Kežmarský hrad

+421 52 452 26 19

Prvá písomná zmienka o Kežmarskom hrade pochádza z roku 1447, z čias, keď tu bola Jiskrova posádka . Roku 1462 sa novým majiteľom hradu stal Imrich Zápoľský, ktorý roku1465 začal stavať nový neskorogotický hrad. Stavebné práce dokončil po roku 1486 a v tom čase zbúral aj kostol sv. Alžbety. Stavebný materiál z tohoto kostola použil pri stavbe západného hradného krídla. Dal postaviť dnešnú vstupnú vežu, hradbové múry s baštami, medzi nimi aj polygonálnu baštu, dnes kaplnku. Opevnenie hradu pristaval k existujúcim mestským múrom. Pri staršom hradbovom múre postavil obytné a hospodárske budovy.

Roku 1575 hrad vyhorel. Ján Rueber, vtedajší jeho majiteľ, dal obnoviť hrad v renesančnom slohu z pôžičky Stanislava Thurzu, ktorému dal hrad do zálohu. Roku 1579 dal znovu hrad do zálohu Štefanovi Thökölymu. Do vlastníctva tejto rodiny, s ktorej menom sa spája najslávnejšia etapa úpravy hradu, sa dostal roku 1583. Zásluhy na prepychovej renesančnej úprave má predovšetkým Štefan I. Thököly.

V 17. stor. hrad prestavovali dva razy: v roku 1628 a 1658. Obnovili severné obytné krídlo zámku, zmenili jeho dispozíciu a osadili nové bloky a dvere. Hospodárska časť zostala na prízemí. Poschodie zmenili na reprezentačné priestory. Roku 1628 obnovili aj štvorbokú vstupnú vežu, ako o tom svedčí tabuľa s nápisom. Južne od nej predstavili k hradbovému múru vežovitú stavbu s obytnou funkciou. V strede nádvoria urobili fontánu. Múry hradu nadstavali renesančnou štítkovou atikou, na ktorej bolo sgrafito.

Roku 1657 talianski umelci vyzdobili interiéry štukovou dekoráciou, ktorá mala už ranobarokový charakter. Pri mestských hradbách východne od hradu postavili prepychové koniarne zdobené štukami a zrkadlami. Boli v nich mramorové žľaby. Úpravy hradu zavŕšili roku 1658 vybudovaním ranobarokovej zámockej kaplnky v polygonálnej bašte, ku ktorej pripojili niektoré miestnosti severného krídla hradu. Tým sa v podstate ukončil jeho stavebný vývoj.

Po potlačení povstania, ktoré viedol Imrich Thököly proti panovníkovi Leopoldovi I. roku 1720 získalo hrad do vlastníctva mesto Kežmarok. Využívali ho na rôzne hospodárske účely a postupne upadal. Okolo roku 1860 mesto dalo zbúrať časť hradieb na západnej strane hradu a postaviť na ich mieste vojenskú kasáreň.

Koniareň upravili na mestskú nemocnicu. Niektoré časti hradu okolo r. 1890 slúžili ako textilná manufaktúra na výrobu umelých výšiviek. Po ďalšom požiari r. 1901, ktorý zničil hradné strechy, prevzal starostlivosť o opravu hradu uhorský pamiatkový úrad. Podľa vtedajších názorov pamiatkárskych pracovníkov ho však obnovili tak, že dostal v podstate neprimeranú romantickú podobu.

Roku 1931 zriadili vo veži Mestské múzeum. Za druhej svetovej vojny sídlilo na hrade gestapo, ktoré tu popravilo viacerých partizánov, o čom svedčí pamätná tabuľa na hradnom nádvorí.

Prístup – Hrad je zo Starého Smokovca vzdialený 20 km a autom ste tam približne za 25 minút. Rovnako sa môžete dostať aj pravidelnou autobusovou linkou, ktorá ide cez Starý Smokovec, Tatranskú Lomnicu, Starú Lesnú a podobne. Prípadne vlakom, ktorý ide z Popradu v pravidelných intervaloch.

Poloha – Hrad sa nachádza v historickom centre kráľovského mesta Kežmarok v nadmorskej výške 626 m. V blízkosti sa nachádza viacero kultúrno-historických pamiatok ako napríklad drevený artikulárny kostol Najsvätejšej Trojice alebo nový evanjelický kostol.

Rezervujte si ubytovanie

Najbližie podujatia

14. októbra 2019 (Po) 18:00 - 21:00

Klavírny večer v kaviarni Sanatória Dr. Ghura

Klavírny koncert v kaviarni Sanatória Dr. Ghura, živá muzika každý pondelok od 18.00.-21.00., známe melódie v podaní vynikajúceho klaviristu Metoda Rakára.

Sanatórium Dr. Ghura

15. októbra 2019 (Ut) 19:00

Lan Chang 2016 Gong Ting

Čajový večer – ochutnávka lisovaného koláča tmavého Pu- erhu z cisárskeho dvora zmiešaného z dvoch najvyšších kvalít listu gong ting a superior. Vstupné: 2 EUR Rezervácie možné : uvlka@kaviarenacajovnauvlka.sk , 00421 908 704 412

Kaviareň a čajovňa U Vlka

16. októbra 2019 (St) 16:00

TO SÚ TATRY…KÚZIEL PLNÉ

Vernisáž novej výstavy historických fotografií autorov: Karla Divalda, Viliama Malíka a súčasných fotografií Ivana Bohuša, Milana Kapustu a Eduarda Liptáka. Sprievodný program „ Veselo v Tatrách“ v podaní Žofie Fridrichovej, Zuzany Šimovej a Ivany Figovej. Organizátor: Múzeum tatranskej kinematografie a fotografie +421 949 202 493 a Agentúra Vietor tatranský Vstup voľný Použité foto www.visitpoprad.sk

Vila Alica, Múzeum tatranskej kinematografie a fotografie

13. októbra - 17. októbra 2019

PROGRAM RETRO HOTELA MORAVA 13.10.- 17.10.2019

Program retro hotela Morava aj pre neubytovaných hostí s výletmi a kultúrnymi akciami . Nutnosť rezervácie vopred na recepcii hotela Morava : 00421 52 4467 641  

Retro hotel Morava

regiontatry zakopane  sacr_footer

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR