Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Múzeum kinematografie a fotografie

Kalvária na Peknú vyhliadku

Rysia samička Vendy sa vrátila do voľnej prírody

  • 23.05.2023

TATRANSKÁ LOMNICA, 22. mája 2023

Pracovníci Správy TANAP-u včera vypustili v oravskej časti Západných Tatier rysicu, ktorá vyše polroka naberala sily v záchrannej stanici v Zázrivej.

Keď sa 20. októbra minulého roka objavilo na dvore rodinného domu v Liptovskej Kokave asi päťmesačné rysie mláďa, bolo dehydrované, extrémne podvyživené a takmer na pokraji smrti. Práve tento jeho stav zapríčinil, že do blízkosti ľudských obydlí zišlo zviera, ktoré je raritou stretnúť aj vo voľnej prírode. „Mláďatko rysa ostrovida (Lynx lynx) sme odchytili a po veterinárnej kontrole umiestnili do karanténnej stanice v Tichej doline. Vendy, ako sme malú rysiu samičku pomenovali, bola prvou „pacientkou“ tejto novo zrekonštruovanej stanice v lokalite Tábor,“ spomína Erika Feriancová, zoologička Správy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici.

Rysíča vážilo v čase odchytu štyri a pol kilogramu. Po zhruba týždňovom pobyte v karanténe, kde Vendy pod dohľadom pracovníkov Správy TANAP-u každým dňom naberala na sile, ju čakala cesta do Zázrivej. V tamojšej záchrannej stanici umiestnili mláďa do výbehu, kde prakticky neprichádzalo do kontaktu s človekom. Za potravou vychádzalo výlučne počas noci. Ide o spôsob bezkontaktnej starostlivosti, keď si zviera nenavykne na človeka a nestratí svoju plachosť. Iba tak sa zvýšia jeho šance na prežitie v prírode. V tomto režime sa o rysíčatko starali až do chvíle, keď bolo schopné samostatného života vo voľnej prírode.

Včera, po takmer siedmich mesiacoch pobytu v záchrannej stanici, sme jednoročnú rysicu Vendy vypustili do voľnej prírody v oravskej časti Západných Tatier. Počas pobytu v záchrannej stanici vyrástla a zosilnela. Pred vypustením sme ju odvážili, jej hmotnosť stúpla na takmer pätnásť kilogramov. V takomto zdravotnom a fyzickom stave by mala Vendy bez väčších problémov zvládnuť život v divočine. Práve vďaka existencii karanténnej stanice v Tichej doline, ale aj záchrannej stanice v Zázrivej, sme sa mohli o rysicu postarať. Vypustením do voľnej prírody dostala možnosť žiť život, pre ktorý bola zrodená,“ hovorí o zavŕšení polročnej snahy celého tímu odborníkov Feriancová. Je symbolické, že s touto informáciou prichádza Správa TANAP-u v Medzinárodný deň biodiverzity. Práve 22. mája si totiž svet pripomína rôznorodosť v rámci druhov i ekosystémov.

Rys ostrovid, ako jedna z veľkých šeliem, je na Slovensku zákonom chránený. Na území Slovenskej republiky odhadujú odborníci okolo dvesto jedincov, spoločenská hodnota jedného živočícha tohto druhu dosahuje desaťtisíc eur. Šelmy ohrozuje najmä pytliactvo a strety s dopravnými prostriedkami.

Sledovanie populácie rysa je pre jeho plachosť veľmi náročné. Jedinou úspešnou metódou monitorovania tejto veľkej mačkovitej šelmy sú fotopasce. Koľko rysov v skutočnosti žije v Tatranskom národnom parku a ďalších územiach v kompetencii Správy TANAP-u možno veľmi ťažko odhadnúť. I preto je úspešná záchrana rysej samičky Vendy pre rozmnoženie populácie rysa na Slovensku veľmi dôležitá.

Zdroj: Správa Tanapu