Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Múzeum kinematografie a fotografie

Kalvária na Peknú vyhliadku

Behom za zdravím – prehľad bežeckých podujatí vo Vysokých Tatrách

  • 28.07.2020

Či ste amatérsky alebo profesionálny bežec, v Tatrách si prídete na svoje. Okrem individuálnych tréningov  ponúkajú Tatry aj toto leto viacero zaujímavých pretekov. Prinášame Vám ich prehľad.

1.8. Extrémny beh do vrchu

Už túto sobotu sa uskutoční Tatranská šelma Vertical – kde si  bežci otestujú svoj výkon na najnáročnejšom behu do vrchu v strednej Európe.  7 km, 1 400 výškových metrov. Výstup na Slavkovský štít podľa turistickej mapy trvá 5h 15 min, limit na týchto pretekoch je 1h 52min. Organizátor: Tatranská šelma.

8.8. CITY Trail

Obľúbené podujatie bolo presunuté z mája na osmičkový víkend. Zaujímavá trasa povedie aj uličkami Starého Smokovca. Vhodné pre všetky výkonnostné kategórie, aj hobby bežcov. Každý účastník získava medailu z novej zberateľskej kolekcie. Organizátor: tatryvpohybe.sk 

22.8. Horský ultramaratón

Trať, ktorá traverzuje celé Vysoké a Belianske Tatry, v najvyšších miestach sa dostanete aj nad 2 000 m.n.m. Tieto unikátne preteky v horskom behu začínajú na Troch studničkách a končia v Monkovej doline. 50 km a viac ako 3 000 m prevýšenia. Organizátor: Tatranská šelma.

22.8. Najťažší beh na skokanský mostík

Len 400 m, ale je to jeden z najťažších behov. Skokanský mostík K120 na Štrbskom Plese – najstrmší mostík z celej globálnej série Red Bull 400 – už čaká na svojich vyzývateľov. Organnizátor: Red Bull

19.9. Prvý vysokohorský beh v Belianskych Tatrách

Plesnivec SkyRun je nultým ročníkom a veríme, že si nájde svojich obľúbencov a založí peknú tradíciu. Ak máte chuť si zabehnúť 26 km  a viac ako 1 300 výškových metrov, miest sú ešte voľné. Organizátor: Ján Matava, Chata Plesnivec

 

19.6.-30.9. Virtuálne preteky

Pre všetkých, ktorí sa chcú prísť na Štrbské Pleso po náročnom období zhlboka nadýchnuť a dobre si zatrénovať sme pripravili špeciálnu edíciu podujatia “GARMIN virtual challenge TATRY RUNNING TOUR 2020”. Súťaž bude prebiehať vo verzii “CLASSIC” a aj “EXTREME” v časovom období 19.6. – 30.9.

Trasy bude treba absolvovať podobne ako počas TATRY RUNNING TOUR v troch po sebe nasledujúcich dňoch a ich absolvovanie zaznamenať ľubovoľným GPS zariadením. Organizátor: Šport Tatry

Zdravotné účinky behu vo vyšších nadmorských výškach

Príďte si zašportovať do Vysokých Tatier, ktorých nadmorská výška priaznivo ovplyvňuje charakter klímy a vďaka tomu už len prechádzka na čerstvom tatranskom vzduchu je svojim spôsobom liečebná procedúra – klimatická liečba. Vlastnosti tatranskej klímy však oceňujú aj výkonnostní športovci.

Naše telo sa nadmorskej výške prispôsobuje takmer okamžite. Štúdie zamerané na aktívnych športovcov ukázali, že hladina hemoglobínu, sa za týždeň strávený vo vysokohorskom prostredí zvýši asi o jedno percento, čo sa následne prejaví zlepšením telesnej výkonnosti o jedno až tri percentá. Vo vyššej nadmorskej výške sa tiež zvyšuje celkové množstvo krvi. Zmenu v organizme  spôsobuje aj zvýšená intenzita slnečného žiarenia. Na Štrbskom Plese sa tiež nachádza podobný atmosférický tlak ako v Alpách vo výške 3000 m.n.m. a možno aj preto sa tu vracajú trénovať športovci z celého sveta.

Vyskúšajte na vlastnej koži ako vaše telo bude reagovať na bežecký tréning v našich veľhorách.