Top udalosti

Tatranský ľadový dóm

Putovanie za históriou tatranských osád

Tatranské Vianoce

Vianočné trhy v Krakove

Kaviareň a čajovňa u Vlka október

Koniec sezónnej uzávery sa blíži

Tatry
  • 11.06.2014

Tlačová správa

Sezónna uzávera v Tatrách skončila

Tatranská Lomnica (10. júna 2014)Po dvesto dvadsiatich siedmich dňoch sú turistom v Tatranskom národnom parku opäť prístupné najvyššie sedlá a vrcholy. Zvoliť trasu tak môžu už aj tridsiatimi siedmimi úsekmi turistických chodníkov, ktoré na zimné a jarné mesiace zneprístupnila sezónna uzávera. Milovníci vysokohorskej turistiky majú od 16. júna na stotridsaťosem dní k dispozícií viac ako sedemsto kilometrov značkovaných turistických chodníkov vo Vysokých Tatrách, Západných Tatrách a v oblasti Spišskej Magury – západ. Vrátane Symbolického cintorína pod Ostrvou.

Po májovej víchrici začali Štátne lesy TANAPu s uvoľňovaním turistických chodníkov v nižších polohách. Dnes sú pilčíci už aj na tých chodníkoch, ktoré sú pre turistov vzhľadom na sezónnu uzáveru až do 15. júna neprístupné. V týchto úsekoch je potrebné odstrániť ešte tisíce kmeňov stromov.„Budeme sa snažiť, aby ešte pred otvorením letnej turistickej sezóny boli chodníky priechodné aj vo vysokohorskom prostredí,“ ubezpečuje Marián Šturcel. Ako však ďalej poznamenáva, nie je v silách Štátnych lesov TANAPu spriechodniť tie úseky turistických chodníkov, ktoré vedú inými ako štátnymi pozemkami, pretože „kalamitu tu spracúvajú vlastníci tunajších lesov a nie naša organizácia“. Ako však dodáva, do 15. júna „nebude všetko spriechodnené ani na pozemkoch v našej správe“. Dôvodom je množstvo kalamitného dreva nielen na chodníku, ale aj v okolitých lesných porastoch, ktoré je kvôli bezpečnosti turistov nevyhnutné spracovať. Približne do polovice letnej turistickej sezóny tak nebude priechodný úsek červeno značeného turistického chodníka vedúceho od horárne pod Bielou skalou na Bielu skalu. S celoročnou uzáverou by mali turisti počítať aj na žlto značenom chodníku v úseku Zuberec – Pálenica. „Následky účinkov víchrice a vody v súčasnosti postupne pomáhame odstraňovať na všetkých turistických chodníkoch v pásme lesa v celom území Tatranského národného parku. Turistov a návštevníkov však aj naďalej žiadame z dôvodu ich vlastnej bezpečnosti o rešpektovanie prípadných usmernení a zákazov a o trpezlivosť,“ dodáva Marián Šturcel.

Aj v tohtoročnej letnej turistickej sezóne zostávajú pre turistov uzatvorené Belianske Tatry. V tejto časti zákonom chráneného územia je prístupná len Monkova dolina. Okrem náučnej zelenej trasy vedie dolinou zo Širokého sedla do Ždiaru aj červeno značkovaná časť Tatranskej magistrály. Naďalej uzatvorený bude zeleno značkovaný turistický chodník vedúci z Juráňovej doliny od Umrlého sedla cez sedlo Príslop a vrchol Bobrovca do Bobroveckého sedla a červeno značkovaný chodník tiahnuci sa Tomanovou dolinou do Tomanového sedla. S ohľadom na ochranu prírody sa v tomto roku so sprístupnením v minulosti značkovaných turistických trás neuvažuje.

Bližšie informácie: Ing. Marián Šturcel, hovorca ŠL TANAPu

Tel.: 0903 908 182, e-mail: msturcel@lesytanap.sk

Spracovala: Mgr. Lenka Burdová, koordinátor vonkajšej komunikácie ŠL TANAPu

Tel.: 0903 987 778, e-mail: lenka.burdova@gmail.com

www.lesytanap.sk

Podrobné informácie nájdete v odkliku:

TS – 10.6. – Sezónna uzávera turistických chodíkov v T_atrách skončila