Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Tatranská železnica (TEŽ, OŽ)

Prepravu vo Vysokých Tatrách zabezpečujú dva nosné dopravné systémy, ktoré železnicou spájajú hlavné centrá Vysokých Tatier – Štrbské Pleso, Starý Smokovec, Tatranská Lomnica, Poprad-Tatry: Tatranská elektrická železnica (TEŽ) a Ozubnicová železnica (OŽ).

Tatranská elektrická železnica (TEŽ)

Pätnásť električiek už niekoľko rokov ponúka pohodlnú cestu s krásnymi výhľadmi na Vysoké Tatry naprieč celým regiónom.

Všetky zastávky (TEŽ): ŠTRBSKÉ PLESO – POPRADSKÉ PLESO – VYŠNÉ HÁGY – NOVÁ POLIANKA – DANIELOV DOM – TATRANSKÁ POLIANKA – TATRANSKÉ ZRUBY – SIBÍR – NOVÝ SMOKOVEC – STARÝ SMOKOVEC / DOLNÝ SMOKOVEC – POD LESOM – NOVÁ LESNÁ – VEĽKÝ SLÁVKOV – POPRAD / PEKNÁ VYHLIADKA – HORNÝ SMOKOVEC – TATRANSKÁ LESNÁ – STARÁ LESNÁ – TATRANSKÁ LOMNICA

Tatranská elektrická železnica (TEŽ) vo Vysokých Tatrách zabezpečuje prepravu na tratiach Poprad-Tatry – Starý Smokovec – Štrbské Pleso a Starý Smokovec – Tatranská Lomnica. Od februára 2022 na týchto tratiach jazdia zároveň i nové hybridné električko – zubačky, ktoré však prioritne premávajú v úseku Štrba – Štrbské Pleso.

V električkách sa nachádzajú miesta na sedenie i státie, klimatizácia, označovače lístkov, smetné koše, držiaky na bicykle i lyže, priestor pre kočíky, informačné mapy i úložné priestory na batožinu. Každá zastávka je hlásená cez reproduktor a nasledujúca zastávka spolu s konečnou je vždy zobrazená i na svetelnej tabuli v dvoch častiach každej električky. 

V električkách sa nenachádza toaleta .

AKTUÁLNE VÝLUKY VO VYSOKÝCH TATRÁCH:

 

 

Ozubnicová železnica (OŽ)

Rekonštrukcia priniesla v roku 2022 na trať nové hybridné vozne - Bradavica, Vysoká, Stredohrot, Kostolík, Ganek

Všetky zastávky (OŽ): ŠTRBA – TATRANSKÝ LIESKOVEC – ŠTRBSKÉ PLESO

Ozubnicová železnica vo Vysokých Tatrách prepravuje cestujúcich na trati Štrba – Štrbské Pleso. Štrba je pritom, rovnako ako Poprad, významným turistickým východiskom do Vysokých Tatier. Ide o železnicu, kde na prenos ťažnej sily zabezpečuje ozubené koleso zaberajúce do ozubeného hrebeňa v osi koľaje. Tri staré jednotky v roku 2022 vystriedalo päť nových hybridných električko – zubačiek, ktoré nesú názvy menej známych štítov Vysokých Tatier a okrem OŽ môžu jazdiť aj na TEŽ.

DENNÁ SPRÁVA – Hybridný sen sa stal realitou. 50-ročné zubačky v Tatrách definitívne nahradili moderné vozidlá

Vo vozňoch sa nachádzajú miesta na sedenie i státie, klimatizácia, označovače lístkov, automaty na zakúpenie lístka (iba platba kartou), smetné koše, elektrické zásuvky, držiaky na bicykle i lyže, priestor pre kočíky, informačné tabule i úložné priestory na batožinu. Každá zastávka je hlásená cez reproduktor a nasledujúca zastávka spolu s konečnou je vždy zobrazená i na televíznej obrazovke v dvoch častiach každej električky. 

Vo vozňoch sa nenachádza toaleta.

Nové platné cestovné poriadky na trasách železníc vo Vysokých Tatrách od 10.12.2023.
Zakúpenie cestovných lístkov vo Vysokých Tatrách

Budovy železničných staníc sa vo Vysokých Tatrách nachádzajú na každej zo zastávok avšak zakúpenie lístkov je možné len na niektorých z nich: Štrbské Pleso, Vyšné Hágy, Tatranská Polianka, Starý Smokovec, Tatranská Lomnica, Veľký Slavkov, Poprad-Tatry.

Mimo nich je možné si lístok zakúpiť formou:

  • SMS – Text SMS na číslo 2233: 

2-hodinový obyčajný (2 €) ,,A“ / 2-hodinový zľavnený (1 €) ,,B“ / 2-hodinový bicykel alebo batožina (1 €) ,,X“ / 24-hodinový obyčajný (4 €) ,,C“ / 24-hodinový zľavnený (2 €) ,,D

  • Cestovné lístky ZSSK na trate TEŽ a OŽ :

Lístky je možné zakúpiť vopred, platia až po označení. Lístky je možné kombinovať.

Označovanie cestovných lístkov vo Vysokých Tatrách

Na oboch tratiach (TEŽ a OŽ) platí uzavretý tarifný systém s plnohodnotným samoobslužným výpravným systémom bez sprevádzajúceho personálu.

Povinnosťou cestujúceho pri nástupe do vlaku je mať zakúpený cestovný lístok a ten si riadne označiť v označovači. V prípade revíznej kontroly cestujúcemu bez lístka bude udelená pokuta.

TIP! V električkách pri označovaní vkladajte lístok do pravej strany označovača.

V prípade obojsmerného alebo viac denného lístka je označenie potrebné len raz.

Bezplatná preprava na TEŽ a OŽ

Vybrané kategórie cestujúcich majú nárok na bezplatnú prepravu na TEŽ, OŽ a na trati cez Studený potok: deti do 6 rokov, deti od 6 do 16 rokov, žiaci a študenti do 26 rokov, poberatelia dôchodkov do 62 rokov, seniori od 62 rokov a skupiny.

Všetky skupiny, okrem detí do 6 rokov , sa musia pre bezplatnú prepravu zaregistrovať v pokladni alebo cez internet a po vyzvaní sa preukázať platným preukazom ZSSK, na ktorý sa priznáva 100% zľava z cestovného..

Jazdy historickými električkami vo Vysokých Tatrách

Jazda v historických električkách popod štíty Vysokých Tatier je výnimočným zážitkom. Počas letnej i zimnej sezóny premávajú na tratiach TEŽ dve historické električky – Kométa z roku 1913 a Trojča z roku 1969. Veterán klub železníc Poprad, ktorý sa o súpravy stará, dopraje každému cestujúcemu ten pravý zážitok v podobe dobových rovnošiat či  revízie lístkov.

Historická zubačka zatiaľ nepremáva!