Top udalosti

Tatranský ľadový dóm

Putovanie za históriou tatranských osád

Tatranské Vianoce

Vianočné trhy v Krakove

Kaviareň a čajovňa u Vlka október

Nové cestovné poriadky vo Vysokých Tatrách – veľké zmeny od 12.12.2021

  • 09.12.2021

Vysoké Tatry, 09.12.2021

Od 12. decembra 2021 dochádza ako každý rok ku zmene grafikonu v autobusovej i v železničnej doprave vo Vysokých Tatrách. Tento rok však táto zmena prináša veľké vylepšenie, modernizáciu a koordináciu medzi vlakmi a autobusmi a taktiež snahu zjednodušiť a sprístupniť cestovanie hromadnou dopravou pre širokú verejnosť, či už pre domácich obyvateľov alebo pre turistov.

Ďalšou novinkou je aj nové označovanie prímestských liniek. Každá linka bude po novom označená trojmiestnym číslom – každý cestujúci sa tak bude vedieť ľahko zorientovať a nájsť tú svoju.

Prešovský samosprávny kraj (PSK) zavádza na viacerých linkách v okolí Popradu tzv. taktovú dopravu, ktorá zvýši kvalitu dopravných služieb a cestujúcim výrazne uľahčí orientáciu v dopravnom systéme. Cestujúci si jednoduchšie zapamätajú odchody zo svojej zastávky a vďaka väčšiemu počtu pravidelných spojení a prestupných nadväzností v priebehu dňa budú schopní využívať verejnú dopravu omnoho flexibilnejšie. Napr. zo Starého Smokovca bude odchádzať autobus vždy o celej smerom na Ždiar.

Ak napríklad nestihneme električku, nemusíme už čakať hodinu na ďalší spoj, ale pohodlne si zvolíme cestu autobusom, ktorá nás do našej destinácie zavezie o 20 minút neskôr. Alebo ak sa napríklad chceme vybrať na turistiku do Ždiaru, či na Zelené pleso, môžeme sa do Tatranskej Lomnice doviezť električkou, ktorá taktiež premáva každú hodinu a tam máme vždy 5 minút na to, aby sme prešli zo železničnej na autobusovú zastávku a nastúpili na autobus. Taktiež je to snaha motivovať motoristov, aby svoje auto nechali v ubytovacom zariadení a v Tatrách sa presúvali ekologickejšie. Nemusíte si už robiť starosti s hľadaním parkovacieho miesta.

Linky zabezpečia celotýždenne husté atraktívne spojenie v rámci celých Tatier a Zamaguria, s plánom ďalšieho zlepšenia intervalov a predlžovania trás (Podbanské, Zakopane), čo doteraz, najmä v letnej turistickej sezóne veľmi chýba.

Z cestovných poriadkov zmizlo množstvo často ťažko pochopiteľných vysvetliviek, linky budú premávať len v troch základných režimoch – školský, prázdninový, víkendový.

Dúfame, že čoskoro budú môcť návštevníci tento nový systém naplno otestovať.

Nové grafikony prímestskej autobusovej dopravy od 12.12.2021:

802_r
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  Poprad – St. Smokovec – Ždiar (T. Javorina) a späť

 

Zdroj: Prešovský samosprávny kraj, SAD Poprad, ZSSK, SAD Poprad

Spracovanie: Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry