Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Tatranský ľadový dóm

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Múzeum kinematografie a fotografie

Vysoké Tatry BEZ PETÁRD!

vysoke tatry bez petard kamziky
  • 23.12.2020

Vysoké Tatry! Hory, ktoré sú návštevníkmi z celého sveta vyhľadávaným miestom na dovolenku a oddych počas celého roka. Ticho a pohoda by tu mali byť samozrejmosťou neustále a to i počas osláv spojených s príchodom Nového roka. Zachovajme teda spoločne Vysoké Tatry BEZ PETÁRD A OHŇOSTROJOV!

Používanie pyrotechniky počas silvestrovských osláv i zimných mesiacov vôbec je podľa TANAP-u pre voľne žijúce tatranské zvieratá extrémne stresujúce. Dôvodom nie je len ich veľmi citlivý sluchový aparát, ale i dlhé doliny a skalné steny, ktoré poskytujú vhodné podmienky na šírenie a zosilňovanie hlasných zvukových efektov. Najviac ohrozené sú kamzíky! Tie sa často krát, počas ohňostrojov, snažia bezhlavo uniknúť aj cez veľmi nepriaznivý terén, čo spôsobuje rôzne zranenia, strhnutia lavín a smrť.

Na proti-ekologické aspekty zábavnej pyrotechniky upozorňuje zas samospráva Mesta Vysoké Tatry. Zábavné ohňostroje a petardy totižto vypúšťajú zdraviu škodlivé splodiny, smrad a zanechávajú po sebe rozptýlený neporiadok čo je absolútne nežiadúce pre životné prostredie.

Preto sa Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry aj tento rok rozhodlo pre vytvorenie kampane, ktorá by ľudí oslovila k minimalizovaniu týchto slávnostných výstrelov na chránenom území.

Iniciatíva sa skladá z niekoľkých častí, ktorej hlavný bod tvorí jednoduchý PLAGÁT. Podnikatelia či prevádzkovatelia mohli tiež využiť jedinečný FOTO-RÁM, do ktorého bola obratom, po zaslaní, uverejnená fotka ich zariadenia, s ktorou mohli ďalej pracovať. Túto možnosť využilo hneď niekoľko prevádzok, medzi ktorými bol napríklad Resort Miramonti, Villa Meribel či Kúpele Nový Smokovec.

Najhlavnejšou časťou kampane je však VIDEO vyskladané z amatérskych, mobilových záberov rôznych osobností Vysokých Tatier ako hovoria TATRY BEZ PETÁRD! Do tohto videa sa zapojili napríklad zamestnanci Horského hotela Sliezsky dom, lanovkári pri lanovke na Hrebienok, zamestnanci Téryho či Zbojníckej chaty ale nájdeme tu aj barmana z Central reštaurácie ,,Starý Šmakovec“, Zoricu z Tatranskej informačnej kancelárie či ochotnú riaditeľku Múzea tatranskej kinematografie a fotografie v Starom Smokovci.

V poslednom rade netreba zabudnúť ani na podujatie, ktoré práve prebieha na sociálnej sieti FACEBOOKVysoké Tatry bez PETÁRD!

Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry verí, že každá zložka kampane sa dostane medzi ľudí a bude tak šíriť jej dôležité posolstvo.


Buďme počas najkrajších osláv v roku tolerantní voči sebe navzájom, voči všetkým zvieratám a voči i samotnej prírode vo Vysokých Tatrách BEZ PETÁRD!

 

Foto: Jakub Rusnák, Maťo Maličký, Pavol Barabáš, ZCR VT