Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Múzeum kinematografie a fotografie

Kalvária na Peknú vyhliadku

Ekologické výzvy v cestovnom ruchu alebo aké bolo natáčanie s Gregorom Marešom

tatranska mineralka smokovec odpady
  • 26.11.2020

Odpad a Vysoké Tatry – spojenie slov, ktoré na prvý pohľad nejde dokopy a ktoré sa častokrát odsúva ako tabu téma. Práve však v našich krásnych veľhorách nachádzajúcich sa v ochrannom prírodnom pásme, ktoré sú jednotkou v cestovnom ruchu na Slovenku, je potrebné na problémy s odpadom upozorňovať ešte častejšie. Ak sa však na starosti nájde riešenie a ľudia, ktorí to nevzdávajú je viac než prínosné ich praktiky vyzdvihnúť a posunúť na inšpiráciu ďalej. Preto sme si i vďaka Oblastnej organizácií cestovného ruchu Región Vysoké Tatry s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky pripravili video-projekt moderovaný známym Gregorom Marešom pod vedením Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry s názvom EKOLOGICKÉ VÝZVY V CESTOVNOM RUCHU, v ktorom sa nehanbíme rozprávať o odpade.

Spomedzi všetkých zariadení, sme teda vybrali sedem prevádzok v regióne Vysoké Tatry, ktoré sa akýmkoľvek spôsobom snažia znížiť tvorbu odpadu či energií a tak prispievať k prosperite životného prostredia. Natáčanie prebiehalo v dňoch od 16.11.2020 do 17.11.2020 a pre všetkých zúčastnených bolo veľkým prínosom. Ako to všetko teda prebiehalo?

Horský hotel Sliezsky dom bol našou prvou zastávkou. Tu sme spoločne s TROPE production a skúseným, vo veci zdatným moderátorom, Gregorom Marešom natočili celkový vstup k videu, v ktorom sa divák dozvie, ako sú na tom odpady v Meste Vysoké Tatry či ako tu  prebieha samotná separácia. Vedeli ste napríklad, že ak Váš sused odpadom znehodnotí ten váš separovaný, končí celý kontajner bohužiaľ v zbernom vozidle na komunálny odpad?

V rámci harmonogramu sme ďalej pokračovali do priestorov reštaurácie hotela, kde nám jeho manažér, Peter Andráš, povedal najprv o eliminácií plastov a s tým spojeným zavedením vratných či papierových pohárov a slamiek, ako aj o tom, že ani župany na izbách pre hostí nebalia do plastových obalov. Okrem toho má hotel vlastnú práčovňu či niekoľko tankov piva, čo všetko znižuje automobilovú dopravu k tomuto vysokohorskému objektu.

Druhou zastávkou bola budova plnička Tatranskej minerálky v Starom Smokovci, ktorá od roku 2017 plní fľaše lahodnou kyselkou tými najekologickejšími riešeniami. Samotná minerálna voda bola veľmi milým prekvapením i pre samotného Gregora Mareša. Konateľ spoločnosti, Anton Ulbricht, nám totižto predstavil jej neuveriteľné hodnoty i  nesmierne hodnotné, gastronomické ocenenie, ktoré len dokazuje, že Tatranská minerálka je slovenským skvostom medzi minerálnymi vodami a nie je vôbec potrebné minerálky dovážať z ďalekých krajín. Padla však i veľmi zaujímavá otázka. Prečo je najekologickejšie plniť vodu do nevratných sklenených fliaš? Jednoducho! Takéto fľaše sú po vypití tekutiny automaticky plnohodnotným separovaným odpadom, nevymýva sa chemikáliami, ktoré častokrát putujú do prírody a ani sa zbytočne nevyužíva s tým spojená doprava.

Na obed sme sa zastavili v modernej Reštaurácií Central ,,Starý Šmakovec“, kde sme pokračovali v natáčaní nakoľko sa majiteľ, Vladimír Mikolaj, od začiatku snaží celú prevádzku viesť k znižovaniu odpadu. ,,Jediným odpadom, ktorý vyhadzujeme sú znečistené obaly, servítky či plienky. Všetko ostatné dokážeme vyseparovať,“ podotkol v rozhovore s moderátorom. Našu pozornosť zaujali i malé kapsičky na cigaretové ohorky, ktoré reštaurácia ponúka zadarmo k turistike či bambusové slamky. Možno i pre to sa toto gastronomické zariadenie drží na špičke slovenských reštaurácií nehovoriac o tom, že prevádzka podporuje i dobrovoľnícke akcie zamerané napríklad na zbieranie odpadu vo Vysokých Tatrách.

Predposledným bodom natáčania na prvý deň bola zážitková cestovná kancelária Adventoura Slovakia pod vedením Erika Ševčíka, ktorý pred kameru dorazil na elektrickom bicykli. Čo iné ešte tento sprievodca praktizuje ekologicky? Je to napríklad sledovanie medveďov v ich prirodzenom prostredí celkom bez prikrmovania, ktoré je v zahraničí úplne bežné či vedenie turistov k braniu si aspoň vlastných odpadov počas sprevádzaných výletov čo sa častokrát pozitívne podpíše na výchove prítomných detí.

Pred zotmením sme stihli ešte zaujímavý a v správaní priekopnícky Rezort Miramonti v Hornom Smokovci. Prečo priekopnícky? Pretože zamestnanci, ako nám prezradil prevádzkar Jaroslav Hvizdoš, tam triedia odpad ručne po všetkých hosťoch, najme tých z apartmánov. Táto informácia výrazne prekvapila aj Gregora Mareša ,,To som ešte nikdy nepočul, aby si niekto dával tak záležať na separácií, aby podnecoval zamestnancov k hrabaniu sa v odpade,“ zhodnotil nadšene a prekvapene zároveň. Nie je však inej možnosti, ako po návštevníkoch z apartmánov odpad vytriediť nakoľko väčšina toto absolútne pri dovolenke nerieši.

Hotel Slovan v Tatranskej Lomnici odštartoval druhý deň natáčania. Pred príjemným jesenným zátiším nám riaditeľ hotela, Martin Novotný, predstavil nádherné fľaše s čistou tatranskou vodou, ktorú si sami pre hostí plnia. Fľaše tiež umývajú a znovu používajú čo znižuje využívanie zbytočných dopravných prostriedkov. Taktiež sa v hoteli snažia sprostredkovať len tovar z okolia a pečú si i vlastný, veľký, voňavý chlebík. Samozrejmosťou sú i dávkovače mydiel na izbách a vo wellness zóne čo výrazne eliminuje tvorbu odpadov.

Celkovo poslednou zastávkou a prírodnou destináciou bol objekt Krásne sady – Mlynica a s tým spojené Zariadenie lesnej pedagogiky. Tu nám, priamo v lese, PR manažérka Marcela Nováková predstavila niekoľko základných zložiek projektu. ,,Už pri vzniku vízie Krásnych Sadov tu bola silná snaha o zohľadňovanie ekologických hľadísk s trvalou udržateľnosťou. V programoch pre deti sa zas cez Zariadenie lesnej pedagogiky prepájajú rôzne vzdelávacie oblasti a témy ako hudba, matematika, jazyky spojené s prírodou,“ definovala konkrétne. Nie len že všetky stavby tu sú z najekologickejších materiálov (slama, hlina) ale deti si tu okrem vlastných bylieniek sadia i stromy. Dokonalú víziu dotvára i developerský projekt, v ktorom ľudia už teraz žijú v najväčšom súlade s prírodou. ,,Toto je sen!“ zhodnotil i Gregor Mareš a my môžeme nakoniec len a len súhlasiť.

Ak sme Vás dostatočne na toto video navnadili určite si ho nenechajte ujsť a sledujte stránku www.tatry.sk ako aj sociálne siete (FB: tatry.sk –  Združenie cestovného ruchu). Okrem spomenutých prevádzok totižto Gregor Mareš na záver i prehovorí o dôležitom probléme, ktorý sa týka nás všetkých – ako kakať a cikať v horách a nezanechávať odpad! Veríme, že jeho premiéru budeme môcť odprezentovať už v decembri.

Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry