Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

TATRY ART

Tatranské rozprávkové putovanie

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Kamzíky zrátajú tohto roku skôr

  • 05.06.2024

Tatranská Lomnica

Nastal čas jarného sčítania kamzíkov. Tento rok sa bude početnosť tohto endemického druhu zisťovať už po 75. raz. Na spočítaní jedincov sa podieľa nielen Tatranský národný park na slovenskej strane územia, ale rovnako aj Tatrzański Park Narodowy na poľskej strane. Stane sa tak tento rok symbolicky na Deň životného prostredia v stredu 5. júna.

Od poľskej strany sme dostali  návrh sčítavať jedince tento rok o niečo skôr, ako po uplynulé roky. Predbežne je dohodnutý prvý júnový týždeň, záležať bude od počasia. Dôvodom termínu skoršieho sčítania sú vysoké teploty a s tým spojené komplikácie pri pozorovaní kamzíkov ukrytých v tieni skál. Výsledné čísla na jar sú preto značne podhodnotené. Rozdiel oproti jesennému sčítaniu býva spravidla nižší, čo vykazuje vysokú mieru nepresnosti skutočných počtov,“ upresnila dôvody zoologička Správy TANAP-u Erika Feriancová.

Nie je to ojedinelý príklad spolupráce týchto dvoch území pri ochrane biodiverzity. Sčítanie kamzíkov sa uskutočňuje aj v jesennom období a keďže príroda a divo žijúca zver nepozná hranice, musí sa robiť súčasne aj u susedov v Poľsku. Podmienky vhodné na prežitie týchto vzácnych zvierat a na ich rozmnožovanie sa snažia vytvárať na oboch stranách pohoria. Preto i sčítanie kamzičej zveri je potrebné každý rok koordinovať tak, aby jeho výsledky mali pre informácie a ochranu kamzíka zmysel. Čerpajú z nich zoológovia, ale i ďalšie odborné pracoviská Správy TANAP-u. Cieľom je zabezpečiť také prostredie, ktoré nenaruší prírodné procesy v tejto skupine živočíchov a umožní jej ďalšie prosperovanie na chránenom území. Uplynulý rok na slovenskej strane Tatier pri jarnom sčítaní zaznamenali presne 555 kamzíkov, z toho bolo 45 v tom roku mláďat. U našich severných susedov videli 261 jedincov, z nich narátali 18 kamzíčat. Najväčšie čriedy sa už tradične podarilo sčítať v Belianskych Tatrách, práve tie ponúkajú zveri bohatú potravnú ponuku a pokoj, ktorý zabezpečuje uzávera vzácnej lokality.

Počas jarného obdobia vyvádzajú samice mláďatá do terénu a sú veľmi ostražité a zraniteľné zároveň. Preto aj kolegovia, ktorí sa na sčítaní v teréne zúčastnia, musia byť ohľaduplní k prírode a snažiť sa nezasiahnuť do prirodzeného správania kamzíkov. Aj táto aktivita je dôležitá, aby sme zabezpečili pre vzácne endemity dostatočne veľké lokality a prijali opatrenia na ich ochranu.

Zdroj: TANAP