Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

Kaviareň a čajovňa u Vlka

Víťazstvo obhájili manželia Machyniakovci

• 20.03.2019

Tatranská Lomnica, 19. marca 2019

Absolútnym víťazom 55. ročníka Venerovského memoriálu a zároveň Majstrom lesníkom Slovenska sa stal Ľubomír Machyniak z Lesov SR, š.p. Banská Bystrica. Celkové prvenstvo si vybojoval už štvrtý rok po sebe. Dvojkombináciu beh na lyžiach so streľbou zo vzduchovky a obrovský slalom najlepšie spomedzi žien zvládla Andrea Machyniaková, reprezentujúca takisto ako jej manžel Lesy SR, š.p. Banská Bystrica. Z Vysokých Tatier tak opäť odchádza s titulom Majsterka lesníčka Slovenska.

Na štart Majstrovstiev lesníkov SR v lyžovaní s medzinárodnou účasťou, ktoré sa konali od 17. do 19. marca v športovom areáli FIS na Štrbskom Plese, sa postavila vyše stovka pretekárov z radov lesníkov zo Slovenska, Českej republiky a Maďarska. Muži súťažili v piatich vekových kategóriách, ženy v dvoch. Najstarším účastníkom pretekov bol 83-ročný Miroslav Sivčák, ktorý hájil farby Lesov SR, š.p. Banská Bystrica. Preteky absolvoval už po štyridsiaty raz, hoci tentokrát sa postavil iba na štart obrovského slalomu.

Reprezentanti Štátnych lesov TANAP-u, ktoré sú hlavným organizátorom podujatia, si vybojovali hneď niekoľko pódiových umiestnení. V celkovom poradí obsadil v dvojkombinácii v kategórii M1 (muži do 35 rokov) Michal Jurčo druhé miesto, v kategórii M2 (muži 36 – 50 rokov) bol takisto druhý Marek Hudáček, ktorého predstihol len celkový víťaz Ľubomír Machyniak. V kategórii M3 (muži 51 – 60 rokov) zvíťazil Ľuboš Fabian pred Vladimírom Rusnákom. V kategórii M4 (muži 61 – 70 rokov) si tretiu priečku vybojoval Juraj Trnka a v kategórii M5 (muži nad 70 rokov) si reprezentanti Štátnych lesov TANAP-u podelili všetky pódiové umiestnenia. Prvý skončil Peter Šaling, druhý Jozef Fábry a tretí Mikuláš Michelčík.

Preteky sú pamiatkou na Dimitrija Venerovského, ktorý pracoval ako lesný inžinier a taxátor v oblasti Tatier na vtedajšom riaditeľstve štátnych lesov v Liptovskom Hrádku. Zahynul počas Slovenského národného povstania pri Podsuchej nad Ružomberkom. Prvý ročník Venerovského memoriálu sa konal už v roku 1947. Jeho základnou myšlienkou bola prezentácia práce lesníkov, ktorí v zimných podmienkach pri výkone svojho povolania v lese musia zvládať aj pohyb na lyžiach.

Spracovala: Mgr. Martina Petránová, koordinátor vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAP-u

Tel.: 0902 130 778, 0903 987 594, e-mail: [email protected]