Top udalosti

Tatranský ľadový dóm

Putovanie za históriou tatranských osád

Tatranské Vianoce

Vianočné trhy v Krakove

Kaviareň a čajovňa u Vlka október

Tatranská múzejná noc už po tretíkrát

  • 16.05.2017

Tatranská Lomnica (16. mája 2017) – Do celoslovenskej akcie Noc múzeí a galérií sa opäť zapoja aj Štátne lesy TANAP-u so svojou Výskumnou stanicou a Múzeom TANAP-u v Tatranskej Lomnici. Na návštevníkov už túto sobotu čaká nielen bezplatná prehliadka muzeálnych expozícií, ale i premietania, prednášky a besedy so zaujímavými hosťami.

Súčasťou tretieho ročníka Tatranskej múzejnej noci bude po prvýkrát aj Deň fascinácie rastlinami. „Je to medzinárodný projekt, ktorého cieľom je priblížiť fascinujúci svet rastlín, ich význam, možnosti využitia a taktiež dôležitosť výskumu a objavovania ešte nepoznaného v rastlinnej ríši. Rozhodli sme sa do neho zapojiť predovšetkým preto, aby si ľudia uvedomili význam rastlín vo svojom živote,“ vysvetľuje Zuzana Homolová, botanička Štátnych lesov TANAP-u. Od popoludnia až do neskorého večera budú mať záujemcovia príležitosť nahliadnuť napríklad do sveta tatranských lišajníkov a vysokohorskej flóry, odborníci ich zasvätia nielen do botanického, ale tiež do lesníckeho a zoologického výskumu, priblížia im škodcov lesa či spôsoby preparácie živočíchov. Zoznámia sa však aj s minerálmi a spôsobmi záchrany v horách, chýbať nebudú ani hry a tvorivé dielne pre deti.

Prvých návštevníkov privíta Múzeum TANAP-u v Tatranskej Lomnici, ktoré si tento rok pripomína už 60. výročie svojho vzniku, o tretej hodine popoludní. O 15.30 hodine sa so svojím vystúpením predstavia žiaci miestnej základnej umeleckej školy, o 16.30 hodine zaznejú signály lesničiarov, na 17.00 hodinu je naplánovaná prednáška botaničky Zuzany Kyselovej na tému Malebná kvetena, o 18.00 hodine bude mať premiéru najnovšia snímka lesníka a amatérskeho filmára Pavla Kráľa s názvom Príroda v dobrých rukách, ktorá priblíži prácu Štátnych lesov TANAP-u, o 19.00 hodine dostanú priestor speleológovia z Jaskyniarskej skupiny Spišská Belá. Na otázky návštevníkov budú odpovedať aj pracovníci Parazitologického ústavu SAV Košice, pozvanie prijali takisto i včelári z podhoria a Strednej odbornej školy Pod Bánošom z Banskej Bystrice, ktorí si pripravili praktickú ukážku života včiel a práce včelára.

Múzeum bude otvorené až do 22.00 hodiny. Vstup na všetky premietania, prednášky, besedy, ako aj prehliadky expozície je bezplatný.

Spracovala: Mgr. Martina Petránová, koordinátor vonkajšej komunikácie ŠL TANAP-u

Tel.: 0902 130 778, 0903 987 594, e-mail: martinapetranova@gmail.com

www.lesytanap.sk