Top udalosti

Tatranský ľadový dóm

Putovanie za históriou tatranských osád

Tatranské Vianoce

Vianočné trhy v Krakove

Kaviareň a čajovňa u Vlka október

360° videomapa Vysokých Tatier sa stala fenoménom. Zisťovali sme prečo je zatiaľ zrejme jediná na svete.

  • 05.12.2020

02.12. 2020

Tatry sú prvé pohorie na svete, ktoré majú spracované 360° video s kartografickým popisom. Za tri týždne má na youtubovom kanále Slovensko z neba unikátna 360° videomapa viac než 220 tisíc zhliadnutí. Tu si ju môžete pozrieť aj vy: https://youtu.be/DhZdowAbdjk

„Tento nápad vznikol spontánne, no netušil som, že bude mať takýto úspech. Video patrí medzi najsledovanejšie videá o Tatrách. Na internete máme mnoho pozitívnych reakcií a zaujalo aj množstvo turistov z Česka a Poľska,“ hovorí pilot, letecký fotograf a autor videa Milan Paprčka.

Každú hodinu si pozrie video v priemere tristo ľudí. Následne pod videom nechávajú aj odozvy typu:

„Krásne prekrásne !!! Slováci majú takú nádheru. (vyznačenie štítov a bodov Tatier je excelentné)“

„Tak toto bol nápad za milión urobiť takéto video, palec hore, potešilo ma toto video lebo pochádzam spod tatier a teraz aspoň viem, že kde som ešte nebol a musím tam ísť, lebo je to nádhera.“

„20 rokov snívam o takomto videu. Konečne, ďakujem veľmi, veľmi. Nápad v tejto dobe nemohol byť lepší od Tatrancov, nám, milovníkov Tatier.“

Prelet nad Vysokými Tatrami trvá približne sedem minút. Videomapa je spracovaná takým spôsobom, že nadobudnete pocit, akoby ste boli na bruchu lietadla a krásu týchto vrchov si užívate z pohľadu vtákov. 360° kamera umožňuje pozrieť sa do akejkoľvek strany. Videomapa sa dá pozerať na počítači, smartfóne a najväčší zážitok z letu poskytujú virtuálne okuliare.

Prelet od Podbanského po Belianske Tatry dopĺňa kartografický popis názvov dolín, plies a vrchov.

A práve ten virtuálny kartografický popis videa je dôvod, prečo je videomapa Vysokých Tatier zatiaľ jediná, a to v celosvetovom meradle. Výroba takéhoto popisu je totiž vlastne práca so špeciálnymi efektami a každá minúta takéhoto videa znamená 5-7 hodín práce špecialistu – grafického animátora. Ešte predtým boli potrebné dva pracovné dni profesionálneho kartografa na prípravu. Dohromady vytvorenie len 7-minútovej 360°videmapy Vysokých Tatier trvalo, bez samotného lietania, viac ako 80 hodín práce.

„Ak sa jeden názov vo videomape zobrazuje jednu minútu, bolo to v priemere 22 minút mojej práce. No a vzhľadom na to, že je to 360° video, tak tu máte pohľad nielen z prednej, ale aj zo zadnej kamery. Čiže keď sa otočíte na ktorúkoľvek stranu a vidíte jeden konkrétny  objekt, jeho popis by sa mal stále zobrazovať priamo nad ním. Čiže časť zobrazenia nápisu som musel robiť 2x. Toto bol asi najväčší oriešok, pretože týchto názvov je niekoľko desiatok,“ spresňuje grafik/animátor Milan Jančovič.

Aj napriek veľkej časovej náročnosti a veľkých nárokov na výkon počítačovej techniky, chcú tvorcovia pokračovať v ďalších 360° videomapách.
„Na rade sú región Biela Orava, čo je okres Námestovo a región Srdce Valašska, čo je okolie Vsetína. Pomocou crowdfundingovej kampane chceme vyzbierať od verejnosti aj prostriedky na výrobu 360°videomapy Nízkych Tatier.“ dodáva Paprčka.

Kontakt pre médiá:

Mgr. Andrea Farkašová

Média manažérka

Tel: +421 948 232 979

CBS spol, s.r.o.

VKÚ Harmanec, s.r.o.

Kynceľová 54, 974 01 Banská Bystrica

www.cbs.sk