Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Múzeum kinematografie a fotografie

Víťazmi Venerovského memoriálu opäť manželia Machyniakovci

• 14.03.2022

Monkova dolina, 13. marca 2022

Absolútnym víťazom 56. ročníka Venerovského memoriálu a zároveň Majstrom lesníkom Slovenska sa stal Ľubomír Machyniak z Lesov SR, š.p. Banská Bystrica. Dvojkombináciu beh na lyžiach so streľbou zo vzduchovky a obrovský slalom najlepšie spomedzi žien zvládla Andrea Machyniaková, čím si zároveň vybojovala aj titul Majsterka lesníčka Slovenska. Rovnako ako jej manžel, reprezentovala farby Lesov SR, š.p. Banská Bystrica.

Na štart Majstrovstiev lesníkov SR v lyžovaní s medzinárodnou účasťou, ktoré tento víkend hostila Monkova dolina v Ždiari, sa postavila takmer osemdesiatka pretekárov z radov lesníkov zo Slovenska, Českej republiky a Maďarska. Muži súťažili v piatich vekových kategóriách, ženy v dvoch.

Reprezentanti Štátnych lesov TANAP-u, ktoré sú hlavným organizátorom podujatia, si vybojovali hneď niekoľko pódiových umiestnení. V celkovom poradí obsadil v dvojkombinácii v kategórii M1 (muži do 35 rokov) Michal Jurčo prvé miesto, v kategórii M2 (muži 36 – 50 rokov) si zaknihoval víťazstvo Marek Hudáček. V kategórii M3 (muži 51 – 60 rokov) obsadil druhú priečku Ľuboš Fabian, ktorého predstihol len celkový víťaz Ľubomír Machyniak. V kategórii M4 (muži 61 – 70 rokov) bol rovnako druhý Vladimír Rusnák a v kategórii M5 (muži nad 70 rokov) získal reprezentant Štátnych lesov TANAP-u Peter Šaling druhé miesto. V kategórii Ž1 skončila druhá Jana Tomalová za víťazkou Andreou Machyniakovou.

Preteky sú pamiatkou na Dimitrija Venerovského, ktorý pracoval ako lesný inžinier a taxátor v oblasti Tatier na vtedajšom riaditeľstve štátnych lesov v Liptovskom Hrádku. Zahynul počas Slovenského národného povstania pri Podsuchej nad Ružomberkom. Prvý ročník Venerovského memoriálu sa konal už v roku 1947. Jeho základnou myšlienkou bola prezentácia práce lesníkov, ktorí v zimných podmienkach pri výkone svojho povolania v lese musia zvládať aj pohyb na lyžiach.

Zdroj: Štátne lesy TANAP-u