Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Múzeum kinematografie a fotografie

Kalvária na Peknú vyhliadku

Ako sa vyhnúť stretu s bleskom?

  • 03.11.2020

V pondelok 2.11.2020 mal kolektív z Tatranských informačných kancelárii a ostatných informačných centier z celého regiónu Vysoké Tatry možnosť zúčastniť sa online prednášky na tému Horská meteorológia. O búrkovej činnosti a iných meteorologických javoch nám prednášal pán Miroslav Žiak, PhD, ktorý je fyzický geograf, meteorológ a horský sprievodca. Organizuje feratové kurzy, chodí do terénu, či už slovenských, poľských Tatier alebo do Álp. Okrem toho sa venuje aj exkurziám, tzv. ľadovcové štvrtky.

Prednáška sa uskutočnila vďaka podpore Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry a finančnej podpore Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

Čo spôsobilo nešťastie pod Kriváňom?

Na začiatku prednášky sme sa dozvedeli základné informácie o meteorológii – čo je tlaková níž a výš, teplý a studený front, v akom atmosférickom prostredí sa vytvárajú blesky, ako členíme búrky, blesky a iné. Dozvedeli sme sa, že na naše územie prichádza prúdenie najčastejšie od severozápadu, tlakové níže najčastejšie od Veľkej Británie a že teplý front nespôsobuje búrky, skôr dažde, naopak studený front, ktorý prichádza náhle a rýchlo, spôsobuje búrky. V lete sa najčastejšie jedná o búrky z tepla v poludňajších a popoludňajších hodinách, kedy môže búrka priniesť silné zrážky, avšak rýchlo odznie a večer sa počasie už stabilizuje. Veľmi nebezpečné môžu byť tzv. frontálne búrky, ktoré môžu prísť hocikedy, aj ráno či večer. O takúto búrku sa jednalo pri nešťastnom údere blesku do poľského turistu pod Kriváňom. Preto je veľmi dôležité sledovať počasie, pretože pred príchodom tejto konkrétnej búrky na naše územie mohol mať približne hodinu a pol času na zostup do nižších polôh. Čo nám môže pri predpovedi búrok pomôcť je tzv. cape index, čiže miera nestability ovzdušia. Riziko vzniku búrok je od už od hodnoty 1 do 1500. So stúpajúcou hodnotou sa riziko zvyšuje.

Pán Žiak nám vysvetlil aj aké možnosti zásahu bleskom existujú. Jedná sa o priamy zásah (väčšinou na otvorených priestranstvách), bočný zásah (ak blesk zasiahne vyšší objekt v blízkosti obete), uzemnenie (keď blesk zasiahne strom alebo iný predmet, veľká časť energie putuje smerom na zemský povrch), vedenie (blesk môže prejsť veľké vzdialenosti v drôtoch alebo iných kovových povrchoch – napríklad pri nešťastí na Giewonte sa veľa ľudí držalo reťaze) a spätný výboj (tento typ je menej bežný – líder sa približuje smerom k zemi a nastane spätný zásah).

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

Najväčšia mylná predstava je zapnutý mobil

Pre nás bolo najdôležitejšie dozvedieť sa, kde sa máme, respektíve nemáme, zdržiavať, aby sa nám blesky vyhli. Extrémne vysoké riziko zásahu je na najvyšších vrcholoch kopcov a hôr, za tým nasledujú nižšie chodníky, osamelé stromy, blízkosť vodných plôch, lode a pláže, otvorené roviny a skalné výčnelky a zárezy. Stále vysoké riziko je na zostupových chodníkoch. Na zostup je lepšie použiť suchý žľab ako hrebeň. Miesta v prírode, kam sa môžeme pred bleskami ukryťhusto zarastený les, terénne depresie. Najbezpečnejšie sú v týchto prípadoch dobre uzemnené stavby. Počas búrky je preto dôležité vyhnúť sa osamelo stojacim stromom, taktiež mokrým skalám, roklinám a podmáčanej pôde a vodným tokom. Taktiež sa neodporúča pobyt v stane (keďže tam sú kovové tyčky). Ako sme už uviedli, zaistené cesty v horách (ako rebríky a reťaze) pre nás v čase búrky znamenajú veľké riziko, keďže sú ako obrovský bleskozvod. Najväčšia mylná predstava, ktorá medzi ľuďmi koluje, je, že mobilné telefóny priťahujú blesky.

Aké sú varovné signály búrky a ako sa jej vyhnúť?

Varovných signálov, že sa blíži búrka je hneď niekoľko: horúce počasie, dusný a vlhký vzduch už od rána; vietor, ochladenie, klesajúci tlak; búrková činnosť v predchádzajúcich dňoch, rýchlorastúca kopovitá oblačnosť, ktorá tmavne; oblačné vežičky vyrastajúce zo spoločnej základne a posledným samozrejmým príznakom je hrmenie a blesky.

