Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Tatranský ľadový dóm

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Vo Vysokých Tatrách sa vždy ľúbilo!

hohenlohe otilia laska javorina
  • 12.02.2021

Zamilovaným patrí svet! Ak sa ten svet však ešte aj nachádza v nádhernom prírodnom prostredí Vysokých Tatier je rozhodne o romantiku postarané v každom ročnom období. Táto lokalita je totižto od nepamäti ideálnou pre zamilované dvojice a i do samotnej tatranskej histórie sa svojim životom časom zapísalo niekoľko z nich.


Christian + Otília

Medzi najromantickejší príbeh plný lásky určite patrí ten, ktorí sa kedysi odohral medzi nemeckým kniežaťom, princom, generálom, politikom a priemyselníkom, celým menom Christianom Kraft Frust zum Hohenlohe-Öhringen, Herzog von Ujest a prostou Otíliou z Poľska. Bola to láska na celý život a i napriek nepriazni osudu a vtedajším zvyklostiam si k sebe našli cestu. Otília bola totižto neurodzenou, poľskou katolíckou umelkyňou a vzťah s oveľa starším, evanjelickým kniežaťom bol spoločnosťou neprijateľný. Aby sa však mohli spoločne stýkať, šľachtic Hohenlohe ju najprv vydal za grófa Dambského čím získala titul vojvodkyne (Otília, vojvodkyňa Lubraniec-Dambski) a následne ju zobral k sebe do Tatranskej Javoriny, kde ďalej žila v ústraní pred jeho urodzenými príbuznými avšak v láske s Christianom. Bola dobrodinkou a pre svojho druha toho veľa u miestnych vedela vybaviť. Spoločný čas, i keď bez manželstva i detí, najčastejšie trávili práve v Loveckom zámočku v Tatranskej Javorine. Bolo to sídlo lásky, za ktoré sa nikto hanbiť veru nemusel! Tu žili v harmónií, ústretovo k ľuďom tak, ako sa vtedy neočakávalo.

Keď v roku 1922 zomrela na rakovinu prsníka ako 54 ročná, dal ju pochovať na javorinskom cintoríne. Hovorilo sa, že pri príhovore na jej pohrebe Chritianovi Kraft Hohenlohe od zúfalstva zlyhal hlas. O štyri roky neskôr zomrel, vo veku 78 rokov, v maďarskom Szomogyszobe i Christian a na základe jeho želania ho pochovali k jeho družke. Na pohrebe sa zúčastnilo viac ako desať európskych kniežat a ďalších aristokratov, zástupcov ČSR, spolkov či delegácií. Ich hrobka je spojená spolu s rodinou správcu Javoriny Eduarda Kégela (na žiadosť Christiana), ktorý zomrel v roku 1911. Samotný Hohenlohe a Otília majú skromné pomníky vľavo od hrobky správcu a sú kultúrnou pamiatkou.

Gedeon + Alica

Gedeon Wilhelm Majunke bol najznámejším architektom 19. a 20. storočia Vysokých Tatier. V jeho tvorbe prevládali prvky neoklasicizmu, neorenesancie a secesie no venoval sa i svojej žene Alici, s ktorou sa usadili v Spišskej Sobote. Alica bola zo zámožnej, nemeckej, protestantskej rodiny Hergesselovej a spoločne s Gedeonom mali počas života troch synov a dcéru. Úžasný život prežili priamo na spišskosobotskom námestí a ich dom bol i dlho po ich smrti sídlom Červeného kríža, nakoľko v ňom Alica celý život pracovala. Ich lásku a vernosť dokazuje i veľké zrkadlo, ktorým sa dorozumievali, keď sa Gedeon práve nachádzal v horách a dohliadal na výstavbu Téryho chaty.


Ján + Máša

Významná, slovenská poetka Máša Haľamová prišla do Vysokých Tatier za prácou úradníčky. Tu žila 30 rokov, bola skvelá lyžiarka a stala sa i najmladšou rozhodkyňou majstrovstiev sveta na Štrbskom Plese. Tu našla však i svoj domov a lásku, ktorou bol,  okrem krásnej tatranskej prírody, jej manžel doktor Ján Pullman. Ten zas svoj život v Tatrách začal ako sekundant v sanatóriu pre pľúcne choroby Dr. Szontágha v Novom Smokovci a od roku 1929 prijal miesto kúpeľného lekára na Štrbskom Plese, kde sa neskôr zoznámil i so svojou ženou Mášou, ktorá mu bola asistentkou. Počas Povstania tiež spoločne pomáhali zraneným.

Manželia žili a pracovali na brehu Štrbského Plesa (vila Marína) až do roku 1956, keď lekár umrel a Máša, poznačená touto stratou, sa odsťahovala zabúdať do Bratislavy. So smrťou Jána sa vyrovnávala i cez poéziu. Dvere za osobnou tragédiou zamkla v poslednej zbierke Smrť tvoju žijem.

Poetka zomrela, bezdetná, v roku 1995 a svoj dom zanechala neteri Jána Pullmana, ktorej bola na blízku už od malička. Máša ju dokonca niesla i na krst.


Ján + Alžbeta

Ján Juraj Rainer je nepochybne známou osobnosťou Vysokých Tatier. Bol uhorský podnikateľ, zakladateľ Rainerovej chaty a nájomca Starého Smokovca, ktorý pod jeho a rukami jeho ženy nepochybne prekvital. Obaja boli podnikatelia! Po sobáši Jána s Alžbetou Bartschovou si spoločne prenajali prvý hostinec v Poprade a zásobovali ho dokonca vlastným mäsom. V roku 1833 im gróf Csáky na prvých 6 rokov prenajal Starý Smokovec s podmienkou, aby miesto pretvorili na kúpele. Rainerovci pracovali vždy spolu. Pre rozvoj Smokovca sa rozhodli využiť miestnu kvalitnú kyselku a taktiež zanedbané okolie pretvorili na nádherné tatranské letovisko za výhodné ceny. Taktiež spolu postavili chodníky na Hrebienok či k Peknej vyhliadke, altánky, rekonštruovali budovy, vysúšali mokriny i postavili vodovod. Možno aj preto, že boli manželia neustále spolu ich hostia nazývali aj ,,pán brat“ a ,,pani sestra“. V roku 1842 uzavreli Rainerovci zmluvu na prenájom Smokovca na ďalších 50 rokov. Po smrti Alžbety, Rainerovej životnej partnerky, v roku 1867 sa stiahol do úzadia. V Starom Smokovci si prenajal dom, v ktorom žil ako osamelý, bezdetný vdovec štyri letné sezóny.


Veru! Veľa lásky, ktorá i tie najväčšie útrapy zniesla, vo Vysokých Tatrách bolo a my veríme, že i naďalej bude! Slovenské Tatry sú totižto romaticky kúzelné a pripravené na ďalšie príbehy plné lásky.

Krásny VALENTÍN!