Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Kalvária na Peknú vyhliadku

Memoriál Vlada Tatarku a Petra Šperku 2023

• 04.04.2023

Vysoké Tatry, 03.04.2023

V sobotu 1.4.2023 sa vo Vysokých Tatrách v lokalite Zeleného plesa konali medzinárodné preteky členov horských služieb „Memoriál Vlada Tatarku a Petra Šperku“.

Dvadsiaty ročník bol prelomový v doteraz najvyššom počte účastníkov a prvýkrát sa na štart nepostavili jednotlivci, ale dvojice. Námetom na zmenu bola samotná práca horských záchranárov, ktorí do terénu vždy vyrážajú vo dvojiciach.

Pravidlá špecifických „rallye“ pretekov zostali nezmenené. Záchranári musia splniť časový limit svojej kategórie, kedy idú po vytýčenej trase a absolvujú štyri kategórie – slalom (so saňami Akia, ktoré pri zjazde drží na každej strane jeden z dvojice pretekárov), kros (výstup na skialpinistických pásoch a následný zjazd) a dve disciplíny v lezení (po skale a v ľade).

Pretekov sa zúčastnilo tridsaťosem dvojíc z troch krajín. Okrem Poľska a Českej republiky malo najsilnejšie zastúpenie Slovensko. Memoriál úspešne absolvovala jedna ženská dvojica. Súťažilo sa v dvoch kategóriách. Na prvom mieste v kategórii A – do 80 rokov (súčet veku obidvoch pretekárov) sa umiestnili Jozef Červeň a Juraj Laštík, ktorí boli zároveň aj víťaznou dvojicou v lezení v ľadopáde. Víťazmi kategórie B – nad 80 rokov – sú Lukáš Michalák a Ján Korenko, ktorí sa svojimi výkonmi stali tiež celkovými víťazmi tohoročného memoriálu. Gratulujeme víťazom a všetkým pretekárom k účasti na memoriáli, organizátorom želáme veľa úspechov pri príprave ďalších, určite nemej úspešných ročníkov.