Na prednáške sme sa dozvedeli aj množstvo praktických rád, ktoré nám pri búrke dobre poslúžia. Celkom známou radou je spočítať čas medzi bleskom a hromom a počet vydeliť číslom 3. Takto zistíme koľko kilometrov od nás sa búrka nachádza. Búrka je nebezpečná ak je bližšie ako 3 km.

Ďalšou cennou radou je pravidlo „30-30“, podľa ktorého je nebezpečenstvo úderu blesku vysoké ak medzi bleskom a hrmením je čas kratší ako 30 sekúnd. Najskôr po 30 minútach od posledného blesku alebo hromu môžeme opustiť náš úkryt.

Jaskyne, výklenky a previsy sú pre nás nebezpečné ak sú malé a ak je podložie mokré. Je dobré si nájsť v strede jaskyne suché miesto alebo kameň, kde si môžeme sadnúť alebo čupnúť. Ak nie sme presvedčení, že je podložka dostatočne suchá, spojíme chodidlá čo najviac k sebe, sadneme/čupneme si a zakryme si uši, ak by prišla silná rázová vlna.

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

Oheň sv. Eliáša – nebezpečenstvo prináša

Vystríhať by sme sa mali aj pred Eliášovým ohňom (prejavuje sa bzučaním, praskaním a za šera a tmy vidno modrasté mihotavé plamienky), pri ktorom sa ľuďom ježia chlpy a vlasy alebo mravenčia prsty. Eliášov oheň je varovným signálom vysokého nebezpečenstva úderu blesku, preto je nutné sa hneď presunúť na bezpečnejšie miesto.

Ako máme sledovať počasie, aby sme sa vyhli búrke?

Najpresnejšie monitorujú počasie regionálne modely ako napríklad Aladin na SHMÚ. Stránky ako napr. yr.no generujú skôr globálne predpovede, ktoré sú však menej presné. Niektoré stránky prinášajú možnosť porovnať si viacero numerických modelov naraz – napr. meteoblue – a takto si zistiť, čo je pre Vašu lokalitu najpravdepodobnejšie.

Ak sa chystáte na výlet, či túru, na kontrolu počasia vám ponúkame nasledujúce stránky s predpoveďami počasia:

Deň pred výletom:

Model Aladin – shmu.sk

Družice na českom hydrometeorologickom ústave – Synoptická situácia – portal.chmi.cz

CAPE index: modellzentrale.de

CAPE index + zrážky: wxcharts.com

European Storm Forecast Experiment – estofex.org – búrkové výstrahy pre Európu

Počas výletu:

Radar – shmu.sk

Online blesky – blitzortung.org

Satelit – https://portal.chmi.cz/

,,Prednáška bola veľmi zaujímavá, spočiatku veľmi obsažná, a pre laika náročná na pochopenie. Najviac ma upútala druhá časť prednášky, v ktorej sme sa dozvedeli, čo robiť počas búrky, aby sme sa vyhli bleskom, kam sa ukryť. Som rada, že som sa dozvedela, kde môžem nájsť presnejšie predpovede počasia a na základe akých parametrov ich mám hľadať.“ Zorica

,,Súhlasím s názorom, že pre laika bez predom naštudovaných podkladov a viac menej neznalého problematiky meteorológie bola prvá časť prednášky dosť náročná na pochopenie, ale veľmi oceňujem zanietenosť, profesionalitu a erudovanosť prednášajúceho. Druhá časť bola aj pre mňa prínosnejšia, v TIK-och viac využiteľnejšia, môžeme podané informácie využiť pri kontakte s návštevníkmi. Určite si zapamätáme základné pojmy o tlakoch, búrkach, ich príčinách a spôsoboch, ako búrke predísť a ak sa v nej už ocitneme, ako sa čo najlepšie chrániť, aby sme ju prežili bez ujmy.“ Dana

,,Informačne bohatá, no náročná prednáška, najmä v prvej časti. Pre mňa najviac osožné bolo, že okrem klasických letných búrok existujú organizované/frontálne búrky, ktoré je možno predpovedať a aj sledovať na radaroch. Sú obzvlášť nebezpečné, ak Vás zastihnú v horách, majú rýchly postup. Z hľadiska bezpečnosti na horách by som uvítala informovanie o búrkových výstrahách podobnou formou akou sa komunikuje lavínové nebezpečenstvo. Problematika je to naozaj komplikovaná a zároveň veľmi dôležitá, takže by si zaslúžila patričnú pozornosť. Možno inšpirácia pre HZS či ich stredisko SLP?“ Lenka

,,Najväčším prínosom prednášky pre mňa bolo zistenie, že v búrke nie je vôbec potrebné vypínať mobilný telefón nakoľko ten absolútne nepriťahuje blesky. Ďalšími skvelými informáciami, ktoré môžeme použiť je uvedomenie si, aké celkové polohy je nutné udržiavať počas búrky a kde sa najlepšie chrániť pred bleskom – nedržať sa za ruky, neležať v stane, byť od osamelého stromu viac ako 10 metrov a viac či podobné užitočné informácie.“ Dominika

Autori fotografií: Zuzana Tengyová, Silvio Pašmik, Nikola Podolínska

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn