Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Tatranský ľadový dóm

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Múzeum kinematografie a fotografie

INFO-CESTA informačných kancelárií

  • 27.02.2020

Tatranské informačné kancelárie (Starý Smokovec, Tatranská Lomnica) poskytujú denne množstvo všakovakých praktických informácií ohľadom regiónu Vysoké Tatry. Častejšie sa stáva, že návštevníci nevyhľadávajú len turistické ciele ale i interiérové expozície, detské herne, múzeá či výstavy. Keďže sa v tomto smere otvorilo mnoho podobných prevádzok sme sa dňa 19.2.2020 zúčastnili na INFO-CESTE pre zamestnancov informačných kancelárií aby sme lepšie spoznali nové alternatívy cestovného ruchu v Tatrách. Električkou sme počas 7-mich hodín navštívili celkovo 6 prevádzok vrátane evanjelického kostola v Novom Smokovci a nazbierali tak množstvo nezabudnuteľných poznatkov.

Prvým bodom programu bola Galéria Tatry v Novej Polianke kde momentálne nájdete Pedal Planet. Ide o najväčšiu súkromnú zbierku šliapacích autíčok v Európe rozdelenej do šiestich hlavných skupín medzi ktorými nájdete unikátne modely od Talianska cez Nemecko, Rusko, Francúzsko a Veľkú Britániu. Priaznivcov Formuly 1 a najmä značky Ferrari poteší kútik venovaný kráľovnej motoristického športu. Pre skôr narodených je v retro sekcii napríklad Moskvič. Samostatnou sekciou sú rakety a lietadlá pod animovanou hviezdnou oblohou. Okrem statických autíčok, ktoré môžete pohladkať Vás v galérií milo prekvapia i interaktívne fotokútiky ako aj malý kolotoč pre hravé deti. Celkový dojem dotvárajú citáty na stenách, výklad zamestnancov, informačné tablety a krásny moderný priestor výstavy. My sme prišli 9:30 a už o 10:34 upaľovali ďalej – niektorí z nás by však ostali omnoho dlhšie!

Odporúčame predovšetkým milovníkom áut, malým aj veľkým bádateľom avšak upozorňujeme, že ide predovšetkým o nesmierne zaujímavú nablýskanú výstavu a nie je vhodné si ju mýliť s detským kútikom. Cena: 6-9 eur + skupinové zľavy.

Do Tatranskej Polianky sme dorazili 10:39 a vyštartovali k bránam digitálnej galérie Poliankovo, ktorá sa nedá prehliadnuť i vďaka obrovskému lúčnemu koníkovi na terase.  Hneď v úvode vstupu sa človek ocitne v nezabudnuteľnom priestore prírody, projekcií a pokojného čara. S pomocou virtuálnej reality sa razom ocitnete v neprístupných chodbách jaskyne Domica a o chvíľu sa z vás zase stáva vysokohorský nosič s naloženou krošňou. Nesmú chýbať veľkoplošné zážitkové obrazy tatranských zákutí, interaktívne premietania, tieňohry či zaujímavé zábery Severného póla od Petra Valušiaka do ktorých sa môžete pohodlne zahĺbiť. V ďalších priestoroch je možné vyskúšať posedenie v rafte, ktorý zdolal mnoho expedícií a pre tých menších čaká napínavá zábava v pevných lanách. Dialóg s planétou dopĺňajú fotografie rôznych kmeňov Pavla Barabáša a myšlienka ,,Keď ochorie Zem, budú choré aj jej deti“ dopĺňa krásne posolstvo atmosféry. Súčasťou galérie je aj výstava popradského maliara Ľubomíra Korenka, ktorého obrazy vďaka aplikácií doslova ožívajú po obrazovej i zvukovej stránke. Na záver Vás galéria privíta v milom suvenírovom obchode s kaviarňou, ktorej súčasťou je i špeciálny kávovar, ktorý Vám na kávičku znázorni vlastnú fotografiu. My sme prišli 10:38 a 11:40 sme už smerovali za sestrou mladšieho Poliankova – do Galérie Dobrá Hračka!

Odporúčame predovšetkým milovníkom Tatier a prírody celého sveta, ktorí sa nemajú kam ponáhľať a naplno, s otvorenou mysľou ocenia všetky nádherné zákutia galérie. Cena: 5-7 eur + skupinové zľavy.

V Tatranskej Lomnici sme vystúpili 12:16 a o pár krátkych minút sme sa už nachádzali vo farebnom svete s názvom Galéria Dobrá Hračka, ktorá sa nachádza hneď za zdravotným strediskom. Ide o interaktívne detské ihrisko s dopravným ihriskom na ploche 500m² kde sa detičky v sprievode svojich rodičov hravou formou oboznámia s mnohými povolaniami ako napríklad policajt, stavbár, hasič, kuchár, doktor, hudobník, archeológ, módny návrhár či kozmonaut. Vždy usmievavý personál Vás už pri vchode správne usmerní a naviguje. Galéria je stavaná predovšetkým na podnecovanie rozumného detského hrania v ktorom by nemal chýbať rodičovský element. Pre unavených rodičov však priestor poskytuje i pohodlné tuli-vaky kde je možné i zakúpenie malej drobnosti s neustálym výhľadom na hrajúce sa ratolesti, nakoľko pobyt dieťaťa je na zodpovednosť dospelej osoby s ktorou prišla. To však nie je všetko čo budova bývalej práčovne ukrýva. Stálou novinkou je i narodeninová miestnosť vybavená najkrajším detským inventárom, maskami a maľbami pre nezabudnuteľnú detskú radosť. Taktiež tu nájdete aj obchod so širokým tovarom od kníh cez interaktívne hračky až po tie trénujúce IQ – všetok tovar je možné objednať i na e-shope: www.dobrahracka.sk. Vybláznení streľbou guličiek, hľadaním pokladov a hraním na bubny odchádzame na rýchli obed a električkou 13:34 odchádzame do Starého Smokovca.

