Top udalosti

Skialpinizmus Tatranská Lomnica a Štrbské Pleso

Lavínové kurzy

Tatranský ľadový dóm zatvorený

Kalvária na Peknú vyhliadku

ROK 2020 – Ako sme zvládli homeoffice my?

homeoffice tatry tik zdr vt
  • 27.01.2021

Práca z domu má svoje výhody i nevýhody a i pre nás zo Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry a Tatranských informačných kancelárií to bola v roku 2020 novinka. Už počas prvého lockdownu sme miestna vyhriatych pracovných stoličiek vymenili za domáce prostredie, kde sa kolegami stala naša rodina.


homeofficeDANKA

(Tatranská informačná kancelária Tatranská Lomnica, TIK TL)

Medzi jednou z Dankiných úloh, počas prvej vlny pandémie, bolo spracovávanie tipov na turistiku či náučné chodníky na našej stránke www.tatry.sk. Ako hovorí: ,,Tento proces bol často spojený i so samotnou návštevou daných miest, zapisovaním GPS trasy a fotografovaním. Natrafila som dokonca aj na miesta, na ktorých som predtým nikdy nebola.“Kontakt zo zákazníkmi je však stále dôležitý. ,,S ľuďmi komunikujeme cez mail, facebook či telefón,“ upresňuje Danka. Výhody práce z domu však našla i ona. Denne bez cestovania ušetrí totižto až dve hodiny času, nehovoriac o zníženom riziku nákazy.

A čomu sa Danka venuje, keď nie je práve za počítačom?

,,Keďže bývame v dobrom okrese, máme možnosť aj veľmi pekných prechádzok, momentálne aj zimných športov s krásnymi výhľadmi. Na prechádzkach v okolí Popradu sme navštívili napríklad aj Kozí kameň. Navštevujeme tiež menej známe okruhy v okolí Vikartoviec či Spišského Bystrého. Momentálne máme vďaka dostatku snehu aj  dobré podmienky na bežkovanie, čo tiež doma využívame.“


praca z domuZORICA

(Tatranská informačná kancelária Starý Smokovec, TIK SS)

Podobne ako Danka, i Zorica, sa počas prvého lockdownu venovala našej stránke. Na starosti mala preklady rôznych podkategórií zo slovenčiny do angličtiny. ,,Začala som s tipmi na túry, ktoré skomponovala Danka a pokračovala som turistickými cieľmi ako plesá, chaty, štíty, vodopády či doliny. Využívala som i odbornú literatúru s rôznou tatranskou tematikou, vďaka ktorej som napríklad k chatám vedela doplniť históriu či turistické trasy s nimi súvisiace. Po týchto prekladoch som pokračovala sekciami Kam s deťmi, Pre aktívnych, Zaujímavosti, Múzeá a galérie, Wellness, Horský vodcovia a sprievodcovia, aby sa aj zahraniční návštevníci mohli ľahko dozvedieť čo sa dá všetko v Tatrách podnikať nehovoriac o tom, ako nám to uľahčí ďalšiu prácu v TIK-u,“ zaspomínala na začiatok roka Zorica. Podobne ako jej kolegyňa tiež dvíhala telefonáty a odpisovala na e-maily. Tie sa v poslednom čase týkali predovšetkým Tatranského ľadového dómu, lanovky na Hrebienok či testovacích miest na COVID-19.

Počas zimného lockdownu, ktorý trvá od 19.12.2020 sme spolu s brigádnikmi a kolegami z Popradu či Štrbského Plesa absolvovali i niekoľko online prednášok, z toho dve sa týkali sociálnych sietí. ,,Tieto informácie sme mali následne možnosť uplatniť aj pri práci na našich sociálnych sieťach,“ doplnila Zorica.

A kam sa počas víkendom chodila Zorica vyvetrať?

,,Najčastejšie na Kozie chrbty, do Tatier alebo taktiež aj do Spišskej Soboty, kde som mala možnosť na vlastné oči vidieť pri rieke bobra, ktorý si ešte pred zimou dopĺňal tukové zásoby a nerušene sa prechádzal. Počas marca sme sa chodili odreagovať na bežky na Štrbské pleso a na Spišskú Maguru do Ždiaru odkiaľ je prekrásny výhľad na Belianske Tatry. Taktiež nám počas prvého marcového lockdownu spríjemnil homeoffice v Poprade aj známy huslista Filip Jančík, ktorý nám na sídlisku zahral krátky koncert.


homeofficeLENKA

(Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry, ZCR VT)

,,Homeoffice zvykol byť pre mňa odmenou, teraz sa z toho stala nevyhnutnosť. Prvé dni som si vychutnávala celé v pyžame, no veľmi skoro ma to prešlo,“ začína opisovať prácu z domu Lenka. ,,Naša stránka sa určite potešila našej nadmernej pozornosti, výmene fotiek, aktualizácii textov či celkovej reorganizácii,“ pokračuje. Toto obdobie podporuje skúšanie nových nástrojov a spoločne s dievčatami sa snaží, čo najlepšie zlepšiť organizáciu práce.

,,Domáce prostredie máme celkom prispôsobené na prácu na počítači, jeden veľký stôl so 4 monitormi. Často sme tam dvaja, spolu s manželom, a toto prispieva niekedy k zvýšenej efektivite a niekedy úplne naopak. Veľa si radíme či sa necháme vtiahnuť do problémov toho druhého. Najťažší je fakt, že bývame v rodinnom dome spolu s babkou a dedom a tí veľmi ťažko chápu, že za počítačom sa dá aj pracovať a najradšej by boli, keby som celý čas trávila s nimi,“ opisuje Lenka situácie, s ktorými sa snáď stretol už každý.

Práca z domu za počítačom je síce pohodlná ale človeku sa po nej žiadna množstvo pohybu, nehovoriac o ľuďoch, ktorí sú na aktívny pohyb zvyknutí ako napríklad Lenka: ,,Snažila som sa nastaviť si nejakú pravidelnosť čo sa týka pohybu, najprv to bol raňajší beh, neskôr pravidelné online hodiny jogy. Momentálne ma najviac bavia poobedňajšie alebo večerné výšľapy na lyžiach na Hrebienok či Sliezsky dom. Často sa mi však stane, že ma práca najviac chytí po večeroch a ráno mám naozaj problém vstať.“

A ako Lenka vníma celú situáciu v spojení s cestovným ruchom?

,,Práca doma je príjemným spestrením, no neviem sa dočkať, kedy cestovný ruch začne fungovať aspoň v obmedzenom režime, aby naše informácie mali naozaj pridanú hodnotu pre tých, ktorí chcú do Tatier prísť alebo už tu sú. Takisto naplno vnímam, ako trpia podnikatelia v cestovnom ruchu, nielen čo sa týka financií, ale najmä nemožnosti robiť to, čo majú radi – poskytovať služby ostatným milovníkom Tatier. Všetci už chceme pracovať.“


praca z domuDOMINIKA

(Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry, ZCR VT)

Prácu z domu si Dominika najprv vôbec nevedela predstaviť, no už pri prvých úlohách si zvykla. ,,Počas nášho prvého uzatvorenia prevádzok sme sa ihneď pustili do práce. Okrem novej kampane s názvom TATRY AKO LIEK, ktorá trvá dodnes, sme pracovali i na menších ako napríklad Ostaň doma, cestuj srdcom. Taktiež sa naskytlo viac času na kompletné vynovenie Tatranského rozprávkového putovanie, na nové rozprávky, úlohy a dizajn.“ Potrebné bolo tiež upraviť niekoľko desiatok fotografií, aktualizovať multimediálne súbory, prevzdušniť a zjednotiť dizajny na našom webe www.tatry.sk či sociálnych sieťach. Dominika sa taktiež podieľala na tvorbe nových stránok – www.tatry.sk/covidwww.tatry.sk/tatryakoliek, ktoré sú živé dodnes.

A ako Dominika trávila svoj voľný čas?

,,V prvej vlne som ostala bývať u babky, kde som vo voľnom čase skúšala nové recepty ako napríklad mrkvovo-tvarohové dukátiky, syrovú roládu či špaldovú bábovku. Pobyt v prírode som využívala naplno pri venčení našej Cory. Taktiež som pracovala na svojich súkromných projektoch týkajúcich sa Vyšných Hágov. Túto druhú vlnu zas trávim v Poprade, kde som sa nedávnom presťahovala. Ako to však bolo u babky na Tatranskej Štrbe, i tu pracujem za stolom v kuchyni. Pobyt mimo domu sústreďujem na dlhé prechádzky väčšinou po Poprade. Nakoľko nelyžujem ani nebežkujem ako moje kolegyne v prípade priaznivého počasia si aspoň zabehám spolu s priateľom.“


Text: Danka, Zorica, Lenka, Dominika

Foto: súkromné archívy


regiontatry zakopane  sacr_footer logo-nostalgicketatry

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR