Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Tatranský ľadový dóm

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

TATRY AKO LIEK – heslo Vysokých Tatier

vysoke tatry liek
  • 07.05.2021

Vďaka jedinečným liečivým účinkom miestnej klímy sú Vysoké Tatry oddávna vyhľadávané návštevníkmi z celého sveta. Už v roku 2020, po prvom potvrdení prípadu ochorenia COVID-19 na Slovensku, sa preto Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry rozhodlo o vytvorení kampane s názvom TATRY AKO LIEK!


Zdôraznenie výnimočných aspektov tatranskej klímy, ktorá ponúka mnoho výhod, ako napríklad čistotu vzduchu, vysoké hodnoty slnečného svitu či všade voňavé silice, sa už vtedy pretavilo do novej, dodnes fungujúcej, podstránky www.tatry.sk/tatryakoliek. Po vtedajších zatvorených hraniciach, lockdown-och, zákazoch vychádzania a odporúčaných pobytoch v prírode bolo totižto viac než žiaduce, opäť dôrazne poukázať na účinky tatranskej klímy, prírodné bohatstvo a kúpeľnú históriu, ktorá sa rokmi stávala odsunutá a do popredia sa dostávali prevádzky konzumného sveta.

Pobyt vo Vysokých Tatrách teda priaznivo vplýva na zdravie tela i duše. Dnes sa však k rôznym astmatickým ochoreniam či alergiám, ktoré zmierňuje klíma v nadmorskej výške nad 600 m.n.m. pripája i veľmi vážne, nové ochorenie s názvom postcovidový syndróm. Ten vzniká po prekonaní ochorenia COVID-19 a momentálne ním trpí stále viac ľudí na Slovenku i v zahraničí.

Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Vysoké Tatry sa preto rozhodla kampaň TATRY AKO LIEK, začiatkom roka 2021, vziať pod svoje krídla a rozšíriť tak povedomie o liečivej stránke Vysokých Tatier širšej verejnosti. Okrem nového loga, ktoré už funguje naplno, sa môžeme tešiť na množstvo článkov, obrázkov, informácií či videí, ktoré sa nedávno v spolupráci so Združením cestovného ruchu Vysoké Tatry natáčali so známym moderátorom Gregorom Marešom a kúpeľnými lekármi Vysokých Tatier. Pozrieť si už môžete niekoľko z nich.


Prvé vás oboznámi s výhodami tatranskej klímy, ktorá môže pomôcť i pacientom s novým post-covidovým syndrómom. Lekári definujú poznatky klimatickej liečby všeobecne a moderátor prezradí i niečo o dychovej gymnastike, ktorú poznali starý Číňania už 2700 p.n.l.


Druhé video poukazuje na výhody prítomnosti voňavého, tatranského lesa s aktívnym pohybom v určitej nadmorskej výške. Rozoberá sa tu však i história klimatickej liečby vo Vysokých Tatrách a nezabudlo sa ani na významného doktora Mikuláša Szontágha.


Vo videu o výhodách pohybu na čerstvom vzduchu nájdeme definíciu pohybovej liečby ako aj informácie o čistom vzduchu, ktorý neobsahuje prach a vysoký počet alergénov. Prechádzky v horskom prostredí jednoducho posilňujú imunitu, prospievajú k lepšiemu prenosu kyslíka v organizme a prinášajú mnoho ďalších pozitívnych efektov nášmu telu.

Za spoluprácu pri natáčaní ďakujeme Hotelom a klimatickým kúpeľom Granit – Nová Polianka, Tatranské Zruby a Kúpeľom Nový Smokovec.


Kampaň môžu podporiť všetci svojim zdieľaním pozitívnych účinkov Vysokých Tatier na leto i myseľ. V prípade záujmu už fungujú i kúpeľné liečenia zameraná na pacientov trpiacich postcovidovým syndrómom. Všetky informácie nájdete na www.tatry.sk/covid.


Projekt realizovaný s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Foto: Marián Jacina, Dominika Štefková, Jakub Rusnák

Text: ZCR VT