Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Tatranský ľadový dóm

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Bezpečne v Tatrách – ako na to?

  • 21.06.2020

Napísali sme pre Vás – o veciach, ktoré sa v Tatrách dejú a o ktorých by ste mali vedieť aj Vy

O bezpečnom pohybe v horách je popísaných veľa článkov, čo všetko sa smie, čo nie, čo by sa malo a nemalo. Čo však ak do hôr chcete, ale zdajú sa Vám tieto pravidlá komplikované a bojíte sa, že by ste niečo poplietli, poprípade Vám chýbajú dostatočné skúsenosti? Máte ostať radšej sedieť na hoteli? Musíte uznať, že to by bola škoda. My máme pre Vás riešenie, teda možno až 3 😊. Vo Vysokých Tatrách* sa môžete nechať viesť či sprevádzať odbornými, kvalifikovanými  a najmä skúsenými horalmi a horalkami. Ich služby zahŕňajú odborné naplánovanie túry, zohľadnenie Vašich skúseností a zručností či poradenie ohľadom potrebného vybavenia a pomoc s jeho zabezpečením. V teréne je to zase vyhodnocovanie počasia či nebezpečenstva a prispôsobovanie túry Vašim možnostiam. Okrem toho je súčasťou ich služieb zaujímavé rozprávanie o okolí, histórii Tatier a nepreberné množstvo rozličných príhôd či zážitkov z hôr.

No jedno si musíme ujasniť, tak či tak to bude fyzicky náročné 😊. Vyberáte si predsa túru v najmenších veľhorách sveta.

Aké máte možnosti?

Horský sprievodca – do jednoduchšieho terénu

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

Má medzinárodnú licenciu UIMLA, ktorej logo určite nájdete vyšitú na jeho oblečení a s radosťou Vás bude sprevádzať v horskom a vysokohorskom prostredí na turistických chodníkoch alebo aj mimo nich tam, kde nie je nutné plánovane použiť horolezecký výstroj. Pre každý prípad však základné vybavenie (napr. lano, lekárničku a iné potrebné veci) nosí so sebou, aby dokázal klientom pomôcť pri možných problémoch, napr. pri prechode strmých sediel ako je Priečne sedlo či sedlo Prielom.

Sprevádza rôzny počet ľudí v závislosti od náročnosti terénu. Na krátku a jednoduchú túru s nim môže ísť aj 15 ľudí, ale do ťažkého terénu maximálne traja až šiesti. Pri veľkých skupinových výletoch odporúčame, aby ste si zabezpečili niekoľkých horských sprievodcov, aby dokázali prípadné zdravie ohrozujúce situácie riešiť čo najlepšie.

Náš tip: Kontaktujte Asociáciu horských sprievodcov a vyberte si svojho sprievodcu ako aj túru, na ktorú ste si doteraz sami netrúfali.

Slovenská asociácia horských sprievodcov

Asociácia poskytuje široký zoznam horských sprievodcov, ktorí Vás radi a profesionálne prevedú horskými oblasťami Slovenka a blízkeho zahraničia. Vo Vysokých Tatrách sa sprevádza po značených chodníkoch a mimo nich na ľahko dostupné vrcholy (Starý Smokovec – Téryho chata, Jahňací štít cez Kopské sedlo, a pod.). V Slovenskom raji po turistických chodníkoch aj s bezpečným sprevádzaním […]

Horský vodca – pre náročnejší terén

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

Má medzinárodnú licenciu UIAGM, ktorej logo hrdo nosí vyšitú na bunde a bude Vás sprevádzať v horskom a vysokohorskom prostredí na túrach chodeckých ale aj lezeckých na skale, snehu a ľade. Medzi 3 najčastejšie túry patrí výstup na Gerlach, Lomničák a Ľadový štít. V ťažšom teréne vedie klientov naviazaných na krátkom lane a trúfne si na 2 či 3 klientov naraz.

Náš tip: Vyberte si vodcu z ponuky Spolku horských vodcov Vysoké Tatry, ktorý je najstarším združením tohto druhu na Slovensku. Títo vodcovia si Vás poistia nielen lanom ale aj poistením na prípadný zásah Horskej záchrannej služby. V ich kancelárii vo Vile Alica v Starom Smokovci nájdete aj výstavu historických a súčasných fotografií o tomto krásnom povolaní.

Spolok Horských vodcov Vysoké Tatry

V Spolku horských vodcov sú združení vodcovia s platným medzinárodným osvedčením UIAGM-IVBV-IFMGA, čo sú skratky pre celosvetovú úniu horských vodcov. Zabezpečujú vodcovské a sprievodcovské služby v horskom teréne počas celého roka. Okrem vodcovských služieb organizujú aj skialpinistické túry, lezenie v ľadoch, lavínové kurzy a pod.

Horský zvodca

Ostáva nám tretí, najviac vyskytujúci sa typ. Tento sa na rozdiel od vodcu a sprievodcu nestará o Vašu bezpečnosť, ale o Vaše rozptýlenie.  Vyskytuje sa v hojnom počte a nájdete ho vo všetkých možných nadmorských výškach, najčastejšie na horských chatách. Väčšinou nie je označený žiadnym jednotným logom, no pár jedincov už prekonalo ostych a nosí na bunde výšivku „horský zvodca“. Toto označenie je jediné, ktoré sa dá voľne kúpiť (napr. v Tatranskej informačnej kancelárii Starý Smokovec). Naproti tomu logo UIMLA alebo UAIGM je výhradne určené len pre kvalifikované osoby a práve vďaka tomu máte istotu, že ste v tých správnych rukách.

 

Na čo ešte nezabudnúť?

Vieme, sľubovali sme, že tu nebudú žiadne komplikované pravidlá. Ale jedno Vám predsa len pripomenieme. Uzatvorte si poistenie do hôr pre zásah Horskej záchrannej služby. Napríklad aj u nás, v Tatranskej informačnej kancelárii. A do batohu si pribaľte kondičku a dobrú náladu.

Ak Vás zaujímajú podrobné pravidlá pohybu v Tatranskom národnom parku, spracovali sme ich pre Vás na týchto stránkach https://www.tatry.sk/infocentrum/tatransky-narodny-park-2/navstevny-poriadok/

*nielen u nás v Tatrách, ale vo všetkých horských oblastiach na Slovensku

Autor: Lenka – tím tatry.sk a členovia Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry