Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Tatranský ľadový dóm

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Aj BUK v Starom Smokovci bojuje o titul STROM ROKA 2021!

buk stary smokovec strom roka 2021
  • 02.07.2021

V poradí devätnásty ročník ankety opäť reprezentuje dvanásť stromov z rôznych kútov Slovenska, medzi ktorými tento rok nemôže chýbať ani ten, hrdo stojaci v Starom Smokovci. Počas leta všetky zabojujú o prestížny titul i odborné ošetrenie. Patronát nad anketou drží desiaty rok spevák Peter Lipa. 

Hlasovanie začalo 1. júla a potrvá až do konca septembra.  „Hneď v úvode nového ročníka nás prekvapil obrovský záujem ľudí o nomináciu svojho obľúbeného stromu. Spomedzi až 51 prihlásených sme vybrali dvanásť najzaujímavejších finalistov, za ktorých môže verejnosť hlasovať až do 30. septembra, “ hovorí Martina Hromadová z Nadácie Ekopolis. „Anketa svojim poslaním upozorňuje na význam, hodnotu, krásu stromov, prispieva k ich ošetreniu a v mnohých prípadoch aj k ich záchrane. Je to práve príbeh a spojenie s ľuďmi, ktoré stromy robia výnimočnými.“ Uvádza Hromadová. Jednotlivci, mestá a obce, školy, firmy alebo organizácie mohli svoj obľúbený strom do ankety prihlásiť do konca apríla, v máji vybrala odborná komisia z nominovaných stromov 12  finalistov.

Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste získajú peňažnú sumu 300 eur na ich ošetrenie. Na víťaza čaká odborný posudok a ošetrenie v hodnote 300 eur a automatický postup do medzinárodného finále ankety Európsky strom roka, kde bude reprezentovať Slovensko.

TATRANSKÝ DÁŽDNIK

Buk lesný – previsnutý nominovalo Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry v spolupráci s Tatranskou informačnou kanceláriouHorskou záchrannou službou. Štátne lesy TANAP-u jeho vek odhadli na 75 rokov. Ide o pomaly rastúci a dlho žijúci strom, ktorého krásne previsnutá forma, s konármi padajúcimi až k zemi, z neho robí pozoruhodnú rastlinu. Výška, do ktorej môže takýto buk narásť je až 20 metrov a ten tatranský má už približne 13 metrov i keď pomaly rastie skôr do šírky. Hrúbka kmeňu v prsnej výške dosahuje úctyhodných 250 centimetrov a možno aj preto sa mi podarilo zvládnuť všetky víchrice, i tú najhoršiu z roku 2004. Nájdeme ho na záberoch v seriáli 30 prípadov Majora Zemana s názvom Tatranské pastorále z roku 1978 a dnes pod ním človek môže posedieť i v daždi, nakoľko jeho koruna nie len tvarom, ale i funkcionalitou pripomína veľký, zelený dáždnik.

Viac informácii nájdete aj v dennej správe z 30.4.2021 TU!

Ako hlasovať za SMOKOVECKÝ BUK?

Hlasovať je možné formou:

  • mailom cez web TU! (POZOR! Mail treba potvrdiť – skontrolujte aj SPAM)
  • lajkom alebo srdiečkom cez FB TU!
  • oficiálneho hlasovacieho lístka, ktorý nájdete v časopise Krásy Slovenska.
  • cez SMS (vo formáte STROM 9 kontaktné údaje) na číslo 7773 – služba je spoplatnená.

Vyhodnotenie celej súťaže, ocenenie víťazov a udelenie titulu Strom roka 2021 víťazovi sa uskutoční na jeseň. V minulom roku sme popri oslave výročia ankety uskutočnili aj verejnú výsadbu nových stromov a veľmi radi by sme podobný scenár zopakovali aj tento rok,“ uzatvára Hromadová.

Hlavným partnerom je Nadácia Slovenskej sporiteľne. Ďalšími partnermi sú ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), Vydavateľstvo Dajama, Kníhkupectvo Artforum, Záhradníctvo ABIES a Terrabike.


Zdroj: Nadácia Ekopolis, ZCR VT

Foto: Martin Babarík, Nadácia Ekopolis, ZCR VT