Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

Tatranské rozprávkové putovanie

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

8. ročník etapových bežeckých pretekov Tatry Running Tour spoznal svojich víťazov. Orolín, Puklová a Petr obhájili minuloročné triumfy

  • 19.06.2018

Vysoké Tatry, 18.6. 2018

Štrbské Pleso žilo počas uplynulých dní otvorením letnej turistickej sezóny a zároveň bežeckými etapovými pretekmi Tatry Running Tour, ktoré organizuje Sport Club 1896 Štrbské Pleso v spolupráci s OOCR Región Vysoké Tatry a obcou Štrba.

Preteky Tatry Running Tour si v priebehu svojej 8 ročnej existencie získali popularitu nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Tento rok sa na zaregistrovali účastníci z 12 krajín sveta, medzi nimi aj z Mexika, USA či Kanady. Podujatie sa koná v štýle cyklistických tour, kde si celkoví víťazi odnášajú ako hlavné ceny jedinečné dresy, vyrobené špeciálne na túto príležitosť. Žltý dres je určený pre najlepšieho muža, ružový dres pre najlepšiu ženu, zelený dres pre víťaza bodovacej vrchárskej súťaže a biele dresy si domov odnášajú najlepší v jednotlivých kategóriách. Pred 4 rokmi sa začala písať aj história náročnejšej verzie podujatia, známa pod názvom Tatry Running Tour “EXTREME”, kde víťaz a víťazka získavajú špeciálne modré dresy.

Pôvodná aj extrémna verzia pretekov majú spoločnú úvodnú a záverečnú etapu, rozdiel tvoria sobotňajšie etapy, ktoré sa odlišujú dĺžkou aj celkovou obtiažnosťou. Kým v pôvodnej verzii “CLASSIC” bežci absolvujú 12km dlhý okruh s označením “CROSS RUN”, extrémna verzia prináša mimoriadne náročnú trasu v dĺžke 34km určenú len pre fyzicky zdatných a dobre trénovaných jedincov. O obtiažnosti tejto etapy, ktorá má označenie “SKY&CLOUDS RUN” svedčí aj fakt, že spomedzi zaregistrovaných pretekárov sa do cieľa v časovom limite 7hodín dostalo menej ako 70% z nich. Absolútnym víťazom tohoto behu sa stal v rekordnom čase 3h 48min 47s český pretekár Jiří Petr, ktorý získal už po 4x aj modré tričko, určené pre celkového víťaza a v doterajšej histórii Tatry Running Tour “EXTREME” ešte nenašiel premožiteľa. Medzi ženami zvíťazila v tejto etape a aj v celkovom hodnotení slovenská pretekárka Linda Beniačova.

Klasickú verziu Tatry Running Tour ovládli minuloroční víťazi. Medzi mužmi dominoval Pavol Orolín, ktorý po 2x získal prestížne žlté tričko a prvenstvo v kategórii žien obhájila domáca bežkyňa Patrícia Puklová, ktorá si zo Štrbského Plesa odniesla víťazné ružové tričko. Do zeleného trička, určeného pre víťaza bodovanej vrchárskej súťaže, obliekli organizátori ďalšieho slovenského bežca Tomáša Grigera.

Úvodná etapa Tatry Running Tour “NIGHT RUN”, bola zároveň druhým podujatím série Tatry v pohybe PRESTIGE TOUR, ktorá odštartovala 7.5. v Starom Smokovci. Táto séria pozostáva celkovo z piatich pretekov v regióne Vysokých Tatier a pokračuje už 9.7. populárnym Malým štrbským maratónom v podtatranskej obci Štrba.

Bližšie informácie:

www.sporttatry.sk

Kompletné výsledky: https://pretekaj.sk/sk/vysledky/tatry-running-tour-2018/418?track=359

Foto: Michal Tomko