Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

TATRY ART

Tatranské rozprávkové putovanie

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Hotelovým včielkam na Štrbskom Plese začala piata sezóna

  • 24.06.2022

Štrbské Pleso, 23. júna 2022

Originálny projekt s názvom „Včely v horách“ na Štrbskom Plese vstupuje do piatej sezóny. Vo včelích úľoch na streche Hotela FIS je opäť rušno a hostia sa tak čoskoro budú môcť opäť tešiť na najčerstvejší med z kvetov z tatranských lúk.

Po dlhej zime sa včely v náročných podmienkach prebúdzali len pomaly. „Včelstvá v Tatrách prezimovali celkom dobre, v zateplených úľoch doslova zasypaných snehom. Vyleteli neskôr ako v podhorí, pretože včielky tu hore neboli ešte v takej sile a aj kvety začali kvitnúť neskôr, čo znamená, že znáška ešte len začína. Včielky budú lietať zhruba do augusta, kedy tam znáška končí. Potom ich zakŕmime a včelstvá preliečime – ako vždy zásadne liečivami na prírodnej báze,“ vysvetlil Vladimír Chovanec, profesionálny včelár starajúci sa o najvyššie položenú včelnicu v Tatrách.

Dôležitým faktorom pre výslednú kvalitu medu je čistota životného prostredia. V blízkosti nie sú žiadne chémiou ošetrované polia a ani v hoteli nepoužívajú pri starostlivosti o zeleň žiadnu chémiu. Kvalitu medu z najvyššie položenej včelnice potvrdili nielen odborníci, ale aj samotní hostia hotela, ktorým tatranský med skutočne chutí.  „Náš medík, ktorý sme vytočili od včiel v minulej sezóne, už naši hostia na raňajkách skonzumovali. Kým vytočíme nový, spolupracujeme s lokálnymi včelármi, ktorí nám dodávajú med od včiel vylietavajúcich na podtatranských lúkach. My máme naďalej 5 včelstiev, včielky lietajú po púpavách, o chvíľu začnú kvitnúť čučoriedky, vrbovka. Aby sme im to čo najviac v týchto náročných tatranských podmienkach uľahčili, lúčne kvietky okolo hotela nekosíme, aby mali pastvu,“ uviedla riaditeľka hotela Erika Fočárová.

Včelie úle sú umiestené na streche hotelového fitness vo farebných úľoch vymaľovaných ekologickými farbami. V rámci projektu „Včely v horách“ je v HOTELI FIS pripravená aj náučná stena s infopanelmi o včelách a ich význame a náučný detský kútikPraktické využitie medu si môžu návštevníci vyskúšať v hoteli doslova na vlastnej koži  – je súčasťou medovej kozmetiky na hotelových izbách, pri medovej torte alebo napríklad aj pri medovej masáži. Tým, ktorí si ho obľúbia, je k dispozícii aj na predaj na hotelovej recepcii.

Horský hotel FIS***, najväčší hotelovo – športový komplex vo Vysokých Tatrách, je situovaný v nadmorskej výške 1346 m n. m. neďaleko jazera Štrbské pleso.