Top udalosti

Skialpinizmus Tatranská Lomnica a Štrbské Pleso

Lavínové kurzy

Tatranský ľadový dóm zatvorený

Kalvária na Peknú vyhliadku

Školenie o autorských právach

  • 30.03.2021

Vysoké Tatry, 29.03.2021

Dňa 26.3.2021 sme sa v rámci vzdelávania za účelom skvalitnenia služieb v cestovnom ruchu zúčastnili na ONLINE prednáške Autorské práva, ktorú viedol renomovaný fotograf Marek Hajkovský.

Prednášajúci nás zasvätil do problematiky autorských práv, vysvetlil, čo vlastne autorské práva sú, ako funguje komerčné a nekomerčné používanie materiálov, kde a za akých podmienok sa dajú materiály získať a použiť. Poradil, na čo si pri sťahovaní fotografií napríklad z fotobánk dať pozor, priblížil druhy licencií i skratiek, ktoré sa ukrývajú pri popisoch fotografií.

Jedna časť školenia sa týkala priamo sociálnych sietí, ktoré pri našej práci často využívame. Pán Hajkovský nám vysvetlil, ako sa dajú bezpečne využiť fotky iných používateľov, aby sme neporušili autorské práva. Ideálnym spôsobom, ako použiť fotku niekoho iného je ju zazdieľať, použiť link, alebo ju použiť až po súhlase samotného majiteľa fotografie. Nestačí si fotografiu stiahnuť a len pri nej uverejniť autorovo meno.

Najideálnejší stav, kedy neporušíme žiadne autorské práva je si fotografie buď sami nafotiť alebo zakúpiť od autora, či fotobanky a využívať ich len podľa presne stanovených licenčných podmienok. Fotografie nesmú byť bez súhlasu majiteľa fotografií, ktorým navždy zostáva vyhotoviteľ fotografie, poskytnuté tretej strane. Autorské práva sú neprenosné. Ak chceme zakúpenú fotografiu poskytnúť tretej strane, potrebujeme sublicenciu a súhlas majiteľa.

Tiež nám ozrejmil, že pri spravodajstve a denných správach súhlas od autora fotografií, či napísaných informácií nepotrebujeme ale iba v prípade, ak správu uverejníme aktuálny alebo nasledujúci deň. Ak by sme ju použili napríklad o rok, potrebujeme súhlas na jej použitie.


Projekt bol realizovaný s finančnou podporou Ministerstva  dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

zcr vt logo

 

 


regiontatry zakopane  sacr_footer logo-nostalgicketatry

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR