Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Top udalosti

CVIČENIE PRE ZDRAVIE

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Múzeum kinematografie a fotografie

Kalvária na Peknú vyhliadku

Budú rátať kamzíky

  • 21.10.2020

Tatranská Lomnica, 20. októbra 2020

Už tento štvrtok čaká Tatranský národný park pravidelná jesenná kamzičia inventúra. Spočítanie ukáže, aký je stav populácie kamzíka vrchovského tatranského pred nadchádzajúcou zimou.

Naposledy rátali kamzíky v Tatrách začiatkom júla. Hoci rekordy vtedy nepadli, výsledky zoológov potešili, keďže viac ako šestnásť percent zo spočítaných jedincov predstavovali mláďatá. Za ostatné štyri roky to bol najvyšší prírastok. „Sme zvedaví, či sa tento trend udrží, pretože aj sledovanie vekovej štruktúry kamzičej zveri je dôležitým ukazovateľom kondície tohto jedinečného endemitu. Príliš prestárla populácia s nízkym prírastkom by nám robila vrásky na čele z obavy o budúcnosť tohto reliktného druhu,“ hovorí Jozef Hybler, zoológ Štátnych lesov TANAP-u, ktoré sú hlavným organizátorom pravidelného spočítania kamzičej zveri.

Celkovo vtedy na území Tatranského národného parku napočítali 972 kamzíkov, z nich 643 spozorovali na slovenskej strane Tatier. V porovnaní s rokom 2019 ich počet stúpol o dvadsaťdva jedincov. Podľa výsledkov jarného spočítania sa na slovenskej strane Tatier začiatkom júla pohybovalo 97 novonarodených mláďat, v poľskej časti národného parku ich vtedy zaevidovali 62.

Inventúru kamzičej zveri organizujú Štátne lesy TANAP-u dvakrát ročne, vždy na jar a na jeseň. Zatiaľ čo jarné spočítanie je zamerané predovšetkým na zisťovanie prírastkov mláďat, jesenné mapuje početnosť kamzičej populácie pred zimou. Rekord si zatiaľ drží jeseň 2018, kedy v Tatranskom národnom parku zahliadli celkovo 1 431 kamzíkov. Jar bola najúspešnejšia v rokoch 2016 a 2014, kedy bolo napočítaných zhodne po 1 232 jedincov.

Okrem údajov o počtoch kamzíkov sú pravidelné inventúry pre zoológov tiež zdrojom cenných informácií o ich zdravotnom stave, keďže spočítanie využívajú napríklad aj na zber kamzičieho trusu. Takisto je to príležitosť zmonitorovať vzácne prostredie národného parku. Okrem zamestnancov Štátnych lesov TANAP-u, Správy TANAP-u a ich kolegov z poľského Tatrzańskiego Parku Narodowego sa do rátania zapájajú i ďalší dobrovoľníci.  

Spracovala: Mgr. Martina Petránová, koordinátor vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAP-u

Tel.: 0902 130 778, 0903 987 594, e-mail: [email protected]

www.lesytanap.sk