Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

Tatranské rozprávkové putovanie

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Medvede a odpady – v Tatrách nie sú len ignoranti

  • 30.10.2020

Medvede vo Vysokých Tatrách a zabezpečenie odpadov sa znovu stali témou číslo jedna. Áno, je to problém a súhlasíme s tým, že zabezpečenie odpadu je  neoddeliteľnou súčasťou riešenia.

Nie sme však spokojní s úrovňou komunikácie, kde sa Tatry prezentujú ako plné hlupákov. V Tatrách máme plno zodpovedných podnikateľov, ktorí si odpady zabezpečili na svoje náklady najlepšie ako vedeli. Zozbierali sme preto pár ukážok toho, čo zatiaľ funguje. Chceme aj týmto spôsobom ukázať možnosti, ktoré sú účinné.

Takisto však chceme poprosiť odborníkov z Ministerstva životného prostredia, aby hľadali riešenia nielen so samosprávou ale aj s podnikateľmi, začali otvorene hovoriť o vhodných spôsoboch zabezpečenia odpadu, ukazovali najlepšie praktiky zo sveta a poradili akým chybám sa vyhýbať. Na trhu je viacero možností, no nie všetky musia fungovať tak, ako sa o nich píše. Veríme, že odborníci a ochranári majú viac skúseností ako samosprávy či miestni podnikatelia, napr. zo zahraničných národných parkov, konferencií či jednoducho zo svojho oboru. Uvítali by sme napr. jednoduchú webovú príručku, komunikačnú platformu či možnosť prekonzultovať spôsob zabezpečenia odpadu s odborníkmi. Riešenie tohto problému je v našom spoločnom záujme a ako podnikatelia oceníme konštruktívny prístup v koordinácii so samosprávou a Ministerstvom životného prostredia.

Ďakujeme

Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry

Fotky poskytli členovia ZCR VT (Galéria Poliankovo, Villa Siesta, Penzión Erika, Penzión Miramonti, Šmakovec) ako aj zásahový tím medveďa hnedého (Hotel Lomnica, Villa Meribel).