Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

Tatranské rozprávkové putovanie

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Titul Európsky strom roka 2022 mieri do Poľska! Tatranský dáždnik je piaty.

europsky strom roka vysledky
 • 23.03.2022

S historickým počtom až 179 317 hlasov si prestížny titul odnáša Dub zvaný Dunin z Bielovežského pralesa. Strieborná medaila patrí španielskemu Dubu v lese Conxo Banquetso vďaka 168 234 hlasom. Triumvirát dubov uzatvára na treťom mieste portugalský Veľký Dub so 70 563 získanými hlasmi a ostatných finalistov nechali ďaleko za sebou. Slovenský reprezentant, Tatranský dáždnik skončil na obdivuhodnom piatom mieste s počtom hlasov viac ako 37 000.

Tento rok bolo v súťaži celkovo odovzdaných 769 212 hlasov. Je to opäť o niečo viac ako minulý rok, za čo patrí vďaka najmä národným organizátorom súťaže, ktorí pritiahli obrovskú pozornosť verejnosti. „Žiaľ, z dôvodu ruskej invázie na Ukrajinu sme sa rozhodli kandidáta Ruskej federácie vylúčiť zo súťaže a nezapočítavať hlasy zaslané ich stromu. Bolo to veľmi ťažké rozhodnutie, boli sme radi, že sme mali na palube našich ruských organizátorov ich Stromu roka, ale rozhodli sme sa nasledovať medzinárodné úsilie izolovať Rusko aj od športových a kultúrnych podujatí,“ komentuje Josef Jarý z Environmental Partnership Association, organizátor súťaže.

S radosťou oznamujeme, že slávnostné odovzdávanie cien sa opäť môže konať v Bruseli a môžeme sa stretnúť so všetkými – organizátormi národných súťaží, nominujúcimi komunitami, ako aj s našimi stromovými priateľmi a podporovateľmi. Podujatie bolo streamované na našich sociálnych sieťach, no nič nenahradí osobné stretnutia. Sľubujeme, že budeme tvrdo pracovať na tom, aby boli naše mestá opäť zelenšie a naša krajina bola zdravá a odolná voči klimatickým zmenám. S pomocou miestnych komunít je to možné,“ dodáva Josef Jarý.

Súťaž je organizovaná vďaka Environmental Partnership Association a European Landowners’ Organisation pod záštitou členov Európskeho parlamentu, Ludeka Niedermayera a Michala Wiezika.

Príbeh Víťazného Dubu Dunina – Strážcu Bielovažského pralesa

Dub rastie na okraji Bielovežského pralesa, jedného z najznámejších nížinných lesov nielen v Poľsku, ale aj v Európe. Mimoriadne ho rešpektujú a obdivujú miestni ľudia, ako aj turisti navštevujúci túto oblasť Poľska, známu pre výskyt Zubra hrivnatého. Strom je  inšpiráciou pre mnohých umelcov. Udivuje v každom ročnom období – počas plnej vegetácie, ale aj vtedy, keď ukazuje svoje bezlisté, tajomne zakrivené konáre.

Podstatou tejto súťaže nie je len poukázať na dôležitosť úlohy stromov v našom ekosystéme, ale nájsť strom s príbehom. Tento rok nemohol byť lepší víťaz – Strážca Bielovežského pralesa, jedného z najzachovalejších lesných ekosystémov a posledného nížinného listnatého a zmiešaného pralesa v Európe. Podporujem aj rozhodnutie nasledovať medzinárodné úsilie o izoláciu Ruska a jeho vylúčenie z tejto súťaže,“ uzavrel europoslanec Michal Wiezik, jeden z patrónov ETY.

Prehľad hlasov:

 1. Poľsko – dub (179 317)
 2. Španielsko – dub (168 234)
 3. Portugalsko – dub (70 563)
 4. Taliansko – gaštan (46 275)
 5. Slovensko – buk (37 872)
 6. Škótsko – hloh (30 761)
 7. Česká republika – lipa (28 679)
 8. Francúzsko – gaštan (28 119)
 9. Lotyšsko – dub (27 098)
 10. Maďarsko – sofora japonská (26 098)
 11. Chorvátsko – sekvoja (26 225)
 12. Belgicko – sekvoja (25 724)
 13. Estónsko – borovica (25 346)
 14. Bulharsko – dub (24 431)
 15. Holandsko – (24 201)

Jediný buk lesný – previsnutý zo Starého Smokovca sa v rámci Slovenska umiestnil na krásnom piatom mieste. Titul Strom roka 2021 mu bol udelený 11.11.2021 a krásny prívlastok Strom Zaľúbencov získal zas počas leta. Viac o tomto krásnom a jedinečnom strome nájdete TU!

Pred veľkým finále sa i tento rok konala pracovná konferencia Planting4Future, ktorá sa zaoberala plánom Európskej komisie vysadiť 3 miliardy nových stromov do roku 2030. Zástupcovia Európskej komisie, Európskeho parlamentu, ministerstiev, podnikového sektora a mimovládnych organizácií z celej Európy, sa podelili o svoje skúsenosti a predložili odporúčania: Ako motivovať hlavné zainteresované strany v oblasti výsadby stromov, aby robili viac a ako do tohto ambiciózneho plánu čo najviac zapojiť celú spoločnosť. Záznam z konferencie nájdete na stránke treeoftheyear.org


Zdroj: Nádácia Ekopolis, ZCR VT