Tatranské informačné kancelárie Starý Smokovec 052/442 34 40 Tatranská Lomnica 052/446 81 19 Informácie

VESELÉ SMOKOVECKÉ TRHY

Tatranský ľadový dóm

Putovanie za históriou tatranských osád

Kaviareň a čajovňa u Vlka

V Štrbe pretekalo 821 športovcov a Keňan Njeri prekonal 20 ročný rekord Malého štrbského maratónu

• 16.07.2019

Štrba, 16.7.2019

“Ak nepadne traťový rekord dnes, tak už nikdy” bola reakcia skromného ukrajinského bežca Oresta Babyaka na chladné počasie pred štartom 42. ročníka Malého štrbského maratónu (MŠM). V nedeľu 14. júla 2019 v centre obce Štrba padlo hneď niekoľko rekordov. Účasťou 821 pretekárov zo Slovenska, Poľska, Českej republiky, Ukrajiny, Maďarska, Švajčiarska, Estónska, Kanady, USA a Kene bol o viac ako 100 bežcov oproti roku 2017 prekonaný najväčší počet účastníkov. Veľký záujem bol o preteky mládeže, Marián Zimmermann prekonal svoj vlastný najlepší čas na desiatke, no najväčšou udalosťou v histórii MŠM je vytvorenie nového traťového rekordu na hlavnej 31 kilometrovej trati zo Štrby do Liptovskej Tepličky a späť.

Keňan Simon Kamau Njeri z rakúskeho klubu Run2gether bežal od štartu až na obrátku do Liptovskej Tepličky spolu s Tiborom Sahajdom z klubu BSMC Bratislava. Ich medzičas 50:53 min. približne v polovici trate naznačoval, že doterajší traťový rekord 1:40:06 hod., ktorý Babyak vytvoril v roku 1999, je ohrozený. Sahajda od obrátky po krátkom daždi začal strácať kontakt s Njerim, ktorý cieľovú pásku po 31 kilometroch a nastúpaných 320 výškových metroch preťal v čase 1:39:33 hod. Jeho priemerné tempo bolo 3 minúty a 12 sekúnd na kilometer. V súčasnosti najrýchlejší slovenský maratónec Tibor Sahajda taktiež ukázal svoju výbornú formu a zabehol historicky najlepší čas Slováka na MŠM 1:40:15 hod., s ktorým sa zaradí na tretie miesto v historických tabuľkách vedených od prvého ročníka konaného v roku 1977. Njeriho klubový kolega a krajan Peter Chege Wangari dobehol s časom 1:49:41 hod. na treťom mieste. Štvrtý dobehol Viktor Starodubtsev a piate miesto obsadil Orest Babyak, obaja pricestovali z Ukrajiny a reprezentujú klub JM Demolex Bardejov. Spolu 31 kilometrovú trať odbehlo 188 pretekárov a vďaka 16 stupňom a prehánkam, preteky nedokončil iba jeden bežec.

Štvrté víťazstvo na MŠM zaznamenala maďarská pretekárka Tünde Szabó z klubu Pécs Mecsek, ktorá zvíťazila medzi ženami s časom 02:03:28 hod. O 4 minúty neskôr dobehla Keňanka Jane Wanja Nganga (Run2gether) a Martina Burzová z Lesky’s runners obsadila tretie miesto s časom 2:16:32 hod. Štvrtá do cieľa dobehla Češka Svatoslava Kacířová z Loko Trutnov a piata skončila Andrea Hudáková z Active life Košice.

Na 10 kilometrovej trati sa aj Mariánovi Zimmermanovi z klubu Pro-body triatlon team Košice podarilo zdolať traťový rekord, ktorý sám vytvoril v roku 2017. Desiatku cez Vyšnú a Nižnú Šuňavu odbehol v čase 34:47 min. Druhý skončil Jozef Dubašák z AK Steeple Poprad (36:21 min.) a tretí v absolútnom poradí skončil Tomáš Skala z AK Junior Holíč (36:31 min.). Svoje víťazstvo z predchádzajúcich dvoch rokov zopakovala Aneta Smerčiaková z ŠK Dukla Banská Bystrica, ktorá 10 km odbehla v čase 42:08 min. Druhá v absolútnom poradí žien skončila Slávka Mlynčeková z ŠK COPY-SERVIS Liptovský Mikuláš (43:14 min.) a tretia dobehla Monika Kromková z Popradu (46:47 min.). Stúpajúcu popularitu behu vidieť najlepšie práve na 10 km trati, ktorú si tento rok vyskúšalo 324 bežcov a 48 nordic walkerov. V chodeckej disciplíne sa najlepšie darilo Ľubomírovi Gašparovi (1:09:25 hod., HC TATRY- Tatranská Lomnica) a domácej pretekárke Jiřine Šerfelovej (1:13:10 hod., ŠK Štrba).

Organizátorov potešil aj obrovský záujem o preteky detí, žiakov a dorastencov v uliciach obce Štrba, kde bežalo spolu 261 mladých pretekárov. Prvé bežecké skúsenosti detí do 4 rokov v sprievode rodičov a detí do 7 rokov sledovalo veľké množstvo divákov. Trate žiakov na 500 m a 900 m zas preverili skúsenosti organizátorov, nakoľko medzi hlavným štartom a dobehom prvého pretekára z 10 km trate mali iba 35 minút a práve žiacke kategórie každoročne vypĺňajú priestor medzi štartom a dobehom dospelých. Starší žiaci a dorastenci bežali trate v dĺžke 1,5 km, 2,5 km a 3 km. Každý z 261 mladých pretekárov získal v cieli suvenír a drobnú sladkosť.

Preteky na 31 km a 10 km boli zaradené do série Tatry v pohybe Prestige Tour a každý pretekár získal medailu, ktorá s medailami z ostatných pretekov zo série dotvára panorámu Vysokých Tatier. Na stránke
organizátora si môžu pozrieť fotogalérie, svoje cieľové video a vytlačiť účastnícky diplom. Organizátorom
MŠM je Obec Štrba, Obec Liptovská Teplička, Športový klub Štrba a viac ako stovka dobrovoľníkov z obce Štrba, ktorá sa na preteky pripravovala niekoľko mesiacov.

Kalendár Tatry v pohybe ďalej pokračuje v piatok 19. júla Night Runom Nová Lesná a v sobotu 20. júla jubilejným 20. ročníkom Memoriálu Jána Stilla v Novej Lesnej. Finále série Prestige Tour bude 1. septembra v Poprade.