. V súčasnej dobe je zima už bežným obdobím na dovolenku v Tatrách. Nejde pritom len o komerčné lyžovanie, ale aj o zimnú turistiku, gastronómiu či návštevu krytých atrakcií.

Teraz je však vážne ohrozená už druhá zimná sezóna za sebou. V Tatrách nám ide o prežitie.

Uvedomujeme si vážnosť situácie

Katastrofická situácia v nemocniciach nám nie je ľahostajná a preto plne podporujeme očkovanie a dodržiavanie opatrení. Sami vyzývame ľudí na zodpovednosť, prinášame prehľady čo kde platí a radíme nielen návštevníkom, ale aj medzi sebou. Podporujeme preventívne opatrenia, ktoré obmedzujú šírenie vírusu a včasné sprísnenie tak, aby sme na zimnú sezónu mohli fungovať. O prežitie ide nielen v nemocniciach, ale aj v cestovnom ruchu.
Nevzdávame sa, bojujeme

Aktívne sa zapájame do rokovaní, komunikujeme naše problémy, adaptujeme sa na opatrenia, upozorňujeme na nezrovnalosti, vychádzame v ústrety požiadavkám hygienikov. Nie je to lacný špás, ale na bezpečnosti našich hostí nám záleží.

Otvorený list vláde nájdete TU!Zástupcovia cestovného ruchu žiadajú vládu o prehodnotenie – viac informáciíTU!

Spájame sa a pomáhame

Zapojili sme sa do organizácie mobilného očkovania, ktoré sa rozbehlo vďaka širšej komunite aktívnych občanov a podnikateľov, ktorí rozhýbali potrebné inštitúcie a pomohli aj pri logistike. Aj vďaka tomu sa zvyšuje podiel zaočkovaných ľudí, najmä z ohrozenej skupiny nad 50 rokov a popradský okres by po zrušení lockdownu už nemal patriť do čiernej farby. Iniciatívu Pomôžme našej nemocnici podporujú nielen zdravotníci a podnikatelia, ale aj starostovia, farári, horskí záchranári či vrcholoví športovci.

Hotely sa nedajú otvoriť zo dňa na deň

Už druhú zimu nevieme ako a či budeme fungovať. Hotel a ani reštaurácia, nehovoriac o lyžiarskom stredisku, sa nedá otvoriť stlačením gombíka zo dňa na deň. Rezervácie sa niekedy zvykli robiť aj s ročným predstihom, teraz funguje väčšina na poslednú chvíľu. Nakupovanie zásob teraz vôbec nepripadá do úvahy, nakoľko predstavujú potenciálne ďalšie straty. Ak sa aj hostia zaujímajú o pobyt, nevieme im odpovedať, či budú môcť prísť. Jedna rezervácia sa presúva aj 5 krát. Veľa hotelov už aj prestalo vyberať zálohy. Podobne sa organizujú, presúvajú a rušia podujatia. O zasnežovaní ani nemusíme hovoriť aká to musí byť dilema, či vyhodiť peniaze doslova do vzduchu. Potrebujeme jasné a definitívne rozhodnutia s dostatočným predstihom.

Odložená spotreba v cestovnom ruchu nefunguje

Ak nenakúpite spotrebný tovar dnes, lebo obchody sú zatvorené, vynahradíte si to nákupom online alebo po ich otvorení. Tie sa na zvýšený nápor budú môcť dozásobiť a takto dobehnú časť stratených obratov počas lockdownu. Avšak pri cestovnom ruchu a službách všeobecne to nefunguje vôbec. Ak nepôjdete lyžovať túto zimu do Tatier, tak v lete si to ťažko vynahradíte. Hotely a strediská majú obmedzenú kapacitu, v jednej izbe sa v jednom čase neubytuje viacero rodín naraz, aby hotely dobehli neodbývané lôžkodni. Straty z neuskutočnenej zimnej sezóny nedobehne žiadna letná sezóna, hocijako výborná.

V ohrození sú zamestnanci

Rezervy sa už takmer minuli. Dohodári a zamestnanci na dobu určitú boli už poväčšinou prepustení. Zamestnanci na dobu neurčitú  sú na prekážkach. Pomoc od štátu však nepokrýva celú časť nákladov na náhrady miezd zamestnancov. Opatrenie na kompenzáciu časti miezd v závislosti od poklesu tržieb je dokonca vypnuté. Zamestnanci sú v neistote, aj pri prípadnom otvorení sa boja, že pôjde len o sezónnu prácu. Dnes človek vyhľadáva prácu na celý rok, aspoň ročný kontrakt. Segment cestovného ruchu sa tak stáva stále viac neatraktívnym pre zamestnancov, o takúto neistotu málokto stojí. Potrebujeme včasnú a účinnú pomoc od štátu aby sme nemuseli pristúpiť k najhoršiemu – k prepúšťaniu ľudí.

Pomoc nepostačuje

O príspevkoch na nájmy sa zatiaľ medzi politikmi len diskutuje, dotácia na fixné náklady má niekoľko mesačné meškanie a taktiež nepokrýva relevantné náklady v plnej výške. Už aj banky majú problémy s odkladaním splátok úverov, sektor cestovného ruchu má v komerčných bankách stopku alebo nereálne úroky. Rezervy sa minuli a cashflow je obrovský problém. Niektorí už riešia hrozby energetických spoločností ohľadom odpojenia z dôvodu neuhradených faktúr. O odškodňovacom zákone počúvame už takmer rok, miesto toho sme svedkom politických hier o poukážky či zníženú sadzbu DPH na gastro výmenou za krčah vody. Potrebujeme jasné pravidlá o kompenzáciách pri  obmedzení podnikania.

Dovolenky sa budú tráviť v zahraničí

Pred Vianocami je čas, kedy si ľudia rezervujú pobyty na zimnú dovolenku. Robia tak aj teraz,  dovolenky si však rezervujú v zahraničí, kde sú už teraz známe podmienky – hoci prísne. Veľa obyvateľov Slovenska si pôjde zalyžovať na otočku do Rakúska, Poľska alebo Česka, alebo pôjdu na pobyt do krajín, ktoré nemajú uzatvorené ubytovanie a strediská.

Cestovný ruch je najväčšou fabrikou v našom regióne, je na to naviazaných veľa obyvateľov s rodinami, dodávatelia,  ale aj samotné samosprávy, pre ktoré je príjem z miestnej dane za ubytovanie veľmi podstatnou položkou rozpočtu. Cestovný ruch sa na štátnej úrovni podieľa na tvorbe HDP, odvádza dane a odvody. Pri zahraničných návštevníkoch zase vylepšuje saldo obchodnej bilancie, nakoľko takéto služby predstavujú náš export.

Nechceme aby sa z Tatier stalo čisto letná destinácia. Máme radi zimu, chceme robiť to čo nás baví a živí. Dovoľte nám poskytovať Vám služby. Z pandémie sme už všetci unavení, všetci si budeme potrebovať niekde bezpečne oddýchnuť. Budete nás potrebovať.

Aktuálne informácie o situácii v Tatrách nájdete na tatry.sk/covid.


Text: Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry

Foto: Pomôžme našej nemocnici, ZCR VT