Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Plesnivec VERTICAL run

Pamiatka na princa ostáva i vo Vysokých Tatrách!

princ philip smokovec strom pamiatka
  • 12.04.2021

V piatok, 9.4.2021, nás na zámku Windsor v úctyhodnom veku 99 rokov opustil Princ Philip, vojvoda z Edinburgu, manžel britskej kráľovnej Alžbety II., ktorý v roku 2008 na seba zanechal i živú spomienku priamo vo Vysokých Tatrách.


Počas druhej svetovej vojny princ slúžil v britskom vojenskom námorníctve. V roku 1947 získal britské občianstvo, prijal meno matky a 20.11.1947 sa oženil s korunnou princeznou Alžbetou. Spoločne vychovali štyri deti, ktoré ich odmenili ôsmimi vnúčatami a ôsmimi pravnúčatami. Už v apríli 2009 sa stal najdlhšie pôsobiacim manželom v britskej histórií a v momente smrti bol najstarším partnerom vládnuceho monarchu.

Spolu so svojou manželkou v októbri roku 2008, počas svojej oficiálnej návštevy Slovenska, zavítali i do Vysokých Tatier. Už pred 12:00 sa stihli pozdraviť s vtedajším prezidentom Ivanom Gašparovičom pred Grandhotelom v Starom Smokovci odkiaľ ďalej pokračovali lanovkou na Hrebienok. Odhalením pamätnej tabule na túto návštevu sa oboznámili i s prvým bezbariérovým chodníkom v Tatrách, vedúcim k Rainerovej útulni a spoznali aj niekoľko tatranských osobností od lesníkov cez horských záchranárov až po horských nosičov. Princ Philip sa vtedy dokonca nazdával, že náklad na krošni je len atrapou.

Počas svojej návštevy sa samozrejme oboznámili i o úsilí obnovy lesa, ktorý utrpel veľké straty v novembri 2004, kedy sa centrálnou časťou Vysokých Tatier prehnala veterná smršť. Ako symbol tejto obnovy tatranského lesa na záver svojej návštevy princ Philip pod Švajčiarskym domom, v parku, zasadil krásnu limbu, ktorá tento akt pripomína dodnes aj s malou pamätnou tabuľkou.


Text: ZCR VT

Foto: Mesto Vysoké Tatry, Lenka Rusnáková