Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

Tatranské rozprávkové putovanie

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

20 rokov od konania Majstrovstiev Európy v skialpinizme

  • 20.04.2023

Streda, 19.04.2022

V sobotu 15.4.2023 sa v priestoroch Hotela RYSY v Tatranskej Štrbe konalo spomienkové stretnutie na Majstrovstvá Európy v skialpinizme, od ktorých uplynulo v posledné marcové dni tohto roku okrúhlych 20 rokov.

Takmer 40  účastníkov, si zaspomínalo na doposiaľ najvýznamnejšie skialpinistické podujatie, aké sa na Slovensku konalo. Medzi účastníkmi stretnutia nechýbali vtedajší oficiálni hostia; vtedajší riaditeľ štátnych lesov TANAP-u Mikuláš Michelčík, prednosta okresného úradu v Poprade Milan Baran, primátor Mesta Vysoké Tatry Ján Mokoš i súčasný primátor Jozef Štefaňák, členovia organizačného výboru, technici tratí, dobrovoľní  organizátori, zástupcovia mediálnych partnerov či sponzorských organizácií. Prítomný bol aj zástupca vtedajších aktívnych pretekárov Miroslav Leitner, ktorí na ME reprezentovali Slovensko. Zaspomínalo sa i na tých, ktorí už nie sú medzi nami.

“Od myšlienky k realizácii je dlhá cesta. Ak sa ju podarí úspešne prekonať tak  je radosť dvojnásobná. Niekedy výsledok závislý čisto na jednotlivcovi, niekedy na kolektíve. No a ak chystáte preteky, tam výsledok závisí i od toho, čo ovplyvniť neviete – od počasia a podmienok. Všetky tieto aspekty sa pred dvadsiatimi rokmi zladili, výsledkom čoho boli tieto úspešne zavŕšené preteky, najvýznamnejšie v dejinách Slovenska.”, týmito slovami uviedol stretnutie predseda Tatranskej horskej služby – dobrovoľného zboru František Mrázik.

Po privítaní účastníkov nasledovali spomienkové slová predsedu vtedajšieho organizačného výboru ME 2003 Jaroslava Švorca, ktorý vo svojom vystúpení priblížil najdôležitejšie udalosti z procesu prípravy, priebehu i vyhodnotenia majstrovstiev a oživil tak spomienky na riešenie všetkých úloh s nimi spojených. Spomienky účastníkom oživili „historické“ filmy z uvedeného podujatia a prezentácia fotografií z pretekov.

Stretnutie vyvrcholilo družnou neformálnou debatou, počas ktorej odznelo mnoho rôznych vážnych i úsmevných príhod s ktorými bola organizácia ME 2003 spojená. Všetci účastníci ocenili krok vtedajšieho organizačného výboru THS-DZ zorganizovať toto stretnutie.

Zdroj: Tatranská horská služba