Top udalosti

Tatranský ľadový dóm

Putovanie za históriou tatranských osád

Tatranské Vianoce

Vianočné trhy v Krakove

Kaviareň a čajovňa u Vlka október

Začali sme hovoriť otvorene o odpade vo Vysokých Tatrách!

odpad vysoke tatry zero waste
  • 22.01.2021

Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Vysoké Tatry a Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry sa spoločne rozhodli urobiť pre Vysoké Tatry opäť niečo dobré a už v roku 2020 otvorili tému, o ktorej sa do teraz priveľmi nehovorilo – ODPAD.

Cestovný ruch je vo Vysokých Tatrách najväčšou fabrikou, a preto je aj v jeho záujme aby bolo nakladanie s odpadom čo najefektívnejšie s čo najmenšou záťažou na životné prostredie. Vysoké Tatry ako TOP turistická destinácia cestovného ruchu musí jednoducho udávať trend aj v správaní sa k životnému prostrediu a nakladaniu s odpadmi.

V rámci projektu Ekologické výzvy v cestovnom ruchu sa Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry rozhodlo preniesť plánované stretnutia a prednášky v roku 2020 na online platformu výhradne pre svojich členov. Osobné školenia tak nahradili jednoduché grafiky a krátke videá na tému ZERO WASTE – ako minimalizovať odpad, aké alternatívy používať, ako separovať a podobne, spracované Petrou Slezákovou zo Zero Waste Slovakia.

Teoretické poznatky dopĺňa rozhovor s pánom Rastislavom Amrichom, ktorý spoločne s rodinou prevádzkuje jediný Eco friendly hotel na východnom Slovensku – Hotel Dália v Košiciach. Tento, pamiatkovo chránený, hotel je krásnym príkladom toho, že keď sa chce, dokáže sa všetko. Rodine Amrichovej získanie ECO trvalo až dva roky, no z výsledkov čerpajú doteraz. Nechajte sa inšpirovať.

Video je, ako jediné z balíka, verejne dostupné a čoskoro sa k nemu pridá i zaujímavý dokument s Gregorom Marešom, ktorý Vás prevedie po najekologickejších prevádzkach Vysokých Tatier – PREMIÉRA sa bude konať 27.1.2021 o 15:00 hod.

Veríme, že i tieto inšpirácie pomôžu prevádzkam k zníženiu odpadov a tým aj k zníženiu nákladov.


Projekt je realizovaný s finančnou podporou Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry a Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.


Zdroj: ZCR VT