Odporúčame predovšetkým rodinám kde i tí starší v sebe ešte objavia dieťa a spolu s najmenšími strávia, na zážitky, neopakovateľnú hodinu plnohodnotnej zábavy. Cena: 7 eur + skupinové a časové zľavy.

V najstaršej osade Vysokých Tatier sa ocitáme presne 13:48 a po zdolaní mierneho kopca nás pani Mgr. Ivana Figová víta vo svojom Múzeu tatranskej kinematografie a fotografie na poschodí vily Alica. Rozlohou síce malé ale informáciami bohato obdarené priestory expozície zanechávajú ten správny pocit. Okrem stálej expozície starých fotoaparátov, premietačiek, filmov, fotografických zariadení, tašiek či filmárskych výstrojov napríklad i známeho kameramana Juraja Weinczillera tu nájdeme i pravidelne sa meniace, tematické výstavy. My sme si užili tú s názvom ,,To sú Tatry….kúziel plné“. V rámci ďalšieho rozvoja sa v múzeu organizujú i nepravidelné premietania historických filmov o Vysokých Tatrách či všakovaké prednášky. Svoju návštevu nakoniec môžete spečatiť parádnou pečiatkou, kúpou Wander-card, historickou pohľadnicou, slovenským filmom alebo iných tatranských suvenírov. 14:20 sme múzeum opúšťali ale už bez cestovania, ďalšia zastávka je totižto len pár krokov ďalej.

Odporúčame predovšetkým priaznivcom fotografickej histórie, zberateľom či zvedavým dobrodruhom, ktorý sa neboja plnými dúškami nasať atmosféru Tatier aj cez ich spomienky. Cena: 2 eurá + skupinové zľavy.

Podľa niekoľkých historikov je Vila Flóra v Starom Smokovci tou najstaršou vo Vysokých Tatrách a práve tu, sa okrem výstavnej siene Tatranskejj galérie nachádza i Galéria tatranský šperk. Krásna predajná expozícia pozostáva z ručne robených vysoko umeleckých šperkov ale nájdeme tu aj opasky, obrazy, šatky, keramiku, tatranské knihy, odznaky či magnetky. Šperkárka Miriam Veselá Vám s úsmevom na tvári ukáže i svoju dielňu, ktorú má hneď vedľa. V galérií sa organizujú i rôzne maliarske sympóziá, tvorivé dielne pre veľkých i malých ako aj všakovaké prednášky z ktorých aktuálne prebieha 12-dielna séria s názvom ,,Šperky a osobnosti“. Všetky vystavené predmety dýchajú Vysokými Tatrami a preto si túto nenápadnú galériu rozhodne netreba nechať ujsť! Tak a my, už s novými príveskami, presunuli sme sa k evanjelickému kostolu v Novom Smokovci, kde nás čakal posledný bod programu.

Odporúčame predovšetkým milovníkom kvalitnej tvorby, ľuďom, ktorí radi podporia miestnych umelcov či remeselníkov a v neposlednom rade všetkým tým, ktorí obľubujú neopozerané šperky, ktoré majú dušu. Vstupné je bez poplatku.

Takzvanú čerešničku na torte celej INFO-CESTY si pre nás pripravil p.Kušník, ktorý sa aktívne venuje histórií rodiny Szontagovcov a práve tá sa na základe podnetu doktora Mikuláša Szontaga podieľala na vytvorení a formovaní Nového Smokovca. Nesmierne podnetná prednáška v Evanjelickom kostole pozostávala s popisu celej histórie založenia osady ako aj analýzy na pohľad nevýrazného, obrazu, ktorý sa nachádza nad oltárom. V sakrálnej stavbe nájdete tiež pôvodné, krásne vyšívané, drevené modlitebné kľačadlá a z boku sa za asistencie prezentujúceho dostanete i do hrobky rodiny Szontagovcov kde je pochovaný, okrem iného, napríklad aj spomínaný Dr. Mikuláš Szontag so svojimi dvoma manželkami.

Úspešnosť našej INFO-CESTY nepotvrdzujú len navštívené prevádzky, ktoré nás prevádzali celým dňom ale i všetci zúčastnení. Každého zaujalo či milo prekvapilo niečo iné. Oboznámili sme sa lepšie s cieľovými skupinami daných priestorov, dozvedeli sme sa mnoho nového, odhalili sme novinky, o ktorých sme nemali ani tušenia – to všetko teraz môžeme uplatniť vo svojej práci na základe osobného kontaktu a poznania so zameraním na správne informovanie a odporúčanie návštevníkom Vysokých Tatier.

Nezabúdajte však ani na prevádzky, ktoré sme my nestihli navštíviť a rovnako majú čo ponúknuť. V Tatranskej Lomnici je to predovšetkým Múzeum TANAP-u, Ski múzeum alebo Galéria ÚĽUV. V Starom Smokovci je to zase spomínaná výstavná sieň Tatranskej galérie, trick-artová galéria Tricklandia, alebo Sherpa múzeum. Na Hrebienku nájdete svetelnú galériu Kvantárium, výstavu vysokohorských chát a v Tatranskej Polianke je to pre zmenu pamätná izba Dr.Guhra, ktorú nájdete v miestnom sanatóriu.