Výlety s kočíkom

NA VÝLET S KOČÍKOM

V rámci projektu Tatry bez bariér bolo vo Vysokých Tatrách vybudovaných niekoľko značkovaných trás s asfaltovým alebo spevneným štrkovým povrchom, vhodných pre pre rodiny s kočíkmi alebo ľudí so zníženou schopnosťou pohybu. Trasy prechádzajú cez atraktívne horské oblasti popri niekoľkých prírodných a kultúrnych zaujímavostiach.

Popradské pleso

Modro značený turistický chodník s asfaltovým povrchom je vhodný pre turistov s detskými kočíkmi ako aj pre hendikepovaných na invalidných vozíkoch. Približne v polovici cesty sa nachádza prístrešok, kde je možné si posedie, prípadne sa schovať pred dažďom. V blízkosti Popradského plesa sa nachádza Symbolický cintorín obetí Vysokých Tatier. Chodník od Popradského plesa k cintorínu nie je upravený pre kočíky.

Začiatok trasy: zastávka TEŽ Popradské pleso

Koniec trasy: Popradské pleso

Značka: modrá

Dĺžka trasy:4,5 km

Prístup k trase: Tatranskou elektrickou železnicou, Osobným autom – parkovanie pri zastávke TEŽ

Možnosti občerstvenia: Horský hotel Popradské pleso, Majláthova chata

Starý Smokovec – Hrebienok – Rainerova chata

Obľúbenou trasou je chodník zo Starého Smokovca cez Hrebienok až na Rainerovu chatu. Na Hrebienok sa s kočíkom môžte dostať asfaltovou cestou, ktorá vedie zo Starého Smokovca až po Hrebienok alebo pozemnou lanovkou, ktorá je prístupná aj pre kočíky. Pri čakaní na lanovku si deti môžu skrátiť čas na trampolíne alebo preliezkach, ktoré sa nachádzajú pri dolnej stanici lanovky. Cestou na Hrebienok sa máme možnosť pokochať pohľadmi na Slavkovský a Lomnický štít. Od Hrebienku pokračuje červeno značená trasa so štrkovým povrchom až po Rainerovu chatu. Kočík môžete nechať pri Rainerovej chate a môžete sa vydať k vodopádom Studeného potoka, ktoré sa nachádzajú niekoľko minút od Rainerovej chaty.

Začiatok trasy: dolná stanica pozemnej lanovky v Starom Smokovci

Koniec trasy: pri Rainerovej chate

Značka: červená

Dĺžka trasy:4,2 km

Prístup k trase: Tatranskou elektrickou železnicou, Autobusom do Smokovca, Osobným autom – parkovanie v Starom Smokovci

Možnosti občerstvenia: Bufet v hornej stanici lanovky, jedáleň hotela Sorea Hrebienok, Bilíková chata, Rainerova chata

Expozícia tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici

Areál botanickej záhrady sa nachádza 5 min. chôdze od múzea TANAPu, 10min. od autobusovej stanice. Expozícia tatranskej prírody predstavuje návštevníkom okolo 290 bylín a drevín od rastlinstva podhorských lúk po vegetáciu alpínskeho stupňa. Súčasťou botanickej záhrady je aj palisádový chodník cez rašelinisko a prístupový chodník k Zelenému pliesku, ktoré sa nachádza v zadnej časti botanickej záhrady. Od botanickej záhrady sa napája náučný chodník Pramenisko (nie je vhodný pre kočíky).

Lysá poľana – Bielovodská dolina

Prechádzka jednou z najrozsiahlejších dolín Tatier popri potoku Biela voda cez lesné svahy a lúčne polia. Modro značený chodník so zhutneným štrkovým povrchom vychádza z hraničného prechodu Lysá Poľana a končí pri horárni Biela voda. Ďalej pokračuje poľná cesta.

Začiatok trasy: Lysá Poľana

Koniec trasy: horáreň v Bielovodskej doline

Značka: modrá

Dĺžka trasy: 4 km

Prístup k trase: autobusom alebo osobným autom, zastávka a parkovanie 200 m od nástupu na turistický chodník

možnosť občerstvenia:

Tatranská javorina – Podmuráň

Štrkový turistický chodník prechádza javorovou dolinou popri riečke Javorinka. Na tejto trase máte možnosť vidieť jedinečnú geologickú expozíciu, ktorá sa nachádza na modro značkovanom turistickom chodníku pred vstupom do doliny. Môžete tiež navštíviť krásny drevený kostolík sv. Anny alebo Poľovnícky zámok kniežaťa Ch. K. von Hohenlohe v Tatranskej Javorine.

Začiatok trasy: Tatranská Javorina

Koniec trasy: horáreň Podmuráň

Značka:zelená a modrá

Dĺžka trasy:1,9 km

Prístup k trase: Autobusom, Osobným autom – parkovanie pri pošte 500m od turistického chodníka

Možnosť občerstvenia:

Roháčska dolina

Návštevníkom sa ponúkajú počas prechádzky Roháčskou dolinou s pestrou faunou a flórou krásne výhľady na hlavný hrebeň Roháčov,Ostrého Roháča a Volovca. Červeno značený asfatový chodník začína od Zverovky a končí pri bývalej Ťatliakovej chate. Chodník lemuje 8 náučných tabúĺ od rampy pri parkovisku na Zverovke až po tretie Roháčske pleso.

Začiatok trasy: Zverovka

Koniec trasy: bývalá Ťatliakova chata

Značka:červená

Dĺžka trasy:3,1 km

Prístup k trase: Osobným autom – parkovanie pod zjazdovkou Spálená

Možnost občerstvenia: bufet na mieste bývalej Ťatliakovej chaty

Bobrovecká dolina

Asfaltová, lesná cesta označená modrou turistickou značkou prechádza lúkami Bobroveckej doliny, ktorá sa nachádza v severnej časti Západných Tatier. Do doliny sa vstupuje na rázcestí v Oraviciach.

Môžte vidieť zachované pozostatky vápenných pecí v ktorých sa v minulosti pálilo vápno. V blízkosti sa nachádzajú termálne kúpele a Sarková voda, o ktorej sa hovorí že má liečivé účinky.

Začiatok trasy: Oravice

Koniec trasy: pod Grúnikom

Značka:modrá

Dĺžka trasy:3,2km

Prístup k trase: Osobným autom – parkovanie 200m od nástupu na chodník

Možnosti občerstvenia: