Top udalosti

Tatranský ľadový dóm

Putovanie za históriou tatranských osád

Tatranské Vianoce

Vianočné trhy v Krakove

Kaviareň a čajovňa u Vlka október

Slávnostné otvorenie chodníkov – môžeme teraz chodiť po Tatrách úplne bez obmedzení?

  • 14.06.2020

Alebo aké pravidlá platia pre pohyb v najstaršom národnom parku na Slovensku

Pätnásty jún, deň, na ktorý čaká väčšina nadšených turistov, dokonca na stránkach Správy TANAPu nájdete odpočítavanie – koľko dní, hodín, minút a sekúnd nás delí od tohto veľkého dňa. O čo ide? Dochádza k ukončeniu zimnej uzávery vybraných turistických chodníkov, najmä tých nad vysokohorskými chatami. Hoci sú Vysoké Tatry otvorené celoročne, tento dátum je pomyselným začiatkom tej skutočnej turistickej sezóny.

Napriek tomu je stále viac ako nutné sledovať aktuálne podmienky.Sneh v horách sa neriadi žiadnym dátumom a tohto roku je väčšina prechodov cez sedlá ešte stále pod súvislou vrstvou snehu. Preto odporúčame pohyb v tomto teréne pre skúsených turistov, poprípade s horským sprievodcom a patričnou výbavou (mačky, cepín). Všetky vysokohorské chaty sú otvorené v bežnom režime, ako posledná sa pridala Chata pod Rysmi, ktorá je počas zimnej uzávery uzatvorená. Viktor Beránek pre hiking.sk potvrdil, že lavína im čiastočne poškodila strechu a odniesla autobusovú zastávku. Chata je však pripravená fungovať v normálnom režime.

Na ilustráciu zimných podmienok prikladáme aktuálne fotky z webkamier HZS – Ľadové pleso, Vyšné Žabie (výstup na Rysy) a Sliezsky dom.

Na začiatku zimnej uzávery sme Vám predstavili mapu celoročne otvorených chodníkov, aby ste si vedeli ľahko overiť kde môžete a kam už nie aj počas zimy. A čo teraz? Znamená ukončenie zimnej uzávery, že pohyb v Tatranskom národnom parku je bez obmedzení? Nový návštevný poriadok je síce ešte stále v príprave, no pravidlá platia aj teraz. Aktuálne platnú vyhlášku môžete nájsť na stránkach Správy TANAPu, tieto pravidlá sme sa snažili pre návštevníkov trochu zjednodušiť na našich stránkach. V prípade náročnejších návštevníkov (horolezcov, vysokohorských turistov ale aj cyklistov či skialpinistov) je však stále dosť komplikovaný a stále sa stretávame s nepochopením niektorých pravidiel, nielen u turistov.

Návštevný poriadok vizuálne

Práve preto v tejto dobe uzrel svetlo sveta súkromný amatérsky projekt, ktorého cieľom je priblížiť pravidlá pre pohyb v národnom parku – a to v čo najzrozumiteľnejšej podobe – vizuálne. Zobrazuje povolené chodníky či oblasti na mape pre rozličné aktivity v rôznych ročných obdobiach. Vychádza z aktuálne platných pravidiel, no môžete si pozrieť aj akoby to vyzeralo podľa posledného návrhu návštevného poriadku z roku 2019. Pokrýva takisto poľskú a západnú časť Tatier. Takto si môžete na jednom mieste overiť aké máte k danému dátumu legálne možnosti športového vyžitia v Tatrách. Podľa autora Jakuba Rusnáka je aktuálny stav pravidiel dosť neznámy alebo ignorovaný nielen medzi návštevníkmi, ale aj domácimi. Možno aj to je dôvodom, že na jeho zmenu je zatiaľ veľmi malý verejný tlak. Veď posúďte sami a pozrite sa na vizualizáciu návštevného poriadku na tejto webovej adrese www.neporiadok.sk. 

Na obrázkoch možnosti turistiky v lete, zime a možnosti pre cykloturistiku.

 

Základné pravidlá

Na mape by ste si všimli, že aj samotné mesto Vysoké Tatry sa nachádza v národnom parku, teda min. v 3. stupni ochrany prírody. Preto Vás týmto žiadame o adekvátne správanie nielen vo vysokohorskom prostredí ale aj v samotných tatranských osadách.

  • Neprodukujete nadmerný hluk, ale užívate si kľud
  • Nekŕmite a nehladkáte divé zvieratá, ani takú líšku Elišku či jelenice, ani keď sa nachádzajú v meste
  • Netrháte kvety a neplašíte zvieratá
  • Neznečisťujete odpadkami prírodu, vždy ich znesiete so sebou dole a odhodíte ideálne do zabezpečených kontajnerov
  • Nestanujete, na prenocovanie využívate možnosti ubytovacích zariadení
  • Mimo zastavaného územia chodíte len po značkovaných trasách
  • Neničíte informačné tabule či iné zariadenia pre turistov
  • Psa máte vždy na vôdzke

Vydarenú letnú turistickú sezónu Vám želá Vaše Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry a Tatranské informačné kancelárie