Top udalosti

Tatranský ľadový dóm

Putovanie za históriou tatranských osád

Tatranské Vianoce

Vianočné trhy v Krakove

Kaviareň a čajovňa u Vlka október

Bezpečné zimné zážitky pripravili v Tatrách i pod nimi

 • 29.12.2020

Starý Smokovec, 29.12.2020

Vysvietené mesto, ľadová krása, lyžovačka, bežky, zimné aj lyžiarske túry. Čo už môže byť lepšie pre zdravie, ako pobyt na čerstvom tatranskom vzduchu? Aj keď je v podhorí hmla, u nás môžete zažiť slnečné počasie vďaka jedinečnému javu – inverzii.

Zima zavelila a tatranský región pozýva tráviť dovolenku, kde návštevníkom ponúkne bezpečné zážitky.

#Bezpečná dovolenka

Ľudia po zážitkoch priam bažia. Svet, na ktorý sme boli zvyknutí, oklieštila pandémia. V cestovnom ruchu v Tatrách i pod Tatrami ale vedia, že prežívať pekné momenty sa dá aj bezpečne. Vymysleli akýsi mix zážitkov, ktoré spríjemnia zimnú sezónu a medzi návštevníkov vysielajú prosbu, aby dodržiavali zodpovednosť a kvôli vlastnej časovej úspore si tam, kde je to potrebné, so sebou priniesli aj negatívny test. Počas zimnej sezóny sú však už v prevádzke odberné miesta priamo v Tatrách, v Tatranskej Lomnici, na Štrbskom Plese i v Tatranskej Štrbe, a ďalšie sú priamo v Poprade a v Ždiari.
Je pre nás dôležité aby slogan – v Regióne Vysoké Tatry ste v bezpečí nebol iba frázou, zoznam platných pravidiel a informácie o možnostiach testovania spracovali a aktualizujeme na stránke www.regiontatry.sk/bezpecnadovolenka a zoznam aktuálne otvorených prevádzok nájdete na tatry.sk/covid. Reštaurácie cez okienko či požičovne športových potrieb stále fungujú.

#Ubytovanie priamo v Tatrách

Ubytovacie zariadenia spĺňajú všetky hygienické opatrenia  a sú pripravené postarať sa o Vaše pohodlie nielen počas Silvestra, ale aj počas ostatných zimných dní. Hoci niektoré hotely ostávajú zatiaľ zatvorené, nie je však problém nájsť voľné miesto v otvorených väčších či menších zariadeniach, napr. aj s donáškou jedla až na izbu. Práve takto si môžete dopriať oddych a načerpať nielen fyzické ale aj psychické sily prechádzkami či túrami vo vysokohorskom prostredí. Tatry sú liekom pre telo aj dušu.
 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn

#Lyžovanie

O bezpečné zážitky nebude počas zimy núdza ani vo Vysokých Tatrách. Lyžiarska sezóna je v plnom prúde na  Štrbskom Plese aj v Tatranskej Lomnici, lyžiarska sezóna prebieha so všetkými potrebnými opatreniami proti pandémii z dielni vlády. Snehová nádielka v posledných dňoch vylepšila lyžiarske podmienky, na svahoch vládne pohoda, takže privítať nový rok na lyžiach je ideálny plán. Novinkou v ponuke lyžiarskeho strediska je  FAST PASS – možnosť zakúpiť si skipass s prednostným nástupom na lanovky bez čakania. Zásadná zmena v tomto stredisku je spojená s parkovaním – to je  možné iba na centrálnom parkovisku pri železničnej a autobusovej stanici, odkiaľ do strediska v pravidelných intervaloch premávajú skibusy. Ich kapacitu a frekvenciu riadi  personál podľa potreby. „Okrem skibusu z centrálneho parkoviska na Štrbskom plese do lyžiarskeho areálu sú v zimnej sezóne v prevádzke aj ďalšie, ktoré spoja mestá a obce v podhorí s tatranskými osadami – Poprad so Starým Smokovcom a Tatranskou Lomnicou, Tatranskú Lomnicu s Tatranskými Zrubmi. Takisto je do 10.1.2021 v prevádzke kyvadlová doprava v Tatranskej Lomnici, ktorá zachádza aj na železničnú stanicu.“
Nové pravidlá upravujú aj pohyb skialpinistov, ktorí sa na zjazdovkách po novom môžu pohybovať vo vyhradenom čase od 13.00 do 16.00 hod.
 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn

#Starý Smokovec a Hrebienok – sánkovačka a korčule

Aj táto zima v Tatrách patrí ľadovému dómu na Hrebienku. Výnimočná zimná tatranská atrakcia z ľadu je tento rok inšpirovaná Chrámom Kristovho vzkriesenia v Petrohrade. Ľadová krása je vysoká 12 metrov a sochári použili spolu 1880 kusov ľadových blokov, ktoré vážili spolu 225 ton. Momentálne je ľadový dóm z dôvodu prísnych opatrení zatvorený pre verejnosť do 10. januára, aktuálne otváracie hodiny si vždy predom kontrolujte, keďže v súvislosti so situáciou sa môžu meniť, upozorňuje Blašková.  Na Hrebienku si však stále môžete vychutnať nevšedný zážitok – sánkovačku na dráhe v dĺžke 2,5 km, s možnosťou požičania saní. V Starom Smokovci sa takisto vybláznite na najvyššie položenom klzisku s umelo chladenou ľadovou plochou. Ľadové plochy a klziská sú k dispozícii na rôznych miestach vo Vysokých Tatrách zvyčajne s možnosťou zapožičania vybavenia. Jedno netradičné nájdete aj na Štrbskom Plese – pred hotelom Solisko.
klzisko stary smokovec hrebienok rezort pozicovna
 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn

#Bežky – zatiaľ len na Štrbskom Plese, ale čakáme nádielku snehu

Tatranská Lomnica nie je len centrom zjazdového lyžovania, na svoje si prídu aj bežkári. Okrem 2 km dlhého okruhu na Kolbisku, kde je k dispozícii nielen klasika, ale aj trať na korčuľovanie sa nachádza aj vyhliadková trasa s názvom Starolesnianske lúky. Trať dlhá 8 kilometrov vedie najprv do Starej Lesnej, kde môžete na bežkách študovať zaujímavosti na astronomickom náučnom chodníku. Pozdĺž koľajníc, v prípade priaznivých snehových podmienok, je možné dostať sa až do golfového areálu Black Stork, kde sú rôzne okruhy v dĺžke 12 kilometrov.  Obľúbený je aj chodník popri Ceste slobody z Nového Smokovca do Vyšných Hágov, ktorý sa v zime stáva 8 km dlhou bežkárskou traťou s krásnymi výhľadmi a minimálnym prevýšením. Na bežkách môžu turisti spoznať aj menej známe tatranské osady, v Tatranskej Polianke môžu navštíviť Wolkerove jazierka, vo Vyšných Hágoch si môžu obzrieť najvyššie položený tunel. Vo Vysokých Tatrách je aj najväčší areál bežeckého lyžovania na Štrbskom Plese. Na profesionálnej úrovni ponúka 7 km pravidelne udržiavaných tratí. Bežkovať môžete klasickým aj korčuliarskym štýlom, od ľahkých až po ťažké trasy. Najdlhšia z nich – Furkotská dolina – má 5 km a povedie turistov aj okolo Slepého plesa. Na Štrbskom Plese aj túto zimu môžu turisti vyskúšať aj zábavnú zimnú atrakciu – tatranský curling.

 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn

#Otužovanie

Otužovanie je veľký hitom tejto zimy, nie každý však má odvahu vstúpiť do zamrznutej vody – v kryocentre je tento proces komfortnejší a pripraví vašu imunitu i na ďalšie zimné týždne.  Aj napriek tomu, že pobyt si v popradskom AquaCity na otvorenie znovu iba pripravujú, pomôcť posilniť si zdravie pomôže napríklad spomínaná kryoterapia, a dvere sú otvorené aj do kliniky krásy a zdravia. „V prípade uvoľnenia opatrení sú v samozrejme pripravení dopriať relax v aquaparku  pre verejnosť. Hádam i táto zima dovolí aj tieto wellness zážitky vo všetkých hoteloch za predpokladu dodržiavania prísnych pravidiel, “  dodáva Blašková.

#Zimná turistika v podhorí aj horách

Rôzne druhy náročností a aj výhľadov ponúka aj zimná turistika v okolí Popradu. Návštevníci tu objavia nepoznané   trasy v pohorí Kozie chrbty. Prejsť môžu Okruh zdravia, Náučný chodník Kvetnica, vyšliapať si to na vrchol Zámčiska, či privoňať k histórii na Banskom náučnom chodníku. V meste sú k dispozícii aj miestní sprievodcovia, ktorí turistom pomôžu objaviť tie najkrajšie zákutia Popradu. Vďaka Made in Poprad sa turisti dostanú na prehliadku liehovaru, pivovaru či brúsiarne sklo-krištáľ s možnosťou vybrúsenia si vlastného výrobku, ochutnávky pív a prémiových destilátov.Tatranci pre turistov pripravili aj mapu zimných chodníkov. Od 1. novembra platí v horách sezónna uzávera časti vysokohorských chodníkov. Vďaka tejto mape o zimnej turistike, ktorá zobrazuje celoročne otvorené chodníky vo Vysokých Tatrách, turisti presne vedia, kam sa môžu vybrať. Mapa je dostupná na webe ako aj vo forme letáku v našich Tatranských informačných kanceláriách, ako aj vo vybraných hoteloch a penziónoch.  Vo Vysokých a Belianskych Tatrách je tiež 13 chát otvorených každý deň, z toho len jedna – Chata pod Rysmi – je zatvorená počas zimnej uzávery.

 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn

#Lyžiarske túry – na podmienky vo voľnom teréne si ešte musíme počkať

Čoraz obľúbenejšími sa stávajú aj lyžiarske túry. „Lyžiarske túry pre nadšencov je vhodné konzultovať s horským vodcom. Medzi vyhradené areály vo Vysokých Tatrách patrí oblasť Soliskového sedla a prechod cez Priečne a Baranie sedlo. Vzhľadom na málo prírodného snehu je možné zatiaľ využívať zjazdovky vo vyhradenom čase od 13:00 do 16:00,“ uzavrela Blašková.
Zdroj: OOCR Región Vysoké Tatry
Úpravy: Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry