Top udalosti

Tatranský ľadový dóm

Putovanie za históriou tatranských osád

Tatranské Vianoce

Vianočné trhy v Krakove

Kaviareň a čajovňa u Vlka október

Rok 2020 v Tatranských informačných kanceláriách

tatranska lomnica covid info
  • 15.01.2021

Tatranské informačné kancelárie v Starom Smokovci a Tatranskej Lomnici si rovnako, ako mnoho ďalších podnikateľov vo Vysokých Tatrách si v roku 2020 prešlo skúškami, aké nečakali. Epidémia zúriaca na Slovenku od marca poznačila návštevnosť, výdavky i samotné zmýšľanie.

Našlo sa však i pár svetlých momentov. Do ulíc Vysokých Tatier napríklad zavítalo, miesto nadšených turistov počas zákazov vychádzania, niekoľko druhov zvierat, ktoré sa bezproblémovo a nerušene pohybovali vyľudnenými chodníkmi. Tatry pohltil pokoj, ticho, nastal čas prírodnej regenerácie a možnosť užívať si prechádzky v prírode bez množstva ľudí. Taktiež sa otvorili nové možnosti práce. V našom prípade to bolo vytvorenie e-shopu a zvýšená aktivita v rámci zveľaďovania web-stránky www.tatry.sk.

Čo sa týka návštevnosti, najväčší počet netvorili Česi ako minulý rok, ale Slováci, a to až 44% z celkového počtu všetkých návštevníkov, čo je približne 13 200 ľudí. Oproti minulému roku je to však, o viac ako, 8000 ľudí menej. Česi v roku 2020 získali druhú priečku s celkovou návštevnosťou 40%, čo je asi 11 900 zákazníkov a o 14 000 menej ako v roku 2019. Ďalej naše informačne kancelárie navštívili i Poliaci v počte 2254, nemecky hovoriaci návštevníci v počte 1143 i Maďari v počte 361, čo je celkovo o 6873 ľudí menej v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

,,Návštevníci z Poľska mali záujem hlavne o poistenie do hôr. Počas roka, hlavne v letných a jesenných mesiacoch Tatranské informačné kancelárie navštívili aj turisti zo vzdialenejších krajín Európy ako napríklad Pobaltie, Švédsko či Španielsko,“ opisuje hlavú sezónu Zorica zo Starého Smokovca.

Veľmi malé percento tvorili však aj Rusi, Japonci, Francúzi, Taliani či Holanďania. Celkovo Tatranské informačné kancelárie v roku 2020 navštívilo 30 105 ľudí, čo je o 30 640 ľudí menej, ako v roku 2019 kedy bolo celkové číslo návštevnosti 60 745. V percentách ide o viac ako 0,40% pokles.

,,Aj napriek tomu, že naše kancelárie sú výborne vybavené bezdotykovou dezinfekciou, germicídnym žiaričom a plexisklami, návštevnosť bola nižšia ako po iné roky.  Často sa stávalo, že potencionálny zákazníci len poriadne ponakúkali cez vonkajšie sklo, zväčša bez prekrytia horných a dolných dýchacích ciest, a išli ďalej. Možno ich odradilo práve to, že do interiéru sa mohlo v lete vstupovať len s rúškom na ústach,“ zhodnotila nepriaznivú situáciu i Danka z Tatranskej Lomnice. ,,Väčšina návštevníkov danú komplikovanú situáciu chápala, ale našli sa aj takí, ktorí brali Vysoké Tatry  ako nejaký samostatný ostrov. Často sme po vyhlásení celoštátnych protipandemických opatrení dostávali otázky typuU nás sú reštaurácie zatvorené, ako je to u Vás? Aké podujatia sa konajú, kde sa dá ísť večer zatancovať a podobne, i keď to bolo všeobecne zakázané. Akoby sa ľudia na dovolenke nechceli vzdať žiadnej pridanej hodnoty,“ dodáva Danka.

Zorica hodnotí priebeh zo Starého Smokovca podobne, ,,Návštevníci si spočiatku na súčasnú pandemickú situáciu a s ňou spojené povinnosti zvykali ťažko. Bolo nutné im neustále pripomínať, aby si nasadili rúško a dezinfikovali si ruky. Avšak nie každý si vedel rúško nasadiť poriadne.“

V roku 2020, napriek všetkému, nechýbali však ani vtipné príhody. ,,Pán sa prišiel opýtať, na kedy máme voľné lístky na lanovku na Gerlach, keďže tie na Lomnický štít sú už vypredané,“ s úsmevom na tvári opisuje vtipnú situáciu Danka z Lomnice. ,,U nás sme zaznamenali napríklad otázky ohľadom cesty na Zelené pleso taxíkom, ako sa dostať na Téryho chalupu alebo kadiaľ vedie trasa k Hlincovmu plesu,“ pripája zábavné momenty Zorica. ,,Ťažkú pandemickú situáciu nám v Starom Smokovci tiež spríjemňovali svojimi žartami, príhodami a mnohoročnými skúsenosťami aj pracovníci Horskej služby v dôchodkovom veku, ktorí majú na starosti Infocentrum Horskej služby a sídlia spolu s Tatranskou informačnou kanceláriou,“ dopĺňa.

V rámci infocentra sa však nevyhneme ani sťažnostiam. ,,Časté boli sťažnosti na preplnené električky, ktoré boli hlavne v tomto pandemickom roku problémom,“ upresňuje Zorica. Našli sa však i nespokojnosti na chýbajúce drogérie vo Vysokých Tatrách, chýbajúce zmenárne či drahé lanové dráhy.

Rok 2020 je už navždy poznačený nemilým vírusom COVID-19, ale i napriek tomu sa v oboch našich Tatranských informačných kanceláriách našlo i niekoľko pozitívnych momentov, za čo Vám zo srdca ďakujeme a tešíme sa na Vašu návštevu v Novom roku 2021, ktorý dúfame, bude o niečo zdravší a priaznivejší k cestovnému ruchu na Slovensku i vo svete.

 

Združenie cestovného ruchu a Tatranské informačné kancelárie