Top udalosti

Skialpinizmus Tatranská Lomnica a Štrbské Pleso

Lavínové kurzy

Tatranský ľadový dóm zatvorený

Kalvária na Peknú vyhliadku

Rok 2020 – Ako sme sa vysporiadali s pandémiou?

  • 13.01.2021

Celosvetová pandémia COVID 19 poriadne zasiahla aj do života Tatranských informačných kancelárií a jej návštevníkov.

Tatranská Lomnica 13.1.2021

Po prepuknutí pandémie v marci 2020 a následnému tvrdému lockdownu a zákazu vychádzania mimo okres ostali Vysoké Tatry ako vymreté.  Po začiatku šírenia nákazy sa ľudia naozaj zľakli a drvivá väčšina z nich rešpektovala prísne pravidlá a ostala doma. Toto  sa dotklo aj nás a nastúpili sme na home – office, kde sme pracovali na aktualizácii informácií a na tvorbe webových stránok.

V marci ostali zaskočení najmä zahraniční turisti, keď sa doslova zo dňa na deň uzavierali hranice s okolitými štátmi a oni sa nevedeli dostať napr. na letisko do Krakowa a následne odcestovať domov.

Tesne po uvoľnení opatrní v máji sme na mnohých návštevníkoch pozorovali akúsi opatrnosť a obavu vchádzať dovnútra do Informačnej kancelárie, radšej si všetko poobzerali cez vonkajšie okná.  Časom však ľudí z celého sveta pribúdalo a niektorých sme  na prekrývanie si dýchacích ciest museli po vstupe dôrazne upozorňovať a nie vždy to prebiehalo hladko :-) Leto sme prežili v takmer štandardnom režime, i keď počet návštevníkov o čosi klesol. Na tatranských turistických chodníkoch ale aj v tatranských osadách však bolo dosť rušno.

Keďže sa opatrenia uvoľnili a ľudia sa rozbehli do celého sveta, druhá vlna pandémie na seba  nenechala dlho čakať.  Po zavedení pravidla o nutnosti preukázania sa negatívnym PCR testom pre zahraničných turistov sme v septembri zaznamenali výrazný odliv českých aj zahraničných turistov.

Po úspešnom začiatku zimnej sezóny vo Vysokých Tatrách , ktorá sa  rozbehla pod rúškom prísnych protipandemických opatrení počet nakazených po Vianociach opäť rapídne stúpol a  my ako informačné kancelárie sme znova museli zatvoriť pobočky , fungujeme v režime home – office a s návštevníkmi komunikujeme prevažne telefonicky, či mailom. Občas sa stane, že po zhliadnutí starého dokumentu nám zavolajú starší ľudia a pýtajú sa na existenciu hotelov, chát a podobne. Chcú si aspoň takto zaspomínať a porozprávať sa :-)

Ľudia však už ani zďaleka nie sú takí opatrní ako na začiatku pandémie. Po zatvorení lyžiarskych stredísk a ubytovacích zariadení sa najmä cez víkendy na svahy a do prírody nahrnie množstvo jednodňových turistov.

Veľkej obľube sa teší najmä skialpinizmus. Lyžiarske strediská v Tatranskej Lomnici a na Štrbskom Plese sprístupnili aj počas tejto situácie upravené svahy širokej verejnosti.

Upravené máme väčšinu trás na bežecké lyžovanie a to v úseku Nový Smokovec – Vyšné Hágy,  Kolbisko, Starolesnianske lúky, Hlboká v Tatranskej Lomnici, či Areál bežeckého lyžovania na Štrbskom Plese, Tatranská Polianka.

Ľudia kvôli nedostatku prírodného snehu vo veľkom využívali aj umelý sneh v lyžiarskych strediskách na sánkovačku. Prírodného snehu však pribudlo a zimným športom v prírode sa v Tatrách darí.

Pobyt na čerstvom vzduchu posilňuje imunitu a lieči. Ale možno by bola na mieste trochu väčšia ohľaduplnosť a pri stretávaní sa  s cudzími osobami na prechádzkach v prírode si  rúško aspoň na tú chvíľu nasadiť, mať prekryté horné a dolné dýchacie cesty aj v električke, či  v autobuse,  vyberať si miesta, kde sa nekoncentrujú masy iných ľudí, aby sme túto zlú situáciu zvládli a čoskoro sa stretli možno aj u nás v Informačných kanceláriách zoči-voči :-)

TIK Tatranská Lomnica

 

 


regiontatry zakopane  sacr_footer logo-nostalgicketatry

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR