Top udalosti

PSOTKOV MEMORIÁL

CVIČENIA PRE ZDRAVIE

Kaviareň a čajovňa u Vlka október

Múzeum kinematografie a fotografie

Putovanie za históriou

Kamzíkov narátali menej ako vlani

  • 03.07.2019

Tatranská Lomnica (3. júla 2019)

Výsledky minulotýždňovej kamzičej inventúry sú už známe. Na slovenskej a poľskej strane Tatier zapísali do sčítacích hárkov dokopy 950 kamzíkov, čo je oproti vlaňajšej jari menej o 39 jedincov. Ešte výraznejší pokles je to v porovnaní s minuloročnou jeseňou, kedy v Tatranskom národnom parku narátali rekordných 1 431 kamzíkov.

„Pod výsledky sa podpísalo najmä mimoriadne teplé počasie, ktoré kamzíky prinútilo hľadať tieň. Mnohé z nich ho našli zrejme na severnej strane Tatier, keďže u nás sme ich zaznamenali menej a naopak, u susedov v Poľsku čísla atakovali rekordy. Predpokladáme, že reálne je kamzíkov zhruba o tridsať percent viac, aj keď čísla hovoria o niečom inom,“ konštatuje Jozef Hybler, zoológ Štátnych lesov TANAP-u, ktoré sú hlavným organizátorom pravidelných kamzičích inventúr. Zatiaľ čo na slovenskej strane narátali 591 kamzíkov, z ktorých bolo 63 tohtoročných mláďat, u severných susedov do sčítacích hárkov zapísali 359 jedincov, počet mláďat dosiahol 42.

            Hoci kamzíkov zapísaných v sčítacích hárkoch v porovnaní s ostatnou kamzičou inventúrou, ktorá bola v Tatranskom národnom parku vlani na jeseň, výrazne ubudlo, zoológ dôvod na paniku nevidí. „Podobné to bolo aj minulý rok na jar, keď sme narátali pod tisíc kamzíkov a jeseň nás ohromila výsledkami. Keďže počas uplynulej zimy sme nezaznamenali výraznejšie úhyny, predpokladáme, že v skutočnosti nedošlo k nejakým zásadným, dynamickým zmenám ich početnosti,“ ozrejmil Hybler s tým, že práve jeseň je na sčítanie ideálna. „Počasie je stabilnejšie, nie je tak horúco a aj mláďatá sú už vtedy vo väčšom pohybe, sú lepšie stavané a viac ich vidno v tých čriedach. Práve v tomto období prebieha aj ruja, čiže pozorujeme zvýšenú aktivitu i u ostatných kamzíkov. Navyše, jesenné sčítanie robíme dva dni, takže výsledky sú presnejšie,“ dodal zoológ.

Kamzíky v Tatranskom národnom parku sčítavajú už od jeho vzniku, teda sedem desaťročí. Zatiaľ čo jarné spočítanie je zamerané hlavne na zisťovanie prírastkov mláďat, jesenné mapuje početnosť kamzičej populácie pred zimou.

Počas tohtoročnej jarnej inventúry, ktorú pre počasie napokon o týždeň preložili, bolo v teréne približne dvesto ľudí. Okrem zamestnancov Štátnych lesov TANAP-u kamzíky rátali aj pracovníci Správy TANAP-u i Správy PIENAP-u spolu s kolegami z poľského Tatrzańskiego Parku Narodowego, ako aj ďalšími dobrovoľníkmi. Vo vysokohorskom prostredí spozorovali tiež viacero medveďov, zahliadli i orly skalné či sokola sťahovavého. Okrem výskytu vzácnych druhov zvierat zmonitorovali aj priechodnosť ochranných chodníkov na území Tatranského národného parku.

Mgr. Martina Petránová, koordinátor vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAP-u

Tel.: 0902 130 778, 0903 987 594, e-mail: martina.petranova@lesytanap.sk

www.lesytanap.sk